Ihlamur Ağacı Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler

Ihlamur Ağacı Hakkında En Çok Merak Edilen Bilgiler
25.07.2022 16:37
Ebegümeci familyasına dahil olan ıhlamur, zengin içeriği ile pek çok kişinin tüketmeyi tercih ettiği bir bitkidir. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde tamamlayıcı rol oynayan ıhlamur ne zaman dikilir ve ne zaman çiçek açar? Ihlamur ağacı Türkiye’de nerede yetişir? Ihlamur yaprağından neler yapılır?

Ihlamur ağacı, baharın müjdecisi gibi çiçeklenir ve etrafına muhteşem bir koku yayar. Ihlamur ağacında yetişen bitki neredeyse bin bir çeşit problemin devası gibidir. Peki ıhlamur ağacı hakkında en çok merak edilen bilgiler nelerdir?

Ihlamur Ağacı Türkiye'de Nerede Yetişir?

Ihlamur ağacı, ılıman iklimi sevdiği için ülkemizde neredeyse her yerde yetişebilmektedir. Özellikle Eskişehir ve çevresinde sıklıkla karşılaşılan ıhlamur ağacına, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde de rastlamak mümkündür.

Ihlamur Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Bu muhteşem ağaç, ilkbahar ve sonbahar aylarında dikilmektedir. Kış aylarında ömrü dolmasa da bir sonraki baharda açmak üzere, yapraklarını döker ve toprakla buluşturur.

Ihlamur Mideye İyi Gelir Mi?

Ihlamurun faydaları arasında özellikle sindirim sistemine iyi geldiği söylenir. Mide kramplarını ve ağrılarını hafifletici özelliği sayesinde rahatsızlık hissedenlerin sıklıkla başvurduğu bitkiler arasındadır.

Ihlamur Ne Zaman Çiçek Açar?

Ihlamur ağacı gerekli koşullar sağlandığı halde, yaklaşık 5 – 10 sene içinde çiçek açacaktır. Büyük bir sabrın neticesinde çiçeklerini gösteren bu ağaç, beklemeye değecek kadar güzeldir.

Ihlamur Ağacı Kereste Özellikleri

Ihlamur ağacı oldukça yumuşak bir ağaçtır. Ayrıca dış görüntüsü ve hissettirdiği dokusu düzgün yapılıdır. Ihlamur ağacı kerestesi oldukça esnektir ve kuruma sürecinde hacmi oldukça küçülür. Olgun odun özelliklerine sahip olan bu ağacın rengi, sarı ya da beyaz benzeri tondadır. Ayrıca kırmızı veya kahverengine benzer bir tonda da olabilir.

Ihlamur Reflüye İyi Gelir Mi?

Ihlamur pek çok rahatsızlığın tedavisinde tamamlayıcı roldedir. Şifa kaynağı olduğu rahatsızlıklar arasında reflü de sayılmaktadır.

Ihlamur Yaprağından Sarma Olur Mu?

Tıpkı asma yaprağı ile yapıldığı gibi ıhlamur yaprağı ile de sarma yapılabilmektedir. Bunun için taze ıhlamur yaprakları kaynar halde bulunan suya batırılarak 2 – 3 dakika kadar bekletilir ve ılıdığında sarılmaya hazır hale gelmiş olur.

Ihlamur Zencefil Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Soğuk havalarda hasta olmamak için hazırlanan çaylar arasında oldukça popüler olan ıhlamurlu zencefil çayının tarifi oldukça kolaydır. Sıcak suya eklenen taze zencefil yaklaşık 5 – 6 dakika kadar kaynatılır. Ardından içine 2 tutam ıhlamur, 6 – 7 tane karanfil ve çubuk tarçın eklenerek dinlenmeye alınır. Yaklaşık 10 dakikalık demlenme süresinin ardından isteğe bağlı olarak limon ya da portakal dilimi ile servis edilir.

1 Kilo Ihlamur Fiyatı Ne Kadardır?

1 kilo ıhlamurun 2022 yılı için güncel fiyatı 300 TL ile 500 TL arasında değiştiği bilinmektedir. Elbette bu fiyat nereden alındığına ve kalitesine göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir