İstavrit Balığı Nasıl Pişirilir?

İstavrit Balığı Nasıl Pişirilir?
12.10.2022 14:56
İstavrit balığı yakalamak, pişirmek ve afiyetle yemek için yapılması gereken birkaç şey vardır. İstavrit balığı nasıl pişirilir, hangi ayda tutulur, nasıl ayıklanır, kilo aldırır mı? İstavrit balığı buzlukta nasıl saklanır, büyüyünce ne olur, besin değeri nedir, tavada kaç dakikada pişer, fırında kaç dakikada pişer? İstavrit balığı hangi unla kızartılır, hangi yemle yakalanır? Cevapları siler için araştırdık…

Pişirme işlemi için geniş tabanlı hafif derin tava çıkarın, içine ayçiçeği yağı koyun ve altını açın. Kızan yağın içine balıklarınızı kuyruk kısımları ortaya doğru gelecek şekilde yerleştirerek arkalı önlü kızartın. Çıtır çıtır olan balıkları yine üzerinde fazla yağ kalmaması için kağıt havlu serili bir tabak çıkarıp, bir süre beklettikten servis edebilirsiniz.

İstavrit Balığı Hangi Ayda Tutulur?

İstavrit ve sarıkanat istavrit olarak adlandırılan bu balık tipi sularımızda en çok bulunanlardandır. İstavritler sonbaharda Marmara'ya inerler, mayıstan itibaren de Karadeniz'e geri dönmeye başlamaktadır. Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman kasım ile şubat ayları olarak bilinir.

İstavrit Balığı Nasıl Ayıklanır?

İstavrit balığı pullu olmadığı için bıçakla derisi, her iki taraftan dikkatli bir şekilde temizlenir. Bu sayede balığın dış yüzeyi kaygan bir görüntü elde edilir. Ardından bıçak yardımı ile baş bölümünden hareket ederek aşağı doğru karnı dikkatli bir şekilde kesilmelidir. İç organları başparmağınız yardımıyla çıkarılmalıdır. Bu işlemden sonra bol suyla yıkanarak temizlenir.

İstavrit Balığı Kilo Aldırır Mı?

Soğuk deniz etkisini yansıtan en lezzetli balık türlerinden birisi olan istavrit, doğru ve ideal ölçülerde tüketilmesi durumunda vücut açısından yararlıdır. Özellikle de ızgarasıyla çok daha düşük seviyede vücuda yağ alımı sağladığı için diyet listelerinde de tercih edilmektedir. Kilo aldırmaz ve diyetlerde sıklıkla tüketilir.

İstavrit Balığı Buzlukta Nasıl Saklanır?

Temizleme işlemini yaptıktan sonra, kâğıt havluyla kuruladığınız balıkları tek tek streç film ile sararak dondurabilirsiniz. Böylece birbirine yapışmalarını önlemiş olacaksınız. Bu şekilde sardığınız balıkları, buzdolabı poşeti içine yerleştirerek dondurucuya kaldırabilirsiniz. 

İstavrit Balığı Büyüyünce Ne Olur?

Marmara’da boyu 10 cm’nin altında olan küçük istavritlere Kıraça denmektedir. Karadeniz’in doğusunda istavritler palamut büyüklüğünde 50 cm boyundadırlar. Sarı kuyruk istavrit ve sarı kanat istavrit olarak adlandırılan tipi sularımızda en çok bulunan tipidir.

İstavrit Balığı Besin Değeri Nedir?

Bir orta porsiyon istavrit balığı; 308 kalori civarındadır. İçinde; 28g protein, 21g yağ, 135mg sodyum, 470mg potasyum, 18mg kalsiyum ve demir bulundurmaktadır.

İstavrit Balığı Fırında Kaç Dakikada Pişer?

İstavrit balığı fırında 180 derecede 20 dakikada, 200 derecede 15 dakikada servise hazır hale gelmektedir. Fırının yapısı ve pişirme gücü farklılıklar olmasına neden olabilmektedir.

İstavrit Balığı Tavada Kaç Dakikada Pişer?

Dizilen balıkların üzerine sıvı yağ dökün ve 5 dakika aralıklarla çevirerek kızartın. Çatalla dibini kontrol etmeyi unutmayın. Balıkların şekli bozulmadan balık tavası kapağı ya da servis tabağı yardımıyla balıklar ters yüz olacak şekilde çevrilebilir. Bu işlem ortalama 10 ila 15 dakikanızı alacak, balıklarınız pişecektir.

İstavrit Balığı Hangi Unla Kızartılır?

Tuzladığınız balıkları arkalı-önlü mısır ununa bulamanız gereklidir. Tercihe göre mısır özü yağı koyduğunuz, teflon bir tavada pişiriniz. Mısır ununa buladığınız istavritleri, arkalı önlü ters çevirerek renk alana kadar pişiriniz.

İstavrit Balığı Hangi Yemle Yakalanır?

İstavrit avcılığını genel olarak şöyle ayırabiliriz; çapari, tekneden ve kıyıdan avlanma. Kıyıdan ve çapari avcılığı en çok tercih edilen avlanma yöntemlerindendir. Misina inceldikçe çeker gücü düşerken, başarı oran yükselmektedir. Misina seçimi çaparı ile avlanmada en önemli noktalardandır Karides, kesilen balıketi parçaları, midye ve yapay olarak ise çapari istavrit yakalamak için kullanılan yem çeşitleridir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir