Hilton Otel Sahibi Kim?

Hilton Otel Sahibi Kim?
16.12.2023 20:48
Hilton otel sahibi kim? May termal otel sahibi kim? İzmir Hilton otel sahibi kim? Pera palas otel sahibi kim? Maça kızı otel sahibi kim? En çok bilinen otellerle alakalı sıkça merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Hilton Worldwide, 1919 yılında Conrad Hilton tarafından Cisco, Teksas'ta kurulmuş ve geniş bir otel ve tatil köyü portföyünü yöneten ve franchise veren bir Amerikan konaklama şirketidir. Şirketin genel merkezi ABD'nin Tysons, Virginia eyaletindedir. Hilton, farklı pazar segmentlerinde toplam 18 markaya sahiptir, bunlar arasında Conrad Hotels & Resorts, Hilton Hotels & Resorts, DoubleTree by Hilton, Hampton by Hilton, Waldorf Astoria Hotels & Resorts gibi tanınmış markalar bulunmaktadır.

Hilton Worldwide, 12 Aralık 2013'te yeniden halka açık bir şirket haline gelmiştir. O sırada Blackstone Group, şirkette yüzde 45,8 hisseye sahipti. Hilton'un en büyük hissedarları arasında HNA Group, Blackstone ve Wellington Management Group bulunmaktadır.

Hilton, otelcilik sektöründeki güçlü varlığı ve marka çeşitliliği ile bilinir. Şirket, lüks otellerden tatil köylerine, iş seyahatlerine uygun otellerden butik konaklama birimlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

May Termal Otel Sahibi Kim?

Sandıklı Kaplıca'daki MAY Termal Otel'in işletme değişikliği sürecini anlatıyor. İşletmeyi iki yıl boyunca işleten Serikli Grup, ekonomik sıkıntıya düşmesi üzerine Ziraat Bankası tarafından otelin işgali sona erdirildi. İşletmeyi devralan Çam Tur şirketi, eski sahiplerinden şirket hisselerini devraldı ve oteli işletmeye başladı.

Eski şirket sahipleri, oteli kapatma kararı alarak çalışanlarına işten çıkarma kararı aldı. Yeni yönetim ise işe alım sürecine başlamış ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle işletmenin ne kadar süreyle faaliyet gösterebileceği belirsizliğini koruyor. Ayrıca, Ziraat Bankası'nın ecrimisil talebinde bulunması, yeni sahiplerle nasıl bir anlaşma yapacakları ve otelin geleceği konularında belirsizlik yaratmaktadır.

İzmir Hilton Otel Sahibi Kim?

Hilton Otelleri, otelcilik sektöründe dünya genelinde tanınan bir marka olarak öne çıkmaktadır. İlk olarak 1919 yılında Conrad Hilton tarafından kurulmuş olan şirket, o tarihten itibaren kaliteli ve standart hizmet anlayışıyla pek çok ülkede faaliyet göstermektedir. Hilton, her şehirde aynı kalite standartlarını benimseyerek müşterilerine güvenilir ve lüks konaklama imkanları sunmaktadır.

Hilton Otelleri'nin Türkiye'deki temsilcilerinden biri de İzmir'de bulunan Hilton İzmir'dir. 1992 yılında hizmete açılan bu otel, 5 yıldızlı hizmet sunmaktadır. Ayrıca İzmir'de Hilton markası altında hizmet veren diğer işletmeler de bulunmaktadır, bunlar DoubleTree by Hilton Otel İzmir Alsancak, Hilton Garden Inn İzmir Bayraklı, DoubleTree by Hilton Hotel İzmir Havalimanı ve Hampton by Hilton İzmir Aliağa'dır.

Hilton Otelleri'nin genel merkezi McLean, Virginia, ABD'de bulunmaktadır. Şirketin CEO'su ise Christopher J. Nassetta'dır. Hilton Otelleri, 2017 yılı itibarıyla 9,14 milyar USD gelire sahiptir. Conrad Hilton'un 1919 yılında Cisco, Teksas'ta kurduğu şirket, zaman içinde dünya çapında sayısız oteli bünyesine katmış ve sektörde öncü bir konuma gelmiştir.

Pera Palas Otel Sahibi Kim?

Pera Palace Hotel, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, Tepebaşı'nda bulunan tarihi bir oteldir. İstanbul'un önemli simgelerinden biri olan bu otel, 1895 yılında hizmete girmiştir. Pera Palace, Türkiye'nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olma özelliğini taşımaktadır.

Otel, Alexandre Vallaury tarafından tasarlanmış olup Art Nouveau, Neo-Klasik ve Oryantalist mimari tarzlarından etkilenmiştir. İnşaatına 1892'de başlanan otel, 1895'te açılış balosuyla misafirlerini ağırlamıştır. Pera Palace Hotel, Orient Express'in İstanbul'a gelmesiyle birlikte, bu ünlü trenin yolcularını ağırlamak amacıyla kurulmuştur.

Pera Palace Hotel'in tarihinde önemli bir dönem, I. Dünya Savaşı'na kadar olan zamanı kapsar. Otel, bu dönemde Osmanlı ileri gelenleri, Levantenler ve turistler tarafından büyük ilgi görmüştür. Ancak savaşın etkisiyle işletme zorlukları yaşanmıştır.

1923'te otelin mülkiyeti Hazine adına tescil edilmiş ve işletmesi Beyrutlu bir tüccar olan Misbah Muhayyeş'e verilmiştir. Daha sonra, 1954'e kadar farklı sahipler ve işletmeciler arasında değişim yaşanmıştır.

1974'te otel kiraya verilmek istenmiş, ancak kiracı bulunamayınca oteli Cemil ve Ferit Muhayyeş kardeşler, hayır cemiyetlerine kiralamıştır. 1977'de Hasan Süzer, şirketin çoğunluk hissesini satın almıştır.

1980 darbesi döneminde başlayan kamulaştırma işlemi, 1994'te otelin sembolik olarak Kültür Bakanlığı adına tescil edilmesiyle son bulmuştur. Otel, uzun yıllar aynı kilit personel tarafından yönetilmiştir.

2011 yılında Pera Palace, Sabancı ailesine ait Demsa Grup tarafından satın alınmış, işletmesi ise 2012-2022 arasında uluslararası otel zinciri Jumeirah Group tarafından üstlenilmiştir. Bu değişiklikler, otelin tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını temsil etmektedir.

Maça Kızı Otel Sahibi Kim?

Sahir Erozan, ABD'de uzun yıllar restoran işletmiş ve başkent Washington'daki City's Restoran'ın sahibi olarak tanınmış bir iş adamıdır. City's Restoran, Washington'ın önde gelen eğlence mekanlarından biri olarak bilinmekteydi. 1990'ların sonlarına doğru Türkiye'ye yerleşen Erozan, uzun bir süre ABD'ye dönemediği belirtilmektedir. Vergi kaçakçılığı nedeniyle yüklü miktarda vergi borcu olduğu ortaya çıktığı için ABD'ye giriş yapamamıştır.

Sahir Erozan, ABD'de yaşadığı dönemde Demokrat Parti için çalışmış ve Bill Clinton'ın başkanlık seçimleri kampanyasına bağışta bulunmuştur. Vergi kaçakçılığı nedeniyle sorunlar yaşasa da, Amerikan Vergi İdaresi ile anlaşma yoluna gitmiş ve kaçırdığı vergiyi taksit taksit ödeyerek durumu düzeltmeye çalışmıştır. Bu süreçten sonra tekrar Washington'a gidebilmiştir.

Mustafa Koç ile üniversite yıllarında ABD'den arkadaş olan Sahir Erozan, Mustafa Koç'un da desteğiyle Muğla'nın Bodrum ilçesinde Maça Kızı Oteli'ni açmıştır. Ayrıca, Maça Kızı Oteli'nin aşçıbaşısı Aret Sahakyan ile birlikte Washington'dan Bodrum'a taşınmıştır. Erozan, işletmesindeki bir lahmacunu 75 TL'ye satmasıyla da dikkat çekmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir