Hz. Lut’un Eşi Kimdir?

Hz. Lut’un Eşi Kimdir?
08.08.2022 17:43
Hz. Lut Allah’ın insanlara örnek olarak göndermiş olduğu peygamberlerden biridir. Lut kavmine peygamber olarak gönderilen Hz. Lut’a oldukça az insan inanmıştır. Hz. Lut’un eşi kimdir, Kuran’da geçiyor mu, kaç yıl yaşadı, nerede yaşadı gibi sorulara yanıt verdik.

Hz. Lut’un eşi Vahile Hanım olmaktadır. Vahile Hanım, Hz. Lut’a inanmayıp Allah’ın emrini hiçe saymış olanlardan biri olmuştur. Hz. Lut’a karşı çıkan Vahile Hanım sakın olan kavme uyarak içinde bulunduğu imtihanı kaybetmiştir. Hz. Lut’un eşi de helak olmuş olan kavmin içerisinde bulunmaktadır.

Hz. Lut Kur’an’da Geçiyor Mu?

Evet, Hz. Lut’un adı Kur’an’da toplam da yedi kere geçmektedir. Lut Kavmi ile alakalı ayetler şunlar olmaktadır; A’raf , Hud, Hicr, Enbiya, Hac, Şuara, Neml, Saffat, Sad, Kaf ve Kamer. Hz. Lut ile alakalı olan ayetler ise; En’am ve Ankebut olmaktadır.

Hz. Lut Kaç Yıl Yaşadı?

Hz. Lut’un tam olarak kaç yıl kadar yaşadığı bilgisi maalesef bulunamamaktadır. Fakat tahminlere göre Lut Kavmi 1800’lü yıllarda yaşamış olduğu düşünülmektedir. Sodom kabilesine Allah tarafından gönderilmiş olan Hz. Lut, İbrahim aleyhisselam ile beraber Allah yolunda hicret etmişlerdir. Hz. Lut’u tanımış olan kişilerin söylediğine göre Hz. Lut oldukça ahlaklı, sabırlı, misafirperver ve dürüst olmaktaymış. Kur’an’da Hz. Lut’un adı toplam olarak yedi kere geçmektedir. Hz. Lut’un asıl mesleği ise çiftçilik olmaktaymış. 

Hz. Lut’un Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Lut’un pek çok mucizelere sahip olduğu bilinmekte olan bir şeydir. Hz. Lut’un mucizeleri şunlar olmaktadır; bulut olmayan bir yerde yağmur yağdırabilmesi, cansız olan nesneler ile iletişime geçebilmesi (kumtaşları, çakıllar ve taşlar gibi) ve oldukça uzak olan herhangi gibi bir yerdeki her şeyi haber verebilmesi.

Hz. Lut Ne Zaman Yaşadı?

Hz. Lut’un tam olarak ne zaman yaşadığı bilenemese bile, Lut kavminin 1800’lü yıllarda yaşamış olduğu tahmin edilmektedir. Hz. Lut, Lut kavmine gönderilmiş olan bir peygamber olmaktadır, ancak Hz. Lut’a bu kavimde oldukça az sayıda insan inanmıştır. Hz. Lut en sonunda kendine inan az sayıdaki insanlar ve iki kızı ile birlikte hicret etmek zorunda kalmıştır. Hz. Lut’un karısı Vahile Hanım ona inanmayanlar arasında yer almıştır ve o kavim ile beraber helak olmuştur.

Hz. Lut’un Kavmi Nasıl Helak Oldu?

Hz. Lut2un kavmi, gece vaktinde Vezüv ismindeki yanardağın bir anda güçlü bir şekilde patlayıp, püskürmesi ile helak olmuştur. Saatte 200 kilometre hız ile hareket eden piroklastik akıntılar tüm kavmi yok etmiştir. Lut kavmi henüz uyku halinde iken, bu yanardağın püskürmesi sonucunda ortaya çıkan gazı solumaları ile uyudukları yerden yok olmuşlardır.

Hz. Lut Kavmi Nerede Yaşamıştır?

Hz. Lut’un kavminin yaşamış olduğu yer günümüzdeki Kızıldeniz’in kuzey tarafındaki Ürdün- İsrail sınırında olan Lut Gölü’ne yakın olan bir yerlerde olmaktadır. Kavmin yaşadığı yerin belirlenmesi ise yapılan arkeolojik incelemeler sonucunda olmuştur. Bu kavimin 1900’lü senelere kadar yaşadığı bilinmektedir. Yaşanan bir doğal afet sonucu da yok olduğu bilinmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir