Hukuk Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Hukuk Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:15
Öğretmenlik mesleği günümüzde hala popüler meslek grupları arasındadır. Hukuk mezunu öğretmen olabilir mi, sosyal hizmet mezunu öğretmen olabilir mi? Halkla ilişkiler ve tanıtım, havacılık yönetimi mezunu öğretmen olabilir mi? Hemşirelik mezunu öğretmen olabilir mi? HIV pozitif öğretmen olabilir mi, harita teknikeri öğretmen olabilir mi? Sorularını siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve bu yazımızda yanıtladık.

Hukuk bölümü mezunlarının öğretmen olabilme şansları bulunmaktadır. Ancak bu bölümden mezun olanların öğretmen olabilmesi için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksel Lisans programına katılmaları ve bu programı başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Yani hukuk mezunlarının öğretmen olabilmesi için yüksek lisans eğitimleri almaları ve başarı ile bu eğitimi tamamlamaları gerekmektedir.

Hukuk mezunu olup pedagojik formasyonunu alan kişiler liselerde verilen hukuk ve adalet derslerinde öğretmenlik yapabilmektedir.

Sosyal Hizmet Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Sosyal Hizmet bölümü mezunları formasyon alabilecek bölümler arasında bulunmamaktadır. Bu nedenle formasyon eğitimi almayan kişilerin öğretmen olabilme ihtimali bulunmamaktadır. Ancak bu bölüm mezunları ücretli öğretmenlik yapabilmektedirler.

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları öğretmen olabilmek için mezuniyetin ardından birkaç eğitim daha alması gerekmektedir. Bu eğitimler “Pedagojik Formasyon” ya da “Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans” tarzında eğitimlerdir. Bu eğitimlerin herhangi birini almış ve KPSS’den de öğretmenlik atamaları için yeterli puanı alan kişilerin öğretmen olabilme şansları bulunmaktadır. Yani özetleyecek olursak halkla ilişkiler ve tanıtım mezunlarının öğretmen olabilmeleri mümkündür.

Havacılık Yönetimi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Havacılık yönetimi mezunlarının öğretmen olabilmeleri mümkündür. Mezuniyetten sonra ücretli öğretmenlik yapılabileceği gibi formasyon alınması durumunda kadrolu öğretmen olarak da çalışabilmeleri mümkündür. Formasyon eğitimi için ilgili üniversitelerin vereceği formasyon eğitimini tamamlamanız ve KPSS’den atanabilmek için yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Hemşirelik Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Hemşirelik mezunu olanların öğretmen olabilmesi mümkündür. Ancak bunun için sağlık meslek liselerinden mezun olmak yeterli değildir. Lisans eğitimi almanız ve bu lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda lisans eğitiminin yanında yüksek lisans eğitimi alınması da atanmalardaki şansınızı arttırabilmektedir.

Hiv Pozitif Öğretmen Olabilir Mi?

HIV tarzında bir rahatsızlığı bulunan kimselerin herhangi bir sektörde ya da öğretmen olmasına bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yasalara göre böyle bir engel bulunmasa da geçmişten gelen algılar nedeniyle bazı kişiler bu durumu farklı şekillerde yorumlamaktadır. Kısaca toparlayacak olursak HIV yani AIDS hastalığı taşımanız öğretmen olmanıza engel değildir.

Harita Teknikeri Öğretmen Olabilir Mi?

Öğretmen olabilmek için lisans mezuniyeti olma şartı bulunmaktadır. Bu nedenle ne yazık ki 2 yıllık harita teknikerliği mezunları öğretmen olamaz. Öncelikle bir lisans bölümü bitirilmelidir. Ardından formasyon eğitimi alınması gerekmektedir. Bu süreçlerden sonra ise KPSS’ye girilip atanabilmek için yeterli bir puan alınması gerekmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir