Kan Tahlilinde MPV Değeri Nedir?

Kan Tahlilinde MPV Değeri Nedir?
26.09.2022 17:21
Kan tahlilinde MPV değeri nedir? Bebeklerde MPV değeri kaç olmalı? MPV değeri yüksekliği nedir, düşüklüğü nedir ve nasıl düşürülür? MPV değeri kaç olmalı, nasıl yükseltilir? MPV değeri neden yükselir ve neden düşer? Kan tahlilleri ile alakalı merak edilen soruları yanıtladık.

MPV, birçok değerlerin tespit edildiği ve tam kan sayımı içerisinde yer alan önemli bir testtir. Kanınızdaki, kan hücrelerinin ortalama hacmi ölçülür bu testlerde. Kanda yer alan hücrelerin görevi ise kanınızın pıhtılaşmasını sağlar.

MPV Değeri Yüksekliği Nedir?

MPV değerinin yüksek çıkması, kişide ortalama trombositlerin hacminin normalin üzerinde olmasına işarettir. Bu durum yani trombositlerin üretiminin fazla olduğuna işarettir. Kemik iliğinde üretilerek dolaşıma salınan yeni ve genç trombositlerin boyutları bu sayede büyüktür.

Bebeklerde MPV Değeri Kaç Olmalı?

Bebeklerde MPV değeri önemlidir. Ve 7-11 fl arasında MPV değeri olmalıdır. Bu MPV değerleri şeker hastalarında, tansiyon hastalarında ve obez kişilerde yüksek görünmektedir.

MPV Değeri Düşüklüğü Nedir?

MPV değeri düşük bireylerin, trombositleri yani kan hücrelerinin küçük olduğu anlamına gelmektedir. Bu küçük kan hücreleri daha yaşlı olma eğilimine sahiptirler. Bu yüzden MPV değerleri düşük olur. Kemik iliklerinde ise yeteri miktarda kan hücresi üretemediği anlamına da gelmektedir.

MPV Değeri Nasıl Düşürülür?

MPV değerinin olması gerekenden yüksek olduğu durumlarda buna neden olan sebepler ortadan kaldırıldığında MPV değeri düşürülür. Kesin bu düşürür diyemeyiz. MPV değerimizi yükselten en yaygın nedenler ise; enfeksiyon, bulaşıcı hastalıklar ve şeker hastalıklarıdır.

MPV Değeri Kaç Olmalı?

Yetişkinler için genel MPV değeri 7-9 fl arasında olmalıdır. Bireyde hamilelik durumu varsa ölçüm farklı şekilde yorumlanır. MPV değerlerinin düşük veya yüksek olması her zaman arkasında önemli bir hastalık teşkil etmez. 

MPV Değeri Nasıl Yükseltilir?         

MPV değeri düşük ise öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Tekrar değerler ölçülüp ve gerekli testler yapıldıktan sonra tedaviye başlanır. Kesinlikle bu tarz durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

MPV Değeri Neden Yükselir?

MPV değerinin yüksek olması trombosit hacminin ortalamadan daha da büyük olmasıdır. Bu durumda kan olması gerekenden daha kolayca pıhtılaşır. Bunun sonucunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

MPV Değeri Neden Düşer? 

Enfeksiyonlu hastalıklarda MPV değerinde düşüklükler yaşanabilmektedir. Meydana gelen hastalıklar neticesinde de düşüklükler meydana gelir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması ve kansızlık MPV değerinin düşük olmasını tetiklemektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir