İshal Neden Olur?

İshal Neden Olur?
01.07.2022 11:18
İshal kişilerin günlük yaşantısına etki eden önemli bir sağlık sorunudur. Genelde geçici ve kısa süreli olan ishal can sıkıcı ve olumsuz belirtiler ile kendisini gösterir. İshalin neden olduğu ve ishal yapan yiyecekler tedbir almak isteyenler için yaygın merak konusu halini alıyor.

Bir takım tıbbi durumlar ve farklı hastalıklar ishale neden olabilir. Bu sebepler arasında ilk olarak virüslerden kaynaklanan ishal akla gelir. İshale sebep olabilen virüsler içerisinde Norwalk virüsü, viral hepatit ve sitomegalovirüs bulunur. Bunlara ek olarak da rotavirüs, çocuklarda akut ishalin yaygın bir nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Bakteriler ve parazitler ise ishalin yaygın nedenleri arasında yer bulmaktadır. Kirlenmiş, bozulmuş, üzerlerine bakteri ya da parazit bulaşmış bulunan su ya da besin, bakteri ve parazitlerin insan vücuduna doğrudan girmesine sebep olur. Clostridium difficile de ishale neden olabilen ve aynı zamanda daha ciddi enfeksiyonlara da yol açabilecek bir bakteri türü olarak karşımıza çıkıyor.

İshal Yapan Yiyecekler

İshal yapan yiyeceklerin neler olduğu bu olumsuz hastalık sürecine karşı tedbir almak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. İshal yapan yiyecekler genelde vücuda alımın ardından kısa bir süre sonra ishal durumunu ortaya çıkarabiliyor. İshal yapan yiyecekler; soğan, sarımsak, karpuz, kavun, baharatlı yemekler, acı biber, kızartma türleri, kefir, fast food gıdalar, yeşil sebzeler, yeşil gıdalar, fazla meyve ve sebze tüketimi şeklinde sıralanmaktadır. Bu bakımdan söz konusu yiyeceklerin dikkatli ve kontrollü tüketilmesinde fayda var.

İshal Bulaşıcı Mı?

İshal konusunda en sık merak edilen konulardan biri de söz konusu bakteriyel durumun bulaşıcı olup olmadığı sorusu. Genelde yiyeceklerin içerisinde bulunan bakteri ve enfeksiyonların vücuda alımı ile ortaya çıkan ishal için bulaşıcı demek mümkündür. İshal en yaygın olarak okul çocuklarında görülen enfeksiyon durumudur ve çok bulaşıcıdır. İshale neden olan Rotavirüs, Adenovirüs, Norovirüs gibi mikroplar hem dışkı hem de solunum yolu ile bulaşır. Bakteriyel olan virüsler ise dışkı aracılığıyla, tuvalet sonrası temizlik iyi bir şekilde yapılmazsa el yoluyla bulaşabilirler.

İshal Kaç Gün Sürer?

İshal genelde akut şekilde kısa süreli oluşan bir sağlık problemidir. Vücuda virüs ve bakterilerin alımı ile ortaya çıkan ishal, kısa sürede etkilerini ortaya koymaya başlar. Karın bölgesinde şiddetli ağrı sonucunda, sulu ve sıvı bir oranda devamlı ve sürekli dışkı ihtiyacına neden olan ishal genelde hastalar için iki ila dört gün sürer. Çocuklar ishal ise beş ila yedi gün arasında devam eder. Bazı enfeksiyonlar için ishal durumu bir hafta ya da daha fazla kadar sürebilir.

İshal Kilo Verdirir Mi?

İshal vücutta meydana gelen sıvının yoğun olarak atılması ile de ortaya çıkar. Sıvı kaybına işaret eden ishal, hastaların hayatlarını son derece olumsuz etkiler. İshal sıvı kaybına neden olduğu için genelde hastalık süreci boyunca bol sıvı tüketimi tavsiye edilmektedir. İshal durumunda pankreas yeterince sindirim enzimi üretemiyorsa, yağlar bağırsaklardan geçer ve sulu ya da yağlı görünümlü dışkıya neden olur. Bu gibi durumlarda kilo kaybı, beslenme bozukluğu ve kökü kokan gaz gibi durumlar ortaya çıkar. Bu sebeple ishal kilo verdirir diyebiliyoruz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir