İlber Ortaylı Nerede Oturuyor?

İlber Ortaylı Nerede Oturuyor?
21.02.2023 21:52
İlber Ortaylı nerede oturuyor, ne mezunu, nerede doğdu, nerede öğretmen? İlber Ortaylı prens mi, nerenin prensi, şu an evli mi, eski eşi kimdir, neden boşandı? Ünlü Türk tarihçi ve “yaşayan kütüphane” olarak adlandırılan başarılı yazar ve akademisyen İlber Ortaylı’nın özel yaşamıyla ilgili detayları aydınlığa kavuşturuyoruz. İşte detaylar.

İlber Ortaylı 1947 yılında Avusturya’nın Brengenz şehrinde dünyaya gelmiştir. Daha sonrasında eğitim ve kariyerini Ankara’da sürdüren ünlü akademisyen daha sonrasında İstanbul’a yerleşmiştir. 2018 yılında tadilatı 1 sene kadar süren Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki köy evine yerleşmiştir.

İlber Ortaylı Ne Mezunu?

İlber Ortaylı akademisyen ve tarihçiliğinin yanı sıra yazmış olduğu Türkçe ve yabancı dillerdeki kitaplarıyla çok satan ve çok okunan bir yazardır. Ünlü bilim insanının bu kadar başarılı olmasının altında almış olduğu iyi eğitim yatmaktadır. Lise eğitimini Özel St.Georg Avusturya Lisesinde tamamlamıştır. Ardından Viyana Üniversitesi’nde Slavatik ve Orientalistik Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesinde de, Chicago Üniversitesi’nde de Tarih bölümü okuyup mezun olmuştur.

İlber Ortaylı Nerede Doğdu?

Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli Türk akademisyen ve tarihçidir. Ayrıca Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesidir.  İlber Ortaylı hoca Avusturya’da Bregenz şehrinde dünyaya gelmiştir. Henüz 2 yaşındayken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmişlerdir.

İlber Ortaylı Nerede Öğretmen?

İlber Ortaylı akademik kariyerine Ankara’da Dil Tarih Ve Coğrafya Fakültesi’nde başlamıştır. Ardından Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Türk Hukuk tarihi dersleri veren bir akademisyen olarak görev yapmıştır. 2012 yılında yaş haddinden dolayı emekli edilmiştir. Ayrıca 2005- 12 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nin başkanlığını yapmıştır. Halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Üyesi ve Kültür Bakanlığı danışmanı olarak hizmet vermektedir.

İlber Ortaylı Prens Mi?

İlber Ortaylı Avusturya’da bir göçmen kampında dünyaya gelmiştir. Bugüne dek sayısız ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerin arasında en önemli ödüllerden biri ise Puşkin madalyasıdır.

İlber Ortaylı Nerenin Prensidir?

İlber Ortaylı sanata ve kültüre katmış olduğu değerlerden dolayı Puşkin madalyası almaya hak kazanmıştır. Puşkin madalyası eğitim, beşeri bilimler, edebiyat ve kültür- sanat alanında başarı gösteren kişilere verilen bir devlet nişanıdır. Ancak İlber Ortaylı’nın prens unvanıyla ilgili net bir bilgiye ulaşamadık.

İlber Ortaylı Şu An Evli Mi?

İlber Ortaylı 1981 yılında Ayşe Özdolay ile evlenmiştir. Çiftin bu evlilikten “tuna“ isminde bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. İlber Ortaylı 1999 yılında boşanmış ve bir daha evlilik yapmamıştır.

İlber Ortaylı Eski Eşi Kimdir?

Ünlü akademisyen ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi olan İlber Ortaylı 1981 yılında Ayşe Özdolay ile evlenmiştir. Ayşe Özdolay Mersin senatörü olan Dr. Talip Özdolay’ın kızıdır. 1950 yılında dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatına Mersin’de başlamış, üniversite eğitimi için Ankara’yı tercih etmiştir.

İlber Ortaylı Neden Boşandı?

İlber Ortaylı ve Ayşe Özdolay 1999 yılında boşanmıştır. Boşanma nedeni olarak Ayşe Özdolay’ın 1998 yılında vefat eden babası Dr. Talip Özdolay gösterilmektedir. Bu ölüm Ayşe Özdolay’ ı çok etkilemiş ve çift yaklaşık 1 sene sonra boşanmıştır. Ancak konu hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir