İdrar Mikroskobisi Kaç Olmalı?

İdrar Mikroskobisi Kaç Olmalı?
30.09.2022 14:44
Günümüzde çok sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonuyla ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. İdrar mikroskobisi kaç olmalı? İdrar tahlilinde gebelik belli olur mu ve idrarda bakteri olması ne demek? İdrarda silendir neden görülür, idrar tahlilinde eritrosit ne demek? İdrar kültüründe üreme olmaması ne demek ve idrarda lökosit kaç olursa tehlikelidir? İşte tüm detaylar.

İdrar mikroskobisi, idrar yolu hastalıklarının teşhisinde kullanılan en yaygın yöntemlerdendir. Böbrek rahatsızlıkların ilerlemesinden önce yapılması tedavi aşamasını hızlandırmaktadır. Böylece böbrekteki filtrelemesiyle ilgili hastalıklarda erken teşhis konulmasına yardımcı olmaktadır. İdrar mikroskobisi sonucunda lökosit miktarınız fazla çıkarsa böbrek veya üriner sistemlerinizde iltihaplanma durumu olabilmektedir. Lökosit miktarının 0-5 WBC/HPF arasında olması gerekmektedir. Eğer idrar mikroskobisi sonucunda lökosit miktarınız 5 WBC/HPF den yüksekse birçok hastalığa neden olabilmektedir.

İdrar Tahlilinde Gebelik Belli Olur Mu?

Gebelik durumu olup olmadığı öğrenmenin en kolay 2 yolu vardır. Bunlar; gebelik testi ve idrar tahlilidir. İdrar tahlili yapılması sonucunda kişinin HCG hormonlarına bakılır. İdrar tahlili ile gebelik hali kesin bir şekilde belli olmaktadır.

İdrarda Bakteri Olması Ne Demek?

İdrarda görülen bakteriler idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. İdrar yolundaki bu enfeksiyonlar çeşitli iltihaplara verilen isimdir. Pek çok kişide görülen bu enfeksiyonlar mesane bölgesinde görülmektedir ve sistit şeklinde adlandırılırlar. Bakteriler kişinin üretra bölgesinden yukarı çıkarak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olurlar.

İdrarda Silendir Neden görülür?

İdarda silendir görülmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Bu sebepler; yüksek idrar ozmolalitesi, ortamdaki düşük pH değeri ve yüksek idrar sodyum konsantrasyonudur. İdrar da görülebilecek bir diğer silendir çeşidi ise hylandır. Silendirin yapısında protein, yağ parçacıkları ve bazı hücreler yer almaktadır.

İdrar Tahlilinde Eritrosit Ne Demek?

Eritrosorit’in RBC olarak bilinmektedir. İdrarda RBC görülmesi, idrara kanı karıştığının göstergesidir. Bu durum bilim de hematüri olarak adlandırılır. Ayrıca idrara kan karışması çoğu zaman insan sağlığında yaşamı tehdit edecek boyutta değildir. Ancak bazı durumlarda ciddi hastalıkların göstergesi olabilmektedir.

İdrar Kültüründe Üreme Olmaması Ne Demek?

Kişinin idrar kültüründe üreme olmaması sağlıklı bir durumu ifade etmektedir. İdrar kültüründe üreme olan kişilerin idrar yollarında veya mesanelerinde enfeksiyon görülmektedir.  Bu nedenle idrar kültüründe üreme olması pozitif idrar kültürü olarak isimlendirilir.

İdrarda Lökosit Kaç Olursa Tehlikeli?

İdrar tahlili sonucunda normal ve sağlıklı bir bireyde olması gereken lökosit miktarı 0-5 WBC/HPF arasındadır. İdrar tahlili sonucunda lökosit miktarınız 5 WBC/HPF üzerinde ise birçok idrar yolu enfeksiyonu hastalığı görülebilmektedir. Bu nedenle lökosit miktarının 5 WBC/HPF’den yüksek olması sağlık açısından tehlikelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir