Kan Tahlilinde MON Ne Demek?

Kan Tahlilinde MON Ne Demek?
15.11.2022 19:03
Kan tahlilinde çıkan değerlerden biri de MON yani monosit değeridir. Peki kan tahlilinde MON ne demek? Kaç olursa tehlikeli olur? Düşüklüğü neden olur? Yüksekliği neden olur? Düşüklüğü, yüksekliği belirtileri nelerdir? Ayrıntılar için yazımıza göz atabilirsiniz.

Monositler, vücuttaki mantar, bakteri, virüslerle savaşan beyaz kan hücresidir. Mikroplar vücudumuza girdiği zaman, hızlıca bölgeye yerleşerek vücudu onarmaya başlarlar. Kan tahlilindeki MON değeri bu kan hücrelerinin varlığını ölçmek için yapılmaktadır.

Yabancı maddelere karşı bir kalkan görevi görerek, ölü hücreleri vücuttan uzaklaştırmak için çalışan hücrelere monosit denilmektedir.

Laboratuvar ortamında incelendiklerinde, monositlerin at nalı şeklini andırdığı görülmektedir. Ayrıca beyaz kan hücreleri içerisinde en hacimli en büyük olan kan hücreleridir.

MON değeri vücudun dengesini bulabilmesi ve koruyabilmesi için en değerli en önemli unsurlardan biridir. Hatta 1 değer bile artmaması tam dengede bulunması gerekmektedir. Bu değer yükseldiğinde veya düştüğünde kendisini belli edecek kadar güçlü bir değerdir.

Kan Tahlilinde MON Kaç Olursa Tehlikeli Olur?

Vücuda saldıran zararları maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevi görmektedirler. Monosit değerinin dengede olması vücut için çok önemlidir. Monosit değeri %4 olmalıdır. Bu değerden daha aşağı ya da daha yukarıda olmamalıdır. İki durumda da vücutta bir problem olduğu anlamına gelmektedir.

Kan Tahlilinde MON Düşüklüğü Neden Olur?

MON kemik iliğinin içerisinde doğal olarak bulunan bir değerdir. Kemik iliğini etkileyebilecek her türlü faktör MON değerlerinin dengesizliğine yol açar. En yaygın olarak MON değeri düşük kişilerin stres altında bir hayat yaşadıkları söylenebilir. Bu nedenlerden bazıları ise kansızlık (anemi),B12 eksikliği ya da lösemili kişilerde genellikle MON değeri düşük çıkmaktadır.

Kan Tahlilinde MON Yüksekliği Neden Olur?

Vücut direncini doğrudan etkileyen bir değerdir. Bu yükselmenin birçok nedeni olabilir. Akciğer ve kalp rahatsızlıkları MON yükselmesine sebep olabilir. Aşırı ve devamlı yorgunluk halinde kendisini belli eden bu yükseklik genellikle aşırı kilo alma ve verme gibi vücudun dengesizlik yaşadığı dönemlerde daha sık rastlanmaktadır.

Parazit veya bakterilerin vücutta çoğalması durumunda da kan testleri sonucunda MON normal değerlerin dışına çıkarak, yükselebilir.

Kan Tahlilinde MON Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

MON değerleriniz düşmüşse, bedeniniz de belli başlı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Devamlı halsiz ve yorgun hissetmek MON değerlerinizin düştüğünün göstergesi olabilir. Ayrıca sık sık yaşanan, enfeksiyona dayalı hastalıklar veya güçsüzlük, güçsüz hissetmek gibi durumlar MON değerlerinizin düştüğünün habercisi olabilir.

Kan Tahlilinde MON Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

MON değerleri her zaman düşüş göstermez. Bazı durumlarda yükselme eğilimi gösterebilirler. Öncelikli olarak aşırı şekilde kilo alıp yine aynı şekilde kilo vermek gibi vücudun dengesini temelinden sarsabilecek durumlar MON değerlerini çok hızlı bir şekilde yükseltebilir.

Vücut direncinin düşmesi, devamlı ve sürekli yorgunluk gibi durumlarda da MON artış eğiliminde olacaktır. Bu tarz durumlarda kesinlikle bir doktora görünmek gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir