Kamu Yönetimi Bölümü İçin Kaç Net Gerekir?

Kamu Yönetimi Bölümü İçin Kaç Net Gerekir?
11.11.2022 22:16
Kamu Yönetimi Bölümü; halkın yararına politikalar üretip uygulayacak ve bunları denetleyecek, alanında uzmanlık derecesine gelecek öğrencilerin, üniversitede eğitildiği bölümü olarak bilinmektedir. Kamu yönetimi bölümü için kaç net gerekir, hangi meslekler var, mezunları özel sektörde ne iş yapar? Kamu yönetimi bölümü mezunu öğretmen olabilir mi, sayısal mı sözel mi? Kamu yönetimi bölümü taban puanları nedir? İşte bu bölüm hakkında tüm merak edilenler bu yazıda...

Sınavlarda verilen yanlış cevaplar, doğru cevaplarda net eksiği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı sınavlardan 4 yanlış 1 doğruyu götürür denilmektedir. Bu tip sınavlarda her doğru cevabımızda 1 net elde etmekteyiz. Her yanlış cevabımızda ise 0,25 net kaybetmekteyiz. Kamu yönetimi bölümü için ortalama netler aşağıda verilmiştir.

·        Türkçede ortalama 32,25 net

·        Sosyalde ortalama 12,75

·        Matematik ortalama 13,50

·        Ayt Mat ortalama 12,00

·        Ayt Türkçe ortalama 17,50

·        Ayt Tarih Ortalama 5,25

·        Ayt Coğrafya ortalama 5,75

Kamu Yönetimi Bölümünde Hangi Meslekler Var?

Bu bölüm mezunlarının Kaymakamlık, Vergi Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ya da Bölge İdare Mahkemelerinde Hakimlik yapma imkanları bulunmaktadır. Danıştay ya da Sayıştay'da uzmanlık veya denetçilik de yapabilmeleri mümkündür.

Kamu Yönetimi Bölümü mezunlarının aldığı maaş aralığı ise 4500 TL ile 12.000 TL arasında değişmekte olduğu bilinmektedir. Yaklaşık bir senelik deneyime sahip olan bir müfettiş 4500 TL maaş alırken ortalama iki yıl deneyimli bir denetçi 5000 TL, yaklaşık üç yıl deneyimli bir müfettiş 5500 TL, ortalama dört yıl deneyimli bir kaymakam ise 12.000 TL maaş aldığı bilinmektedir.

Kamu Yönetimi Bölümünün Mezunları Özel Sektörlerde Ne İş Yapar?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunlarının istihdam bütün alanı;

·        Özel sektörden kamu sektörüne,

·        Özerk kuruluşlardan sivil toplum örgütlerine,

·        Çeşitli düşünce kuruluşlarına,

·        Siyasal araştırma, reklamcılık ve danışmanlık hizmetlerinden bankacılık sektörüne kadar uzanan oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Kamu Yönetimi Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Yeni düzenlemeye göre Türkçe öğrenim gören Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Kamu Yönetimi, Şehir ve Bölge Planlaması, Çevre Mühendisliği bölümü mezunları da mahalli idareler grubu öğretmenliğine başvurabilecekleri yönündedir.

Kamu yönetimi mezunları mülki idari amirliklerinin çeşitli departmanlarında çalışabilmektedirler. Devlete bağlı kurumlarda üst düzey yöneticilik, idari memurluk ve müfettişlik yapabilmektedirler. Bölümden mezun olanların yapabileceği en yüksek kademeli işlerin arasında ise kaymakamlık ve komiserlik yer almaktadır.

Kamu Yönetimi Bölümü Sayısal Mı Sözel Mi?

Kamu yönetimi bölümü üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamında yer alan 4 yıllık bir lisans bölümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşit ağırlık puan türünden tercih edilen bir bölümdür.

Bu bölümü tercih edebilmek için ÖSYM'nin TYT ve AYT sınavlarından Matematik ve Türkçe testlerini çözmek gerekmektedir.

Kamu Yönetimi Bölümü Taban Puanları Nelerdir?

Taban puanları, her sene üniversiteye yerleşen öğrencilerden belli bir bölüme yerleşmiş öğrenciler arasında en düşük puan ile yerleşmiş öğrencinin puanına göre belirlenmektedir.

Taban puan, okulun belirlediği rakam olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerleştirme puanı ile taban puanına göre sıralamaya girilmektedir. Ham puan üniversite sınavı da dahil olmak üzere adayın bir testte elde ettiği ve üzerine okul puanı veya ek puanlar eklenmemiş sonucu kesin olmayan puan türü olarak bilinmektedir. Bu bölümün ortalama taban puanlarına aşağıdaki gibi örnek verilebilir.

·        332,22922 puan

·        379,31265 puan

·        360,60845 puan

·        333,02111 puan

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir