Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi
08.06.2022 13:20
Hiperaktivite bozukluğu tedavisi, anormal seviyede aktif olma durumunı tedavi etmeyi içerir. Hiperaktivite; agresif davranış, sürekli hareket, dürtüsel davranış ve dikkat dağınıklığı gibi ortak özellikler içermektedir. Hiperaktivite bozukluğu tedavisinin ne olduğu, hiperaktivite bozukluğu için kullanılan ilaçların neler olduğu ve hiperaktivite bozukluğuna iyi gelen bitkilerin neler olduğu ile ilgili tüm merak edilenleri sizin için bir araya getirdik.

Hiperaktivite bozukluğu tedavisinde; terapi, ilaç ve diğer yöntemler kullanılmaktadır. Doktorunuz hiperaktivitenin altta yatan fiziksel bir durumdan kaynaklandığını düşünüyorsa, bu durumu tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilmektedir. Hiperaktivite aynı zamanda zihinsel bir sağlık durumu kaynaklı da olabilmektedir. Bu durumda doktorunuz, sizi bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Uzman ilaç, terapi veya her ikisini birden reçete edebilir. Bilişsel davranışçı terapi (CBT) genellikle hiperaktiviteyi tedavi etmek için kullanılan bir terapi yöntemidir. Davranış ve düşünce kalıplarını değiştirmeyi hedefleyen bu terapi, hiperaktivite bozukluğu tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. İlaç tedavisi ise hiperaktivite bozukluğunu kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu ilaçlar çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere reçete edilebilmektedir.  

Hiperaktivite Bozukluğu İlaçları

Hiperaktivite bozukluğunda kullanılan ilaçlar arasında Lisdexamfetamin dimisilat, Adderall XR, Metilfenidat HCI ER ve Ritalin yer almaktadır. Lisdexamfetamine dimisilat, beyinde gerekli nörotransmitterlerin çalışmasını sağlamak için beyni uyarmak için kullanılan uyarıcı bir ilaçtır. Bu ilaç günde bir kez kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu ilaç, 6 ile12 yaş arası çocuklar, ergenler ve yetişkinler için idealdir. Lisdexamfetamine dimisilat, DEHB hastalarına odaklanmalarını geliştirerek ve hiperaktivitelerini ve dürtüselliklerini azaltarak yardımcı olur. Adderall XR, genellikle sabahları olmak üzere günde bir kez kullanılır. Bir amfetamin ve federal olarak kontrol edilen madde olan ilaç, 6 ile 12 yaş arasındaki DEHB hastalarını, ergenleri ve hatta yetişkinleri tedavi etmek için kullanılır. Metilfenidat HCI ER, 6 ile 65 yaş arasındaki DEHB semptomlarını tedavi etmek için bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. İlaç, hastaların dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktif davranış semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.  İlacın dozu, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ritalin, 6 ile 65 yaş arasındaki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Hiperaktivite Bozukluğuna İyi Gelen Bitkiler

Hiperaktivite bozukluğuna iyi gelen bitkiler arasında nane, papatya, limon otu yer almaktadır. Bu bitkiler, genellikle dinlenmeyi ve uyumayı teşvik etmenin bir yolu olarak önerilmektedir. Yatmadan önce bu bitkilerin çaylarını tüketmek hem çocuklar hem de yetişkinler için vücudun uykuya daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Omega 3 yağ asitleri de hiperaktivite bozukluğuna iyi gelmektedir. Beyin sağlığını destekleyen bu yağ asitleri, çalışma belleğini geliştirmeye yardımcı olur.

Çinkonun, DEHB semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Çinkoyu, yoğurt, peynir, et ve kuru fasulyede bulabilirsiniz. Magnezyum da hiperaktiviteyi azaltmaya ve daha iyi uykuyu teşvik etmeye olanak sağlar. Baklagil ve kuruyemiş tüketerek bu besini alabilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir