Hangi Sırayla İzlenir: X-Men Filmleri İzleme Sırası Nedir?

Hangi Sırayla İzlenir: X-Men Filmleri İzleme Sırası Nedir?
20.07.2022 15:53
X-Men dünyasında Marvel Comics'in yarattığı kurgusal karakter topluluğuyla ilgili birçok film var. Kronolojik sırada yer almayan bu filmleri hikayeye göre listeledik.

X-Men serisi, Blade ve Spider-Man gibi filmlerin yanı sıra yeni bir çizgi roman çağının başlamasını sağladı. 2000'li yılların başında X-Men ile sinemalara damga vuran dizi, insanlık mücadelesi, sivil haklar ve azınlıklar gibi sosyolojik konuları işliyor. İnsanlar ve onların dramaları üzerine olan dizi, süper kahraman temasını tamamen farklı bir yere taşıyarak hızla çok popüler oldu. 2000'li yılların başından itibaren birçok uzun metrajlı film birbiri ardına ortaya çıktı.

X-Men filmleri ilginç ama bir o kadar da eğlenceli. Filmler arasındaki uzun aralıklar nedeniyle dizinin zaman çizelgesini belirlemek zordur. Ancak diziye eklenen tüm yeni hikayeler de dizinin taze kalmasına yardımcı oldu. Yani X-Men filmlerini izlemek istiyor ama hangi sırada olduğunu bilmiyorsanız iki farklı izleme seçeneğimiz var. Ünlü diziler, film olaylarının kronolojik sırasına göre veya sadece çıkış tarihine göre izlenebilir.

1.X-Men: First Class


Serinin evrenindeki en eski X-Men filmi olan X-Men: First Class, 1962 yılında genç Charles Xavier ve Erik Lensherr’in bir araya gelmesini ve kendileri gibi diğer mutantları aramalarını anlatıyor. Film, Küba Füze Krizi zamanlarında geçtiği için bu dönemin unsurları sık sık filmde görülebiliyor.

2. X-Men: Days of Future Past


Teknik olarak X-Men: Days of Future Past’te, aksiyonun çoğu 1973 yılında geçiyor ancak film 2023 yılında gerçekleşen bir gelecek filmi de.Filmde gelecekteki Wolverine bilincini geri gönderiyor. Zamanda yolculuk ve sebep olduğu paradokslar yeteri kadar kafa karıştırıcı değilmiş gibi, Wolverine’in 1973’te yaptığı olaylar, ve değiştirdiği zaman çizelgesi, X-Men ve X2’de meydana gelen tüm olayları silebilecek durumda.

3. X-Men Origins: Wolverine


X-Men Origins: Wolverine’nin hikayesi 1845’te, genç Logan’ın güçlerinin ilk kez ortaya çıkmasıyla başlıyor, ancak film büyük ölçüde 1979 yılında geçiyor ve Logan’ın hafızasını nasıl kaybettiğini anlatıyor. İlk X-Men yan filmi olan X-Men Origins: Wolverine, Wolverine karakterinin köken hikayesine değiniyor.

4. X-Men: Apocalypse


X-Men: Apocalypse, X-Men: First Class ve 1970'lerdeki olayları yakından takip ediyor. X-Men: Apocalypse, 1983 yılında geçiyor ve X-Men karakterlerinin en genç versiyonlarını barındırıyor. Karakterler filmde dünyanın sonunun gelmemesi için Apocalypse ile savaşıyorlar.

5. Dark Phoenix


Genç X-Men kadrosunun yer aldığı son film olan Dark Phoenix, 1992 yılında geçen ve ikonik Dark Phoenix çizgi romanının hikayesinin sinemaya uyarlanmış hali. Filmin sonu her ne kadar bir sonraki filme kronolojik olarak bağlanması kafa karıştırıcı olsa da, Dark Phoenix kronolojik hikayede büyük öneme sahip.

6. X Men


Dark Phoenix’in yarattığı kafa karışıklığını kafanızdan atabileceğiniz bir film olan X-Men, yayınlandığı yıl olan 2000 yılında geçiyor. X-Men’de mutantların varolduğu bir dünyada iki farklı grubun çatışmasını izliyoruz.

7. X2: X-Men United


İlk X-Men devam filmi olan X2: X-Men United, 2003 yılında X-Men olaylarından yaklaşık üç yıl sonra gerçekleşir. Filmde karakterler, X-Men serisinin en kötü adamlarından biri Magneto ile savaşıyorlar.

8. X-Men Last Stand


X-Men Last Stand, devlet destekli bir laboratuvar, mutantlar için bir tedavi bulmasını anlatıyor. Filmde bu tedavi için güçlü bir çocuğun DNA’sı kullanıyor.

9. Wolverine


Wolverine, The Last Stand’den sonra gerçekleşen olayları konu alıyor. Film, herhangi birinin ölümünü öngörebilen bir güce sahip olan Yukio tarafından Wolverine’nin keşfedilmesini anlatıyor.

10. Deadpool


Deadpool, normal bir süper kahraman filminden çok daha fazlası. Ölümcül kanser teşhisi sonrasında mutant genlerini uyandıran bir serum aldığı deneysel bir programa giren Deadpool, mutantların arasına katılıyor.

11. Deadpool 2


2016’daki orijinalinin sürpriz başarısının ardından, Deadpool 2’de X-Men kahramanları Domino, Colossus, Negasonic Teenage Warhead ve Peter bir araya geliyor. Bütün bu mutantlar, filmde gelecekten gelen bir cyborg ile savaşıyorlar.

12. The New Mutants


The New Mutants, ilk olarak 20th Century Fox altında üretime başladı, ancak daha sonra X-Men'in hakları Marvel'a geri satıldı. Film, tüyler ürpertici eski bir akıl hastanesinde güçlerini "iyileştirmek" için tedavi gören beş genç mutantı konu alıyor. Filmde The Queen's Gambit'ten Anya Taylor-Joy ve Game of Thrones'tan Maisie Williams gibi bir dizi genç yıldız yer alıyor.

13. Logan


Logan, Hugh Jackman’ın Wolverine rolündeki son dönüşü. Filmde, 2029'da Logan, El Paso'nun distopik bir versiyonunda limuzin şoförü olarak yaşıyor. 25 yıldır mutant doğmayan bir dünyada geçen filmde Wolverine’ne Charles Xavier ve Laura karakterleri eşlik ediyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir