Kadınlarda Tüylenme Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda Tüylenme Nedenleri Nelerdir?
15.11.2022 18:13
Kadınlarda tüylenme, bazı durumlarda hormonsal bazı durumlarda ise genetik olarak karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda tüylenme ile ilgili olarak hazırladığımız bu yazımızda, konu ile alakalı bilgileri derledik. Kadınlarda tüylenme nedenleri nelerdir ve azalması neden olur? Kadınlarda tüylenme bir hormon bozukluğu sebebi midir ve tüylenmeye sebep olan hormonlar nelerdir?

Kadınlarda tüylenme, erkeklere göre daha az rastlanan ve sorun yaratan bir konudur. Erkeklerde hormonları gereği tüylenmeler sıklıkla görülürken, kadınlarda ise bu durum daha azdır. Tüylenmeler, birçok farklı sebepten ötürü oluşabilmektedir. Tüylenmeler, çoğunlukla şu nedenlerden ötürü meydana gelebilmektedir; yeme içme alışkanlıkları, vücudun hormon dengesi, genetik ve kalıtsal faktörler nedeni ile, kadınlarda tüylenmeler meydana gelebilmektedir. Tüylenmelerin önüne geçmek için birçok tedavi yolu bulunmaktadır. Kadınlarda tüylenmenin nedenleri, sebepleri ve altında yatan sorunlar araştırılmakta ve yanıtları aranmaktadır. Bu noktada kadınlarda tüylenme nedenleri, birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Kadınlarda tüylenmelerin hastalık ve nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; böbreküstü bezlerinin aşırı veya az çalışması sebebiyle androjen hormonunun fazla salgılanması, yumurtalıkta oluşan kist veya tümörler, tiroit hastalığı nedeni ile östrojen hormonunun salgılanmasında meydana gelen uyumsuzluklar, hipofiz bezi rahatsızlıkları, polikistik over sendromu gibi, tüylenmelerin altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Kadınlarda, tüylenmelerin birçok tedavi yöntemi bulunmakla birlikte, öncelikle tüylenmenin altında yatan nedenin hangisi olduğunu saptamak gereklidir. Bu anlamda, çözüme ulaşmanın en kolay yolu bulunabilmektedir. Tüylenmeler, genellikle genetik ve kalıtımsal olarak gerçekleşmektedir. Bunun dışında ise, kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonunda, meydana gelen bozukluklar neticesinde, tüylenmelerin baş gösterdiği en çok karşılaşılan vakalar arasındadır. Bu anlamda, tüylenme sorunları görüldüğünde, hormon testlerinin yaptırılması elzemdir. Doktorunuzun görüşleri doğrultusunda, tüylenme problemler tedavi edilebilir ve çözümleri bulunabilir bir sorundur.

Kadınlarda Tüylenmenin Azalması İçin Neden Olur?

Kadınlarda tüylenme, kadınların sevmediği ve hoşlanmadığı yegâne problemler arasındadır. Bu anlamda, tüylenmenin artması hormonsal problemleri beraberinde getirebilmektedir. Tüylenmelerin altında, başka bir hastalığın yatması ve tüylenmelere yol açması da karşılanan sorunlar arasındadır. Kadınlarda tüylenmenin azalması ise, çoğu zaman ciddi bir hastalığın veya problemin habercisi değildir. Tüylenmeler çoğu zaman, genetik olarak kişilere geçmektedir. Bu anlamda, bazı kadınlarda tüylenmeler fazla görülebilirken, bazı durumlarda ise daha az görülebilmektedir.

Kadınlarda Tüylenme Hormon Bozukluğu Sebebi Midir?

Kadınlarda meydana gelen hormon bozuklukları, bazı problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Hormon bozukluklarının meydana gelmesinde stres ve kaygı bozukluklarının da etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yeme ve içme alışkanlıkları da kadınlarda hormon bozukluklarına neden olabilmektedir. Hormon bozukluğunun baş gösterdiği durumlar şu şekilde gösterilebilir; adet uyumsuzlukları, akne ve cilt problemleri, uykuların kalitesizleşmeye başlaması, konsantrasyonda zorlanmalar\dikkat bozukluğu, depresyon, ani kilo alımları, göğüslerde meydana gelen aşırı duyarlılık, vajina da sıvı azalımı, bağırsaklarda meydana gelen komplikasyonlar, saç dökülmesi ve tüylenme gibi hormon bozukluklarının yol açtıkları etkileri gösterebiliriz.

Kadınlarda Tüylenmeye Neden olan Hormonlar Nelerdir?

Kadınlarda tüylenmeye neden olan hormonların başlıcası, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonudur. Testosteron hormonu, östrojen hormonunu baskılayarak işlevini yerine getiremez hale getirir ve tüylenmeye neden olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir