Bebeklere Pipet Kullanımı Nasıl Öğretilir?

Bebeklere Pipet Kullanımı Nasıl Öğretilir?
08.11.2022 21:47
Bebekler her şeyi çabucak öğrenseler ve kavrasalar da gerekli doğru öğrenmeleri sağlamak için belli dönemler bulunmaktadır. Bebeklere pipet kullanımı, oturma, konuşma nasıl öğretilir? Bebeklere gece gündüz farkı nasıl öğretilir? Bebeklere hayır nasıl öğretilir? İşte tüm detaylar...

Bebeklerin biberondan bardak kullanımına geçişi gerçekten de zor olmaktadır. Çünkü bebekler anne memesinde yaşadığı hassasiyeti biberonda da yaşamaktadırlar. Ancak biberon kullanımı, belli bir dönemden sonra bebeklerin ağız yapısına zarar vereceği için, bardaktan su içip beslenme evrelerine teşvik edici ürünler kullanılması gerekmektedir. Bu dönemde kullanılacak olan alıştırma bardağı ve pipet kullanımı bebeklerin bardağa geçişini kolaylaştıracağı bilinmektedir.

Genellikle de 9 ile 18 aylık dönemlerde olan bebeklerde biberon kullanımın azaltılması ve bu tarz pipetli bardak alıştırmalarına yöneltilmesi gerekir. Hatta bebek suluklarını, onlar henüz 6 aylıkken devreye sokmanız ve yavaş yavaş alıştırmanız, ilerleyen zamanlardaki geçiş evresini de kolaylaştırmış olur. Pipet kullanımını öğretmek için öncelikle bebeğin eline pipet verilmeli ve incelemesine fırsat sunulmalıdır. Daha sonra ise verilen tüm içecekler alıştırma yaparak pipetle içirilir.

Bebeklere Oturma Nasıl Öğretilir?

Bebeğinizi güvenli bir yere oturduktan sonra sırtına bir minder ile desteklemeniz gerekmektedir. Elinizi çektiğiniz an oturmaya devam edebilmelidir. Bu dönemde gözünüz sürekli bebeğinizin üstünde olması gerekir. Kısa zaman sonra bebeğinizin artık desteksiz bir şekilde oturduğunu görmeniz mümkün.

Bebeği sırtı anne-babanın göğsüne gelecek şekilde kucağa oturtmak veya etrafına destekler koyarak bir yere oturtmak desteksiz oturmaya geçiş için faydalı olacaktır. İlk zamanlarda bebek uzun süre oturamaz, bedenini tutamaz yana doğru kayar ancak zamanla dik oturma süresi artmaktadır.

Bebeklere Konuşma Nasıl Öğretilir?

Bebeğiniz belli şeyler hakkında “konuşmaya” başladığında artık beden dilinin de gelişmeye başladığını görmeniz olağandır. Bebeğinizin ne söylediğinizi anlamıyor olabilirsiniz ama bu agulama döneminin sonunda gerçek kelimelere dönüşeceğinden emin olmalısınız.

Bebeğinizin agulaması aynı zamanda bilişsel gelişiminin de başladığını göstermektedir ve artık bebeğiniz sesleri hatırlamaya, tekrar etmeye, ne söyleyeceğini düşünmeye ve istediği şeyleri anlatmak için hem sözlü hem sözsüz anlatım biçimlerine başvurmaya başlamış olacaktır.

Kesinlikle bu dönem sosyal içerikli bir dönem olacağından bebeğinizin etrafında konuşmalı ve çeşitli sesler çıkartmalısınız. Ve bebeğiniz bir kelimeyi söylemeyi öğrenmeden önce dilin kurallarını öğrenecek ve sizin seslere nasıl tepkiler verdiğinizi, etrafınızdaki kişilerle nasıl iletişim kurduğunuzu görerek sosyalleşmesi söz konusudur. Bu dönemde masal okumak ek artı kazandıracaktır.

Bebeklere Gece Gündüz Farkı Nasıl Öğretilir?

Bebeğinize 3. haftadan sonra yavaş yavaş gece gündüz farkını öğretebilmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler şöyledir:

1. Gece ve gündüz saatlerini belirlemelisiniz. Örnek olarak sabah 07:00- akşam 20:00 arasını gündüz olarak kabul etmelisiniz. Akşam 20:00 – sabah 07:00 arasını gece olarak kabul etmelisiniz.

2. Gündüz uykusu ve gece uykusu kavramlarını kafanızda netleştirmelisiniz. Bebeğiniz ortalama 20-22 saat uyuyabilecektir. Hangisi gece uykusu, hangisi gündüz uykusu bunun ayrımını önce sizin yapıyor olmanız gerekmektedir.

3. Gece olarak kabul ettiğiniz 20:00’da bebeğinizi salondan yatak odasına götürün ve o saatten sonra sık sık uyansa bile hızlı bir şekilde tekrar uyutmaya çalışmalısınız.

4. Gece uyanmalarında ne kadar uyanık kalırsa kalsın yüksek sesle konuşmamalı, odayı aydınlatmamalı ve odadan çıkarıp sosyal ortamınıza getirmek gibi bir hata yapmamalısınız.

5. Gece, besleme ve bakım gibi işlemler yapacaksanız eğer loş bir ışıkta ve sakin hareketlerle yapmalısınız.

6. Hiçbir şekilde göz teması kurmamalı, konuşmak isterseniz kısık sesle sadece “Uyku vakti, şimdi akşam oldu vs” gibi uykuyu telkin edecek sözler söyleyin veya ninni söylemeyi tercih etmelisiniz.

7. Gündüz olarak kabul ettiğiniz saatlerde salonda küçük bir beşikte uyutmalısınız. Yatak odasında uyutmanızda da bir mahsur bulunmamaktadır. Önemli olan uyandığında odayı aydınlatıp “Günaydın, günümüz başlıyor” gibi yüksek bir enerji ile karşılamalısınız.

Bebeklere Hayır Nasıl Öğretilir?

Kabul sınırlarınızı aşan durumlarda, davranıştan önce kuralı öğrettiğiniz durumlarda, sık tekrarlanan durumlarda kararlı ve tutarlı “hayır” denmesi davranışın yeniden düzenlenmesine başlangıçtır. Hayır demek ceza demek anlamına gelmez. Çocuğa gösterilen bir tavırdır ve çocuğun sınırlarını belirler.

3 yaşında yemeğini üstüne dökmeden yemesi beklenmeyecektir. Çocuğa kuralların nedeni anlatılması gerekmektedir. Beklenen davranış açıklanmalı, hangi davranışın, ne zaman beklendiği açık bir dille öğretilmesi gerekmektedir. Kuralların uygulanmasında çocuğa aktif rol ve sorumluluk verilmesi gerekir. Beklendik davranışlar veya ona yakın olanlar ve çabası takdir edilerek pekiştirilmesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir