Kan Tahlilinde CRP Ne Demek?

Kan Tahlilinde CRP Ne Demek?
15.11.2022 18:26
CRP vücuttaki iltihabın derecesini ve miktarını belirten reaktif bir protein olarak bilinmektedir. Kan tahlilinde CRP ne demek, değeri kaç olmalı, yüksekliği neden olur? Kan tahlilinde CRP yüksekliği belirtileri nelerdir, değeri nasıl düşürülür? Kan tahlilinde CRP en yüksek kaç olur, düşüklüğü neden olur? İşte tüm detaylar bu yazıda...

CRP'nin açılımı C-Reaktif Protein olarak bilinmektedir. Açlık veya tokluk durumu fark etmeksizin, vücuttaki iltihabı ve iltihabın derecesini ölçen bir kan testi olarak karşımıza çıkmaktadır. İstenildiği zaman yapılabilmektedir, çünkü gün içerisinde değerlerinde bir farklılık meydana gelmeyecektir.

Kan Tahlilinde CRP Değeri Kaç Olmalı?

CRP' nin (C-reaktif protein) kan plazmasındaki normal değeri 1.0 mg/L'nin altında olması gerekmektedir. Yani çok düşük miktarda bulunduğu söylenebilir. Değeriniz ne kadar düşük ise kalp damar hastalıkları veya enflamatuvar (iltihabi) hastalıklar açısından riskiniz o kadar düşük olacaktır.

Kan Tahlilinde CRP Yüksekliği Neden Olur?

Sağlıklı kişilerde plazma CRP değeri çok düşük olduğu bilinmektedir. CRP değerinin yükselmesi vücutta enflamasyon veya enfeksiyon olduğuna, inme veya kalp krizi riskine, yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizine, doku ölümüne veya tümör olabileceğine işaret edecektir.

Kan Tahlilinde CRP Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

CRP değerindeki artış doğrudan hissedilmez ancak CRP enflamasyon ve enfeksiyon varlığında artacaktır. Enflamasyona özgü vücut ısısının yükselmesi, lokal ısı artışı, ağrı, kızarıklık, şişlik veya halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler hissedilebilir olacaktır.

Kan Tahlilinde CRP Değeri Nasıl Düşürülür?

Vücudun mekanik olarak salgıladığı bu durumu önlemek basit olarak bilinmektedir. Bağışıklığı güçlendiren beslenme şekli ve egzersiz CRP seviyesini düşürmede etkili olacaktır. Ayrıca antibiyotik ilaç ya da antibiyotik bakımından zengin olan besinler tüketilmesi gerekmektedir.

Antibiyotik ilaçlar kadar etkili olan sarımsak, iltihapları en iyi şekilde vücuttan uzaklaştıran bir besin olarak bilinir. Kan sonuçlarına göre CRP yüksekliği tespit edilen kişilerin düzenli olarak sarımsak tüketmesi önerilmektedir. Sarımsak vücudu enfeksiyona karşı koruyan, CRP yüksekliğini tedavi eden mucize besinler arasında yer almaktadır.

Kan Tahlilinde CRP En Yüksek Kaç Olur?

3 mg/L üzerindeki CRP değerlerinin normal olmadığı, belirgin hastalık tablosu olmasa bile altta yatan bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bazı laboratuvarlar CRP konsantrasyonunu mg/dL cinsinden vermektedir.

CRP orta seviyeli risk; litrede 3 miligramdan fazla olan CRP yüksek riski ifade ettiği bilinmektedir. Litrede 10 miligramdan yüksek olan CRP, kalp krizi veya damar içi pıhtı sonrası felç gibi ani gelişen bir kalp sorununun varlığını gösterebilmesi mümkündür.

Kan Tahlilinde CRP Düşüklüğü Neden Olur?

CRP'nin düşük değerde olması vücutta kanser ve iltihap olmadığını gösterir ya da teşhisi konulan bir hastalığın tedavi edildiğini göstermektedir. Kullanılan bazı ilaçlarla da kanda CRP düşüklüğü oluşturabilmesi mümkündür. CRP düşüklüğü genel olarak olumlu bir durumu işaret edecektir.

CRP miktarını doğrudan düşürmek mümkün olmayacaktır. Bunun nedeni, vücut CRP miktarının çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkması olarak gösterilebilmesi mümkündür. Bu hastalıklar azalma gösterir veya iyileşirse, CPR miktarı kendiliğinden düşebilmesi söz konusudur. CPR oranlarını düşürmek için sağlıklı yaşam şart olarak bilinir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir