Kafirlerin Çocukları Mahşerde İmtihan Edilip Cennete Veya Cehenneme Konulacağı Doğru Mudur?

Kafirlerin Çocukları Mahşerde İmtihan Edilip Cennete Veya Cehenneme Konulacağı Doğru Mudur?
05.11.2022 16:14
Ahiret hakkında merak ettiğimiz ayrıntılar var. Kafirlerin çocukları mahşerde imtihan edilip cennete veya cehenneme konulacağı doğru mu, ölen bebekler cennette kaç yaşında dirilecekler, çocuklar, akıl hastaları ve hayvanlar cennete girecek mi? Hayvanların ruhları ahirette baki mi kalacak, hayvanlar öldükten sonra ruhları ne olur? İşte detaylar.

Gayrı Müslim ya da kafirlerin çocukları buluğ çağına ermeden önce vefat ederse cennet veya cehennem için sorguya tutulmayacaklardır. Yani mahşerde imtihana çekilecekleri doğru değildir.

Yüce Allah kurallarını açıkça beyan etmiştir. Akıl çağına ermeden ölen hiç kimse sorgulanmadan cennete gider. Çocukların doğdukları aile, onları günahkar yapmaz. Eğer çocuklar buluğ çağından önce ölmüşse, günahsız olarak değerlendirilirler.

Ölen Bebekler Cennette Kaç Yaşında Dirilecekler?

Buluğ çağına ermeden vefat eden çocuklar için cennette cennet çocukları adı verilen bir grup vardır. Bebeklerde bu çocuklarla birlikte bu grubun içinde yer alır. Ve her bebek burada çocuk haliyle kalır. Ama çocukluğun hangi evresinde kalacakları Allah’ın taktirine bağlıdır. Çocukluğun her evresi çok güzel olduğu için, herhangi bir çocukluk yaşında cennetin en güzel nimetlerinden birini oluşturacaklardır.

Çocuklar, Akıl Hastası Ve Hayvanlar Cennete Girecek Mi?

İslamiyet’te ahiret inancı bulunmaktadır. İnsanlar öldükten sonra burada sorguya çekilerek cennet ve cehennem adı verilen, yere gideceklerine inanırlar. Bu inanç ahiret inancının temelini oluşturur. Akıl çağına ermiş herkes burada yargılanacaktır. Fakat Allah’ın bu sorgudan muaf tuttuğu gruplar vardır.

Bu gruplar çocuklar, akıl hastaları ve hayvanlardır.  Bu tamamen Allah’ın taktirinde olan bir durum olduğu için herhangi bir sorgulama olmaksızın cennete giderler.

Hayvanların Ruhları Ahirette Baki Mi Kalacak?

İslamiyet bizlere aciz olanları korumayı emretmektedir. İslam dininde peygamberler ve ashaplar, genellikle hayvanları ile simgelenmiştir.  Ashab-ı Keyf’in köpeği, Hz. Salih’in devesi, Hz, İsmail için gönderilen koç, Peygamber Efendimiz(s.a.v) atı Burak gibi hayvanlarla iç içe bir inanç söz konusu olmuştur.

Bütün hayvanların ruhları, kendilerine has bir alemde baki kalacaktır. Hayvanların hem ruhları hem de cesetleriyle birlikte cennette bulunağı bildirilmektedir. Ama kimlerin cennete gidip, orada daimi kalacağına sadece yüce Allah karar verebilir.

Hayvanlar Öldükten Sonra Ruhları Ne Olur?

Dünyada var olmuş, ya da olacak tüm canlılar bir sebep ile dünya sahnesine çıkmaktadır. Her bir canlının kainat için üstlendiği bir rolü bulunmaktadır. Ve İslamiyet inancına göre hiçbir şey sebepsiz yere yaratılmamıştır. Bu evrendeki her şeyin sahibi, kurucusu ve yaratıcısı yüce olan Rab’dir.

Hayvanlarda kendilerine verilmiş birtakım görevler ile bu dünyaya insanlara, doğaya ve evrene yardımcı olarak gönderilmiş Allah kullarıdır. İslamiyet’te açıkça belirtildiği üzere hayvanlara zulm edilmemesi gerekmektedir.

Hayvanlar akıldan mahrumdur. Bundan dolayı günah, ahiret, sorgu gibi kavramlar üzerinden değerlendirmeye tabi değillerdir. Bu konuyla ilgili çeşitli kaynaklarda cennette gidecekleri, bazı kaynaklarda ise ne cennete ne de cehenneme gidecekleri, Allah’ın onlar için yaratmış olduğu bir evrende sonsuza kadar yaşayacakları söylenmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir