Kadın Doktor Yoksa Erkek Doktora Muayene Olmak Caiz Mi?

Kadın Doktor Yoksa Erkek Doktora Muayene Olmak Caiz Mi?
05.11.2022 16:12
İslamiyet'te caiz kelimesi yapılmasında bir sakınca olmayan durumlar için kullanılmaktadır. Kadın doktor yoksa erkek doktora muayene olmak, kadın hasta muayene etmek caiz mi? Kadın hasta muayene etmek abdesti bozar mı? Erkek doktorun kadın hastaya bakması caiz mi? Hamile kadının erkek doktora muayene olması caiz midir?

Bir doktor, bir kadını muayene ederken ihtiyaçtan fazla yer açarsa, 5 dakikada muayene etmesi mümkün iken, daha fazla uzatırsa günah olacaktır.

Mecbur kalmadıkça, zaruret olmadıkça, kadın, erkek doktora muayene olmamalı, kadın doktora gitmesi gerekmektedir. Kadın doktor bulunmazsa ve hastalık tehlikeli veya çok ağrılı ise, (Zaruretler haramları mubah kılar) hükmüne uyularak nisaiye mütehassısı erkeğe de gidebilmektedir.

Bir hastanede, dahiliyeci olarak hem kadın hem de erkek varsa, hastaya tercih imkanı vermesi gerekmektedir. Mecburiyet olunca, erkek doktor, kadını muayene ederken, ihtiyaç miktarı kadar yer açması gerekir. İhtiyaçtan fazla açarsa caiz değildir. Mesela tansiyonunu ölçerken, bluz üzerinden de ölçme imkanı varsa, kolunu açması günah olmaktadır.

Doktorun, ihtiyaçtan fazla muayene etmesi gibi, ihtiyaç miktarından fazla konuşması da uygun değildir.

Kadın Hasta Muayene Etmek Abdesti Bozar Mı?

Erkek doktora muayene olan kadınların ve erkek doktorların gusül abdesti almalarını gerektiren herhangi bir delil bulunmamaktadır. Guslü gerektiren durumlar; cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimi olarak bilinmektedir. Erkek doktora muayene olmak bunlardan herhangi biri olmayacaktır. Fakat namaz abdestini tekrarlamakta fayda vardır.

Kadın Hasta Muayene Etmek Caiz Midir?

Kadınların birbirlerine avret yeri, erkeğin erkeğe avret yeri olarak bilinmektedir. Erkek, erkeğin; kadın da kadının göbek ile diz arasına bakması uygun değildir. Mesela üroloji doktoru, bir erkeğin belden aşağısını soyup bakmamalıdır. Bir bez koyup eli ile kontrol etmelidir. Göz ile de bakması gerekiyorsa, bezin bir kenarını ihtiyaç kadar açıp bakmalıdır. Kadın doktor da bir kadını böyle bir bez örterek muayene etmesi gerekmektedir. Kadın kadına zararı olmaz demek yanlış olacaktır. Çünkü kadınında zaruretsiz, başka bir kadının diz ile göbek arasına bakması haram kılınmıştır.

Gayrı müslim ve mürted kadınların, müslüman kadınlarına bakması, yani müslüman kadınların bunlara görünmeleri, yabancı erkeklere görünmeleri gibi olup, üç mezhepte de haram olarak bilinir.

Erkek Doktorun Kadın Hastaya Bakması Caiz Mi?

Mahremlik konusunda bakılması haram olan yerin tutulması ve ten teması da haram diye bir kaide bulunmaktadır. Buna göre, zaruret olmadıkça, bir doktor, karşı cinsten olan birisini, bakılması haram bölgelerini, yani avretini, görecek ve tutacak şekilde muayene etmemelidir. Bir gerekli durum olmadığında caiz olmayacaktır.

Hamile Kadının Erkek Doktora Muayene Olması Caiz Midir?

Bir karış kadar açılması kifayet ediyorsa, fazlasının açılması haram olacaktır. Yani belli bir noktanın açılması yeterli ise kalan kısmını açmak ve bakmak haram olarak kabul edilmektedir. Bu konuda varsa hanım doktor tercih edilmesi uygun olacaktır. Böyle bir imkan yoksa erkek doğum uzmanına doğum yaptırmakta caiz olarak kabul edilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir