İncir Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?

İncir Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?
11.10.2022 13:58
Türk mutfağının vazgeçilmezleri ev yapımı ürünler mutfaklarımızı şenlendiriyor. Ama bazen kıvamları istediğimiz gibi tutmayabiliyor. İncir, çilek, ayva reçeli katı olursa ne yapılır? Sufle, çikolata sosu katı olursa ne yapılır? Gelin bunları madde madde inceleyelim

El yapımı, mevsiminde ve taze meyvelerden yapılmış reçelleri kim sevmez ki? Reçellerin lezzetleri kadar kıvamları da bir lezzet ölçüsü. Şeker, koyulan ürün ve su oranı tam kıvamında olmalı. Eğer reçel çok koyu bir kıvam almışsa az miktarda limon ve su ile açılabilir.

Çilek Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?

Çilek reçeli, reçeller arasında en çok sevilen en çok tüketilen, sadece kahvaltılarda değil pasta ve tatlılarda da kullanılan enfes bir lezzettir. Kıvamıyla tadıyla çilek reçeli, eğer şeker oranı fazla olursa koyulaşıp sertleşecektir. Normal tarifinde 1 su bardağına denk gelecek şekilde şeker ile güzelce kaynatılarak hazırlanır, fakat ölçü herhangi bir nedenle tutmazsa, Yine limon suyu ve su ile müdahale edilebilir.

Ayva Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?

Kış aylarında, dalından taze toplanmış, kaynatılmış bir ayva reçeline kim hayır diyebilir. Vitamin deposu olan ayva besin değerlerini kaybetmeden güzelce pişirilerek reçel versiyonuyla kahvaltılarda, organik şekilde hazırlanarak sunulur. Ayva reçeli koyu olursa limon ve su dışında, alternatif bir çözüm olarak, aynı reçelden çok az yaparak, koyulaşan reçelle homojen bir hale getirmektir. Reçelin üzerinde köpükleşen tabaka kırmızılaşır veya pembeleşirse reçeliniz normal kıvama ulaşmış demektir.

Sufle Katı Olursa Ne Yapılır?

Çok sevilen tatlılardan biri olan sufle, yapımı sanıldığı kadar kolay değildir. Diğer çikolatalı pastalara oranla daha yumuşak bir keke sahip olan suflenin en önemli özelliği çatal veya kaşığımızı değdirdiğimizde içinden akacak olan çikolata sosudur. Bu sos tereyağı ve kakaodan elde edilmektedir. Bir diğer özellik ise suflenin hamurudur. Sufle hamurunda kullanılan yumurtalar kar rengini alana kadar mikser veya çırpıcıyla iyice çırpılarak kıvamına getirilir.

Anca tüm bunlara rağmen yine de koyu olan sufle için yapabileceğimiz birkaç püf noktası bulunuyor. Bunlardan biri hamuru süt veya suyla açmak. Koyulaşan hamura az miktarlarda süt ekleyerek kıvamının biraz daha seyrelmesi sağlanmalıdır. Süt veya su eklerken çok dikkatli davranmak gerekiyor. Katı bir hamuru seyreltmek isterken cıvık bir hamur elde etmek istemeyiz.

Çikolata Sosu Katı Olursa Ne Yapılır?

Nişasta, şeker ve kakao bir araya gelince inanılmaz bir çikolata şöleni ortaya çıkıyor. Fakat Çikolata sosunun da kendine has püf noktaları bulunuyor. Mesela Kakao miktarı fazla kaçarsa, kek ve pastaların bütünleyicisi olan çikolata sosu acı bir damak tadına dönüşebilir. Bu nedenle ürünler oda sıcaklığında beklemeli ve son derece iyi ürün kullanılmalıdır.

Çikolata sosunu hazırlarken malzemeleri çok iyi karıştırmak gerekiyor. Topaklanmaması için kısık ateşte olabildiğince ritmik şekilde karıştırılarak hazırlanmalıdır. Püf noktalarına dikkat edilmesine rağmen yine de koyu olduysa sütle birlikte çok az miktarlarda ekleyerek sosumuzu açabiliriz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir