Hangi Yiyecekler Yıkanmalı?

Hangi Yiyecekler Yıkanmalı?
27.09.2022 19:53
Yiyecekler hava ile temas halinde oldukları için birçok mikrop ve bakterilere maruz kalmaktadırlar. Hangi yiyecekler yıkanmalı? Mantar, yumurta, bulgur yıkanır mı? Bamya, brokoli ve bezelye yıkanır mı? Bal kabağı, ceviz ve çay yıkanır mı? Çilek, çağla yıkanır mı? Sıklıkla sorulan bu soruları sizler için derledik.

Birden çok yiyecek dışarda bırakılmalarından dolayı mikroorganizmalara maruz kalmaktadır. Meyve ve sebzeler mikroorganizmalara maruz kalmalarının yanında ayrıca tarımsal ilaçları da üzerinde barındırmaktadır. Bu nedenle sağlık açısından problem yaşamamak için çoğu meyve ve sebzeleri yıkamak gereklidir. Hatta bazı durumlarda yiyecekler sirkeli suda bekleterek mikroplardan arındırabilirsiniz.

Mantar Yıkanır Mı?

Mantarlar, süngerler familyasından gelmektedir. Mantar yıkandığı zaman suyu içine çeker. Bu nedenle mantarın lezzeti de azalmaktadır. Mantarı yıkamak yerine temizlemeniz gereklidir. Kağıt havlu yardımı ile ya da sapı kopartılarak zarlarının temizlenmesi şeklinde temizleme yapılabilir. Böylece mantar lezzetini kaybetmeyecektir.

Yumurta Yıkanır Mı?

Yumurta yıkanmaması gereken bir yiyecektir. Yumurta yıkandığı zaman yumurta üzerindeki bakteriler kabuktan içeri girmektedir. Yumurtanın buzdolabında saklanması gerekir.

Bulgur Yıkanır Mı?

Paket halinde satılan bulgurlar üretim aşamalarında yıkandıkları için sonrasında yıkama yapılmaz. Ayrıca suda bekletilmesi de gerekmez.

Bamya Yıkanır Mı?

Bamya çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bamya tüketiminden önce yıkanması gerekir. Bamyanın baş kısımları alındıktan sonra bol su ile yıkanarak temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Brokoli Yıkanır Mı?

Brokoli soğuk suyla yıkanmaktadır. Brokoliyi geniş bir kaba alın ve soğuk su içerisinde bir miktar beklettikten sonra yine soğuk suyla durulayın.

Bezelye Yıkanır Mı?

Bezelye üzerine toz ve mikroplar bulaşabileceği için soğuk su içinde beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Balkabağı Yıkanır Mı?

Balkabağından yapılan yemeklerde kabuk kısmı soyulduğu için yıkanmasına gerek yoktur. Ama yıkamanız halinde de herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacaktır.

Ceviz Yıkanır Mı?

Ceviz kabuklu bir meyvedir. Bu nedenle ceviz yemeden öne kabuk kısmı kırıldığı için ceviz yıkanmaz. Ancak yeşil kabuğundan ayrılan cevizler yıkanarak kurutulmalıdır.

Çay Yıkanır Mı?

Birçok kişi çayın yıkanmasının çayın özünün kaybedilmesine neden olduğuna inanmaktadır. Aksine çayınızın daha lezzetli ve güzel olmasını istiyorsanız soğuk su ile yıkanması gerekir. Çayınızı demlemeden önce soğuk su sudan geçirmek lezzetini artıracaktır.

Çilek Yıkanır Mı?

Çilek birçok açık alanda satıldığı için mikroplara maruz kalmaktadır. Bu nedenle çileği tüketmeden önce soğuk su ile yıkanması gereklidir.

Çağla Yıkanır Mı?

Çağla gibi meyveler hava ile sürekli temas halinde oldukları için birçok mikroba maruz kalmaktadır. Çağla meyvesini tüketmeden önce iyice yıkanması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir