Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Hidroterapi Nasıl Uygulanır?
07.06.2022 13:14
Hidroterapi pek çok insanın başvurduğu bir çalışmadır. Bundan dolayı pek çok insanın hidroterapi hakkında merak ettiği konular bulunmaktadır. Biz de yazımızda hidroterapinin nasıl uygulandığından, yöntemlerinden ve avantajlarından sizlere bahsettik.

Hidroterapinin nasıl uygulandığı pek çok insanın merak ettiği bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Hidroterapi altı  yöntem ile uygulanmaktadır. Bu uygulama yöntemlerinden birincisi oturma banyosudur. Bu yöntem küvete veya oturma banyosu kitlerine ılık-sıcak su doldurup oturmak ile gerçekleştirmektedir. Bunu yapmak perineal bölgenin sıcak su ile temas etmesini, temizlenmesini ve kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. İkinci uygulama yöntemi ise sıcak su banyosu yapmaktır. Sıcak su ile banyo yapmak veya sıcak su dolu hidroterapi havuzlarında en az yarım saat bulunmak inflamasyonu azaltıp kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Üçüncü uygulama yöntemi de buhar odası ve hamamda bulunmaktır. Dördüncü yöntem ise kontrast hidroterapidir. Kontrast hidroterapi yönteminde vücut art arda sıcak ve soğuk su ile temas ettirilmektedir. Beşinci uygulama şekli ise watsu yöntemidir.  Watsu yönteminde hasta vücut sıcaklığı ile neredeyse eşdeğer olan bir havuzun içinde terapist ile bulunur ve terapist hastaya pasif hareketler yaptırır. Hareketler ile beraber kasların açılması, bükülmesi amaçlanır. Kas gerilmesi, sırt ağrısı, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları, omurilik yaralanmaları, kronik ağrı, nörolojik bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin watsu yöntemini uygulaması onlara büyük bir yarar sağlayacaktır. Altıncı ve son yöntem de hidroterapi havuz egzersizleridir. Bu yöntemde ılık veya sıcak su ile dolu olan hidroterapi havuzlarında hidroterapi egzersizleri yapılmaktadır. Bu yöntem genellikle bir terapist eşliğinde yapılmaya uygun görülmüştür.

Hidroterapi Yöntemleri Nelerdir?

Hidroterapi yapmak veya yaptırmak isteyen kişiler hidroterapi yöntemlerini araştırmaktadırlar. Hidroterapi uygulamasının pek çok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ise havuz içi egzersiz yöntemi, oturma banyosu yöntemi, aromaterapi ile birleştirilmiş sıcak su banyosu yöntemi, buhar odası yöntemi, sıcak – soğuk banyo yöntemi, watsu yöntemi ve duş uygulamaları yöntemidir.

Hidroterapi Avantajları Nelerdir?

Hidroterapi yaptırmak isteyen bireyler hidroterapinin ne gibi avantajlarının olduğunu öğrenip ona göre bu yönteme başvurmak isterler. Hidroterapi yaptıran kişilerin ağrıları ve hassasiyeti azalır, eklem hareketleri artar, kasları gevşer, solunum kasları gelişir, kas gücü ve dayanıklılığı artar, hastalıklarının iyileşme süreleri hızlanır, su içerisinde hareketleri daha kolay yapılması sağlanır, motivasyonu artar, ödemin kontrol altına alınması sağlanır, lenf sistemi aktive edilir, su içinde zor hareketleri yapması kolaylaşır, sindirimi iyileşir, gelecek yaralanmaları önlenir, uyku bozuklukları gider, ruh hali gittikçe iyileşir, kalp ve damar sağlığı iyiye gider, sosyal ve davranışsal problemleri gün geçtikçe azalır, cildinin nemli kalması sağlanır, kas tonusuna yardım edilir, metabolizması oldukça hızlanır, bağışıklık sistemi günden güne güçlenir ve kişi hastalıklara karşı vücut koruması geliştirir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir