Kan Tahlilinde Baso Ne Demek?

Kan Tahlilinde Baso Ne Demek?
24.10.2022 21:56
Kan tahlillerinde karşılaştırdığımız terimlerden olan baso oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Kan tahlilinde baso ne demek, kaç olursa tehlikeli, düşüklüğü neden olur? Kan tahlilinde baso yüksekliği neden olur, düşüklüğü, yüksekliği belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Bazofil, basonun bir diğer adı olarak bilinmektedir. Normal şartlarda vücutta çok düşük seviyede yer alan baso, hastalık durumlarında artış göstermektedir. Bundan dolayı vücut içinde tehdit unsuru olan ve olabilecek etkenlerle savaşır. Düşük ya da yüksek bazofil, kan tahlilinde ortaya çıkabilmektedir.

Kanda bazofil değeri normal şartlarda yüksek değildir. Sağlıklı bir insan vücudundaki beyaz kan hücreleri %0,4 ile %1’ i bazofillerden oluşur. Her mikro litre kanın 200’den daha az bazofil içermesi gerekir.

Kandaki bazofil değerinin %0,4’ten az olması hemogram olarak adlandırılmaktadır. Eğer kandaki baso değeri %1’in üstündeyse bazofil yüksekliğini göstermektedir. Kanser gibi ciddi sağlık problemlerinde bazofil yüksekliği artış göstermektedir.

Kan Tahlilinde Baso Kaç Olursa Tehlikeli?

Bazofil değeri kan tahlili ile kolaylıkla sonuçlanabilmektedir. Baso hücreleri sağlıklı bir kişide oldukça düşük sayıdadır. Kan testi ile sonuç aldığımız baso değerleri mikrolitre kanda 200 hücreden az olmalıdır. Baso değeri 200 üzerinde olduğu takdirde sağlığımız için tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir.

Kan Tahlilinde Baso Düşüklüğü Neden Olur?

Kan tahlilinde bazofil düşüklüğü, vücudun sağlıklı olduğunu göstermektedir. Fakat, baso değerinin aşırı düşük olması bazı sorunlar olduğunun göstergesidir. Özellikle psikolojik travmalar bunun sebebi olmaktadır. Uzun süre steroid tedavisi alan kişilerde de baso değeri oldukça düşük çıkmaktadır.

Kan Tahlilinde Baso Yüksekliği Neden Olur?

Vücut içerisinde iltihaplı oluşumlar meydana geldiği zaman baso değerinde yükseliş olmaktadır. Artan bu hücreler iltihaplı bölgeye giderek, iltihabın kaynağını iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Bundan dolayı bazofil değerinin yüksek olması vücutta bir sorun olduğunun göstergesidir.

Kan Tahlilinde Baso Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kan tahlilinde baso değerinin düşük olmasının nedeni vücudun sağlıklı olduğunun göstergesidir. Ancak, aşırı düşük olması ise bazı sorunlara işaret edebilmektedir. Bunun başında ise psikolojik sıkıntılar gelmektedir. Kan tahlilinde baso düşüklüğü belirtileri;

-         Tiroit bezinin çok çalışması,

-         Ciddi sakatlıklar,

-         Kanser,

-         Yumurtlama dönemi,

-         Kortizon ilacı kullanımı,

-         Hamilelik,

-         Stres,

-         Alerjik durumlar gibi belirtileri vardır.

Kan Tahlilinde Baso Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Bazofil yüksekliği vücutta bir problem ve sağlık sorunu olduğunun göstergesidir. Kan tahlilinde baso yüksekliği birçok belirtiye temas edebilmektedir. Aynı zamanda tiroit, kanser gibi hastalıklara işaret edebilmektedir. Kan içeresinde baso yüksekliğinin belirtisi olan hastalıklar;

-         Demir eksikliği anemisi,

-         Bağırsak enfeksiyonu,

-         Hormonsal dengesizlikler,

-         Kanser,

-         Diyabet,

-         Kronik cilt iltihapları,

-         Kişinin dalağının alınmış olması,

-         Bakteri ya da virüs kaynaklı enfeksiyonlardır.

Baso yüksekliğinin belirtileri ise;

-         Halsizlik,

-         Nefes darlığı yaşama,

-         Baş dönmesi ve ağrısı,

-         Baygınlık,

-         Öksürük,

-         İshal,

-         Gözlerde kaşıntı,

-         Gözlerde kızarıklık,

-         Gece terlemeleri,

-         Ani kilo kaybı,

-         Deride kanama,

-         İshal,

-         Kusma,

-         Mide bulantısı gibi belirtilere neden olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir