Kapalı Ameliyat ile Açık Ameliyat Farkı?

Kapalı Ameliyat ile Açık Ameliyat Farkı?
31.07.2022 20:34
Kapalı ameliyat polisliğe engel mi, kapalı ameliyat sonrası gaz nasıl çıkarılır, kapalı ameliyattan kaç gün sonra banyo yapılır vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Halk içerisinde kapalı ameliyat olarak da tanınan laparoskopik cerrahi, hastanın daha kolay iyileşmesini ve açık ameliyatlara göre çok daha az şekilde ağrı hissetmesini yarayan cerrahi bir yöntemdir.

Kapalı Ameliyat Polisliğe Engel mi?

Artroskobik cerrahi girişim( Kapalı Ameliyat): Halk içerisinde kapalı ameliyat olarak tanınan artroskobik cerrahi girişim, insan vücudunda olan tüm eklemleri kapsama bölümüne alan minimal seviyelerde yer alan bir yöntem türüdür. Aynı vakitte ortopedik hastalıkları ortaya çıkarılması ya da tedavi edilebilmesi adına gerekli olan bir işlemdir. Bu cerrahi girişimin en çok gerçekleştiği eklem olarak diz eklemi en fazla tercih edilen eklemdir.

·        Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ kısımında A diliminde Tanısal maksadıyla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı tespit edilen artroskopik girişimler sağlam kabul görmektedir.

·        Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ alanında B diliminde yer bulan Eklem içine yapılan her çeşit cerrahi girişim (artroskopik ya da açık cerrahi) polis ve bekçi olmaya engel olarak görünmez.

·        Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ kısmının B böümünde yer bulan Beden hareket ve fonksiyonlarını bozmayan; omurgadaki, pelvisteki, kalça eklemindeki, omuzdaki, üzeri ve alt ekstremite eklemlerindeki anatomik ya da fonksiyonel patolojiler, travmalar, açık ya da artroskopik cerrahiler ve bu patolojilerin sekelleri polis ve bekçi olmaya engel olarak görülmez.

·        Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ alanın C diliminde yer alan Beden hareket ve fonksiyonlarını etkilemiş ancak çalışma olanağı bulunan, üzeri ekstremite için silah kullanabilme, kavrama olabilme, güç olabilme, alt ekstremite için merdiven-yokuş inip çıkma, koşabilme, güç kullanmak fonksiyonlarını bozmayan; omurgadaki ve pelvisteki eklemlerin, kemiklerin, kıkırdakların ve kasların, bağların ve destek doku, damarların ve sinirlerin anatomik, fonksiyonel ve diğer rahatsızlıkları, harabiyetleri, travmaları, açık ya da artroskopik cerrahileri ve bu patolojilerin sekelleri polis ve bekçi olmaya engel olarak görünmez.

Kapalı Ameliyat Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır?

Karbonatlı su gaz sancısının giderilmesine faydalı olur. Sıcak su torbası: Sancı olan kısma sıcak su torbasını dikkatli bir biçimde yerleştirdikten sonra yaklaşık şekilde bir 5 dakika kadar bir zaman bekletmek gaz sancısının hafiflemesine faydalı olacaktır

Kapalı Ameliyattan Kaç Gün Sonra Banyo Yapılır?

Çoğunlukla ameliyattan 48 saat sonra banyo yapılmaktadır. (Doktorunuzun önerisi farklı ise doktorunuzun yönlendirmesine göre hareket ediniz) Laparoskopik ameliyatlardan ardından kesi yerleri çoğunlukla subkutan( gizli dikiş) kapatıldığı adına çoğu vakit dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz.

Kapalı Ameliyat İzi Nasıl Geçer?

Dikiş izleri, çoğunlukla yapılan estetik ameliyatlar ile düzelir. Çok derin ve çok ağır bulunmayan yara izlerinde cilt soyma işlemi yapılıp cildin görüntüsünde bozukluk gider ve cildin yenilenmesi fayda gösterir. Hekim kontrolü harici kısma kremler, yağlar vb. sürülmemelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir