İşitme Kaybı Ameliyatı Nasıl Olur?

İşitme Kaybı Ameliyatı Nasıl Olur?
05.11.2022 15:33
İşitme kaybı doğuştan olabileceği gibi, kişinin ilerleyen yaşlarında herhangi bir dış etken vasıtası ile de meydana gelebilir. Bu tarz işitme kaybı yaşanan durumlar için işitme kaybı ameliyatları mevcuttur. İşitme kaybı ameliyatı nasıl olur, fiyatları nelerdir, işitme kaybının tedavisi nedir?

İşitme kaybı ameliyatının nasıl olduğu pek çok insan tarafından merak edilen konular arasında yer alır. İşitme kaybı ameliyatı yapmadan önce, hastalar Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanları tarafından detaylı bir şekilde muayene edilir. Yapılan bu fiziki muayene ardından odyolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme yapılırken bir yandan da işitme cihazlarının kullanımı ve kişiye olan etkisi de değerlendirilir. Bu değerlendirme aşamaları sonunda ise, işitme cihazı ya da koklear implant yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir.

Çoğunlukla bireylerin öncelikli olarak 3 aylık bir süre için işitme cihazı kullanması istenir ancak, işitme kaybının çok ileri olduğu durumlarda, bu süre sonunda işitme cihazlarından fayda sağlanamaması halinde koklear implant yöntemine başvurulur. Hastanın ameliyata uygun olup olmadığı da kontrol edildikten sonra, işitme kaybının doğuştan kaynaklı olup olamaması ve genetik faktörlere bağlı olup olamaması değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda ise işitme kaybı ameliyatı gerçekleştirilir.

İşitme Kaybı Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

İşitme kaybı fiyatları bu konuda sık sık sorulan ve araştırılan konu başlılarından biridir. İşitme kaybı için yapılan ameliyatlarından biri olan koklear implant ameliyatı, eğer kamu hastanelerinde yapılıyor ise, ameliyat belirli kriterler çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilir. Ancak işitme ameliyatı eğer özel bir sağlık kuruluşunda yapılacak ise, bu durumda ödenmesi gereken bir miktar bulunmaktadır. İşitme ameliyatı için ödenmesi gereken ücret kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte, tam ve doğru bir bilgi almak için ilgili kurumlarla görüşülmelidir.

İşitme Kaybı Tedavisi Nedir?

İşitme kaybının bir tedavisi olup olmadığı hem çok merak edilen hem de sık sık aratılan konular arasında yer alır. İşitme kayıpları, nedeni bilinmeyen ve bulunamayan ani sebeplerden dolayı meydana gelmiş ise, bu durumda ilk günlerde hemen müdahale edilmemesi kişide kalıcı işitme kaybına yol açabilmektedir. İşitme kaybı eğer iç kulağa bağlı ise genellikle medikal olarak tedavi edilememektedir. Bunun yanında hafif orta ve ileri dereceli işitme kayıpları için, işitme cihazları ya da orta kulak implantları sık sık bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Eğer kişinin işitme kaybı ileri ve çok ileri derecede ise, bu sefer koklear implant önerilen yöntemler arasında yer alır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir