Kadınlarda Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?
05.11.2022 17:22
Kadınlarda göğüs ağrısı çeşitli sebepler ve durumlarla ortaya çıkabilir. Peki, kadınlarda göğüs ağrısı nasıl geçer, adet öncesi göğüs ağrısı neden olur? Kadınlarda göğüs ağrısını geçiren ilaçlar nelerdir? Kadınların muzdarip olduğu göğüs ağrısı ile ilgili merak edilenleri derledik.

Göğüs ağrısının giderilmesi için ilk olarak altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Bunun için bir hekim hastayı muayene etmelidir. İncelemelerden elde edilen bulgular ile ağrının altında yatan sebep belirlenir ve buna göre tedavi planı belirlenir. Ağrının nedeni kanser olmadığı zaman hastaya bitkisel ilaçlar verilebilir. Göğüs ağrısının en sık nedeni hormon değişiklikleridir. Bu sebeple göğüs ağrısı yaşadığınız zaman aşağıdaki tedbirleri almanız önerilir;

Hormon ya da diğer ilaç tedavilerine bir süre ara verilmeli,

Göğüs büyüklüğü ile uyumlu olan destekleyici sutyen kullanılmalı,

Göğüs ağrısını arttırabileceği için kafein tüketimine ara verilmeli,

Düşük yağlı gıdalar ile beslenilmeli,

Egzersiz sırasında destekleyici spor sutyenleri kullanılmalı.

Kadınlarda Adet Öncesi Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Adet döneminin öncesinde göğüslerde oluşan ağrının nedeni hormon değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu değişen hormonlar, sıvıların göğüste toplanmasına neden olur ve buda ağrı oluşmasına sebep olur. Bu ağrı genellikle adet dönemi sona erdiği zaman kaybolmaktadır.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Geçiren İlaçlar Nelerdir?

Eğer göğüslerinizde ağrı var ise uygun bir ağrı kesici kullanarak şikayeti ortadan kaldırabilirsiniz. Ağrı kesicilerin fayda etmediği durumlarda hekim yardımı ile farklı ilaç tedavileri uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüs içinde sıvı birikimi gelişir, bu durumda bölgede bulunan damarlarda genişleme ve daralmalara meydana gelebilir. Bunun sonucunda da göğüste ve göğüs uçlarında ağrılar meydana gelebilir. Özellikle adet kanamasından önce ya da adetin ortasında göğüs ağrısı oluşabildiği gibi, hamilelikte ve göğüslerin hızlı büyümesi gibi durumlarda da göğüs ağrıları oluşabilir. Bu gibi durumlar hormon tedavisi alan kişilerde de görülebilir. Hormon dengesinin sık değişmesi ile göğüs dokusunda farklılaşmalar ortaya çıkarak, içi az ya da çok miktarda sıvı dolu yapılanmalar oluşabilir.

Dar alanda biriken sıvı nedeni ile göğüste gerginlik, ağrı ve acıma ortaya çıkabilir. Fibrokistlerde göğüs ağrılarının bir diğer nedenidir. Bu hormon düzensizliğine bağlı olarak göğüs dokusunda gelişen kistler, göğüs ağrılarına neden olmaktadır.

Göğüs duvarındaki kasların yaralanması ve zorlanması gibi durumlarda göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Göğüslerin kan dolaşımından sorumlu damar yapılarının da damar içi pıhtılaşma gelişmesi ile ağrılara sebep olabilir.

Göğüs üzerinde yapılan cerrahi işlemlerin sonucunda yara olan gölgenin iltihaplanması ya da iyileşme sonrasında meme dokularının gerilmesi ile ağrılar ortaya çıkabilir. Antidepresanlar, hormon tedavileri ya da antibiyotik gibi ilaç gruplarının da yan etkisi olarak göğüs ağrıları meydana gelebilir.

Göğüs sağlığını ciddi derecede etkileyen ve göğüs ağrılarına sebep olan etkenler başında alkol ve sigara tüketimi gelmektedir. Özellikle sigara tüketimine bağlı olarak göğüs ucunun arkasında apse ya da iltihap gelişmeleri olabilir.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir