HIV Pozitif Polis Olabilir Mi?

HIV Pozitif Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 01:00
HIV pozitif polis olabilir mi? Herhangi bir ön lisans mezunu, üniversite mezunu polis olabilir mi? Hristiyanlar, Hepatit B olan polis olabilir mi? Hemşire, sigara içen polis olabilir mi? Polis adaylarının polis olma sürecinde pek çok merak ettiği sorunun olduğu bilinmektedir. İşte tüm detaylar...

Sağlık çalışanları, berberler-kuaförler-güzellik uzmanları, dövmeciler-piercingciler, polis-jandarma-özel güvenlik görevlileri, manikürcüler-pedikürcüler, masörler-masözler gibi mesleklerin kan yoluyla HİV bulaşma olasılığı yüksek olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Askerlik yükümlülüğü bulunan ve HIV ile yaşayan bireyler, askerliğe elverişli olarak kabuk görmezler. HIV ile yaşayan bireylerin polis olmalarına da müsaade edilmemektedir.

Herhangi Bir Ön Lisans Mezunu Polis Olabilir Mi?

Ön lisans ya da lisans mezunu olup farklı bir alanda eğitim görmüş olan kişiler POMEM'e giriş yaparak polis memuru olmaları mümkündür. Ön lisans Mezunu POMEM Alımı 2 sezondur gerçekleştiği bilinmektedir. POMEM Alımında geçerli yaş şartına bakıldığında ise 18 yaşından küçük olmamak ve 30 yaşından gün almamış olması gerektiğidir.

Herhangi Bir Üniversite Mezunu Polis Olabilir Mi?

EGM'nin son zamanlarda Polis Meslek Yüksek Okulu yerine en çok alım yaptığı okulların başında gelen Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM'e başvuruda bulunmak içi ülkemizde eğitim veren üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olunduğunda da polis olunabilir.

Hristiyanlar Polis Olabilir Mi?

Yazılı kurallara baktığınızda bu konuda hiçbir engel söz konusu değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Gayri-Müslimlerin başvurularını beklediklerine dair bir açıklama yapmasına yönelik açıklamalar doğrultusunda herhangi bir dine mensup kişilerde bu mesleği yapabilmektedir.

Hepatit B Olan Polis Olabilir Mi?

Sağlık kurulu raporu ile birlikte in aktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenen bireylerin, Pomem'e, polisliğe yahut bekçiliğe kabulünde bir sıkıntı bulunmaz. Yasal olarak böyle bir engel bulunmaz. Hepatit B virüsü taşıyıcısı olan kişilerin büyük çoğunluğu, virüse bağlı bir sağlık sorun yaşamadan ömür boyu yaşamanı sürdürebilmektedir. Bu kişilerin %10'unda hepatit B hastalığı gelişebildiği gözlemlenmektedir. Bu yüzden hepatit B taşıyıcı olan kişilerin düzenli aralıklarla takip edilmesi gereken müdahaleler arasındadır.

Hemşire Polis Olabilir Mi?

Hemşirelik bölümünden mezun olan kişiler lisans bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans sınavlarına girerek akademik kariyer yapmaları mümkündür. Hemşireler, sağlık ocaklarında, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, dispanser gibi kurum ve kuruluşlarda sağlık personeli olarak görev yaptığı bilinmektedir. Polislik sınavlarına girerek hemşirelik mezunları kişiler de polislik mesleğini yapabilirler. Fakat herhangi bir geçiş söz konusu değildir.

Sigara İçen Polis Olabilir Mi?

Alım şartlarında ve alım yönetmenliğine bakıldığı zaman sigara içmenin bir elenme sebebi olduğuna dair bir madde yer almamaktadır.

Emniyet il ve ilçe müdürlüklerinde, karakollarda çalışan polisler sigara içmeme yasağına tabi edilmişlerdir. Polis veya Jandarma kapalı alan içerisinde sigara içildiğini tespit ettiğinde işletme sahibine ve sigara içen vatandaşa 188 TL'den 7 bin 453 TL'ye kadar ceza yazdığı bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir