Kadınlarda İdrar Kaçırma İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma İçin Hangi Bölüme Gidilir?
05.11.2022 17:23
Bazı hastalık veya durumlarda; kadınlarda idrar kaçırma problemleri yaşanabilir. Kadınlarda idrar kaçırma hangi bölüme gidilir, kadınlarda idrar kaçırmaya bitkisel çözüm, kadınlarda idrar kaçırma ilaçları nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Ne tür idrar kaçırma sorununuz olduğunu tespit etmek oldukça fazla önemlidir. Belirtileriniz genel olarak, tür hakkında bilgi vermektedir. Ancak, yine de doğru tedaviye karar verilebilmesi için bazı testler gerekebilmektedir. Genellikle hastaların birçoğunda anemnez ve fizik alanı ile ileri düzey tetkike gerek olmadan tanı koyulmaktadır. Hasta birkaç gün boyunca, günde ne kadar sıvı aldığını, idrarın miktarını, ne sıklıkta idrara çıktığını, idrar yapma isteğinin olup olmadığını ve gün içerisinde kaç kere idrar kaçırdığını yazar ve bu mesane günlüğü yöntemi ile tanısı koyulabilmektedir. Vajinal muayeneylede, pelvik taban kaslarının gücü kontrol edilir ve tanı koyulabilir. Başka bir seçenek ise, idrar örneği, enfeksiyon belirtileri, kan izleri veya diğer anormallikler olup olmadığını belirlemek için incelenmesidir. İdrar kaçırma gibi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, kadınlar kadın doğum uzmanına, erkekler ise ürolojiye gitmelilerdir.  İdrar kaçırma rahatsızlığı olan kadınlara, genel yaşam tarzı değişiklikleri yaparak hayat kalitelerini arttırmaları ve mesanelerini dolu hissetmeden daha önce her 2-4 saatte bir ve her gece yatmadan önce tuvalete gitmeleri önerilmektedir. Gece tuvalete yetişmek için acele edip düşmenizi önlemek için gece lambasını açık tutmalı ve banyonuza bir tutunma barı kurabilir gece bu problemi en sorunsuz şekilde giderebilirsiniz. Dışarıdayken idrar sızıntısını önlemek için günlük ped kullanabilir ve kuruluk ve hijyen için pedlerinizi mümkün olduğunca sık değiştirmelisiniz.

Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Bitkisel Çözüm Önerileri

İdrar kaçırma problemi olan kadınlara yakı otu yüksek oranda iyi gelmektedir. İster çocuk ister kadın ister yaşlı bir insan bu otu kullandığında, idrar kaçırma olayı sona ermektedir. Fakat eğer idrar kaçırma olayı kronik hale gelmişse 1 aydan 6 aya kadar düzenli olarak tüketmelisiniz. Yakı otu çay olarak kullanılabilmektedir. Bu karışımı, günde bir bardak bir tatlı kaşığı ölçüsünde aç karnına tüketebilirsiniz. İçerisindeki beta-sitosterin, flavonlar ve tanenler adlı etken maddeler size bu konuda yardımcı olurken, bu bitkiyi insanlarımız gönül rahatlığı içinde kullanabilirler.  

Kadınlarda İdrar Kaçırma İlaçları Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma rahatsızlığı, oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu surumun tedavisi ve incelemesi mevcuttur. Bu sorun için kullanılan ilaçlar şu şekildedir;

-         Antikolinerjik ilaçlar, aşırı aktif mesaneyi sakinleştiremede ve sıkışma tipi idrar kaçırma için yararlı olabilmektedir. Oksibutinin, tolterodin, darifenasin, fesoterodin, solifenasin ve trospium bu ilaçlar arasında bulunan tedavi ilaçlarıdır.

-         Mirabegron ilaçları, sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisinde kullanılır. Bu ilaç mesane kasını rahatlatmaya ve mesanenin tutabileceği idrar miktarını artırmaya yarar. Aynı zamanda yaptığınız idrar miktarını da arttırarak idrar torbanızın iyice boşalmasına yardımcı olabilir.

-         Topikal östrojen, kadınların kullanabildiği vajinal krem, halka veya yama formunda düşük dozda topikal östrojen uygulanması yapılmaktadır. Üretra ve vajinal bölgelerdeki dokuların güçlenmesine ve gençleşmesine yardımcı olabilmektedir. Östrojen hormonunu hap olarak almak durumu daha da kötüleştirebileceği için idrar kaçırma tedavisinde önerilmemektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir