Kandil Çiçeği Hakkında Merak Edilenler

Kandil Çiçeği Hakkında Merak Edilenler
11.08.2022 17:42
Kandil çiçekleri, insanlar tarafından oldukça sevilmekte ve tercih edilmektedir. Kandil çiçeğinin özellikleri, faydaları, bakımı, uğursuzluk getirip getirmediği ve çoğaltılması ise sıklıkla merak edilir. Biz de bu sorulara yanıt verdik.

Çiçekler, hayatımıza renk katan, kokuları ve iyileştirici özellikleri ile, hayatımızda olmazsa olmaz bitkilerdendir. Bu anlamda, çiçeklerin özellikleri ve bakımı, oldukça önemlidir. Her çiçeğin ayrı özellik ve yapıları olmakla birlikte kandil çiçekleri de hayatımızda önemli rolü olan bitkiler arasındadır. Kandil çiçeği olarak bildiğimiz bitkinin, birçok farklı isimleri de bulunmaktadır. Kandil çiçeğinin farklı isimlerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; civan perçemi, bin bir yaprak, yaşlı adam biberi, asker yarası, şövalye bin yaprağı, bin ot, marangoz otu ve sağlam ot adında birçok farklı adı bulunmaktadır. Kandil çiçeği hakkında en çok sorulan sorulardan biri ise, hangi aylar arasında açtığıdır. Her çiçeğin farklı yetişme zamanı ve ayları bulunmaktadır. Bu anlamda kandil çiçeğinin açtığı aylar; Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Kandil Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Her çiçeğin farklı özellikleri ve faydaları bulunmaktadır. Ana vatanında bulunan toprak özellikleri ve dış faktörlerine göre şekillenen kandil çiçeğinin, birçok kendine has yönü bulunmaktadır. Bu anlamda, kandil çiçeğinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz; kandil çiçeklerinin boyutları ve büyümeleri 10 inç ile 20 inç arasında bulunmaktadır. Yapısı ise, tek dallı olması ve lifli, tüylü yapıda olmasıdır. Yaprak uzunlukları ise, 3 inç ile 4 inç arasında bulunmaktadır. Kandil çiçeğinin özelliklerinden biri de ortada tekli geniş parçasının içinde de çiçeklerinin olmasıdır. Bu özelliği ile birlikte oldukça minimal yapıda olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Kandil Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Çiçeklerin birçok faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar, günlük hayatımızda karşılaştığımız bazı sağlık sorunlarının önüne geçebilmektedir. Ancak bazı kişilerin alerjik yapısı, bu durumdan zararlı çıkmalarına neden olabilir. Bu anlamda, kişinin çiçekten faydalanmadan veya kullanmadan önce, alerjisinin olup olmadığı tespit edilmelidir. Kandil çiçeğinin faydalarını ise, şu şekilde sıralayabiliriz; antiseptik yapıda olması, vücutta meydana gelen spazmları önler, midede oluşan ve sindirim sistemi ile alakalı komplikasyonlara karşı faydalıdır. Vücutta meydana gelen kas krampları, dişlerde oluşan ağrı ve iltihaplarda oldukça etkilidir.

Kandil Çiçeği Ne Zaman Açar?

Her çiçeğin, belli bir açma mevsimi bulunmaktadır. Bu anlamda, kandil çiçekleri ilkbahar ve yaz aylarında açmaktadırlar.

Kandil Çiçeği Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kandil çiçekleri, bakımları noktasında oldukça zahmetsizdirler. Kandil çiçeğini 2 günde bir sulamak, yeterli olacaktır. Bunun dışında ise, güneş alan ve sıcak ortamları sevmeleri ile, güneşli bir bölgede ve aynı zamanda soğuk olmayan bölgelere dikilmelidir.

Kandil Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kandil çiçekleri, açan dallarından koparılarak çoğaltılabilmektedir. Koparma işlemi ise, çiçeğin kökünden olmalıdır.

Kandil Çiçeği Uğursuzluk Getirir Mi?

Çiçekler hakkında birçok batıl inanış mevcuttur. Bu anlamda, kandil çiçeklerinin uğursuzluk getirip getirmediği sıkça sorulan sorular arasındadır. Çiçeklerin uğursuzluk getirdikleri, genel olarak rastlanmayan bir durumdur. Kandil çiçeğinin de uğursuzluk getirdiği inancı, oldukça yanlış bir batıl inançtır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir