Head And Shoulders İçinde Paraben Var Mı?

Head And Shoulders İçinde Paraben Var Mı?
21.12.2022 21:20
Paraben kimyasal bir madde olmakla birlikte ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılır. Head and shoulders içinde paraben var mı? Alkol ve paraben içermeyen ıslak mendiller hangileridir? Paraben kanser yapar mı? Paraben kullanımı yasak mı, olduğunu nasıl anlarız, saça zarar verir mi? gibi paraben hakkında merak ettiklerinizi siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Parabenin sağlığa birçok zararı bulunmaktadır. Deride kızarmalara, kaşınmalara yol açtığı gibi DNA’da hasara da sebep olabilir. Head&Shoulders şampuanları ve saç kremleri paraben içermez. Şampuanlarınız için koruyucu ve diğer içeriklere baktığınızda güvenliğiniz açısından her zaman birinci önceliğiniz Head&Shoulders ürünleri olabilir.

Alkol Ve Paraben İçermeyen Islak Mendiller Hangileridir?

Alkol ve paraben içeren birçok ürün bulunmaktadır. Bunların en başında da ıslak mendiller gelmektedir. Islak mendiller özellikle birçok anne tarafından bebekleri için kullanılmaktadır. Annelerin özellikle dikkat ettiği konulardan birisi de ıslak mendil içerisinde paraben olup olmadığıdır. Biz de hangi ıslak mendillerde alkol ve paraben olmadığını şu şekilde sıraladık:

·        Sleepy Zeytinyağlı Islak Havlu

·        Uni Baby Yenidoğan

·        Ersağ ıslak mendili

·        Doğadan Baby Turco

·        Molfix

·        Belux

·        Babydream

·        WaterWipes

·        Deep Fresh Probiyotikli Bebek Islak Mendili

·        Prima Aqua Pure

·        Komili Hassas Ciltli Bebekler için Islak Havlu

Paraben Kanser Yapar Mı?

Birkaç çalışma, parabenlerin normal meme hücrelerinin mekanizmalarını etkileyebileceğini ve potansiyel olarak anormal büyümelerini etkileyerek meme kanseri riskinin artmasına yol açtığını göstermiştir. Birçok çalışma da parabenlerin östrojeni taklit edebildiğini ve sonuç olarak meme hücresini artırabildiğini göstermektedir.

Paraben Kullanımı Yasak Mı?

Paraben, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde koruyucu amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Paraben kullanımı tamamen yasak olmamakla birlikte ürünler kullanıma sunulmadan önce Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatı sınırları içerisinde olması kaydıyla ruhsatlandırılmaktadır.

Paraben Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir ürünün paraben içermediğinden emin değilseniz, şişenin arkasındaki içindekiler listesine bakabilirsiniz. Metilparaben, propilparaben ve butilparaben, en yaygın paraben bileşenlerinden üçüdür. İzopropilparaben ve izobütilparaben de parabenlerin mevcut olduğunu gösterir.

Paraben Saça Zarar Verir Mi?

Parabenlerden kaçınmak istemenizin en büyük nedeni, cildiniz tarafından kolayca emilmeleri ve saç derinize zararlı olmalarıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, parabenlerin, paraben içeren ürünler kullanan kişilerin idrarında ve kan akışında sıklıkla bulunduğunu buldu. Bu sadece saçınıza ve saç derinize sürdüğünüz şeyin genellikle gözeneklerinize ve kanınıza girdiği anlamına gelir. Bu nedenle, vücudunuzda ne kullandığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Parabenler saçınızda kuruma, saç derinizi tahriş etme, renginizin solması ve hatta saç dökülmesi gibi bir dizi soruna neden olabilir. Genellikle güvensiz olduklarından, aksi kanıtlanana kadar parabenlerden kaçınmak en iyisidir.

Parabenlerin yanı sıra, kullanmaktan kaçınmanız gereken başka zararlı maddeler de vardır. Saç ürünlerinde yaygın olarak bulunan diğer bir içerik türü olan benzofenonlar, kafa derisi tahrişine, erken kafa derisi yaşlanmasına ve hatta kanserlere neden olabilir.

Parabenler alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bazı cilt hastalıklarını şiddetlendirebilir. Parabenlerin güvenliğine ilişkin tüm şüpheler göz önüne alındığında, paraben içermeyen saç ürünlerine geçmek akıllıca olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir