Hangi Hastalıklarda Bacakta Morluk Olur?

Hangi Hastalıklarda Bacakta Morluk Olur?
05.11.2022 15:11
Her yaşta ortaya çıkabilen, cilt travmalarına morluk diyoruz. Hangi hastalıklarda bacakta morluk olur, şeker hastalığı, zoretanin, uyuz morluk yapar mı? Tırnaktaki, omuzdaki, parmaktaki morluk nasıl geçer? Detayları yazımızda.

Morluklar darbe kaynaklı ortaya çıkan bir durumdur. Bunun dışında özellikle daha yaşlı kimselerde bacak kısımlarında morarmalar görülebilir. Yoğun bakım hastalarında, kan akışının doğru bir şekilde devam etmiyor olmasıyla, yatak yarası adı verilen durumla birlikte bacaklarda morarma da görülebilir.

Ayrıca kandaki trombosit sayısının düşmesi, diyabet, kemoterapi, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, B12, C ve K vitamini yetersizliklerinden kaynaklı görülebilmektedir.

Omuzdaki Morluk Nasıl Geçer?

Omuz yüzeyinde ve başında oluşabilecek morluklarınızı buz yöntemiyle tedavi edebilirsiniz. morluk oluşmasından birkaç gün itibaren buz tutmanız morluğun azalmasına ve düzelmesine yardımcı olacaktır. Buzu 15 dk boyunca mor olan bölgeye tutabilirsiniz.

Parmaktaki Morluk Nasıl Geçer?

Parmaklarda hava koşullarına bağlı olarak geçici morluklar olabilir. Bu genç insanlarda özellikle kadınlarda görülebilmektedir. Darbe ya da hava muhalefeti kaynaklı değilse, raynaud hastalığına işaret ediyor olabilir.

Deri yüzeyine yakın ince damarların hassaslığından kaynaklandığı için, elleri ve ayakları daima sıcak tutmak ve stresten uzak durmak gerekmektedir.

Şeker Hastalığı Morluk Yapar Mı?

Şeker hastalığı, daima takibinin yapılması gereken çok ciddi bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarının ayak parmaklarında ve ayaklarında genellikle ağrısız yara, şişlik, morarma, pis kokulu akıntılı iltihaplı yara görülebilmektedir. Takibi yapılmazsa ayağın kesilmesine kadar, derin dokulara ulaşabilir.

Tırnaktaki Morluk Nasıl Geçer?

El, ayak ve tırnak altındaki oluşan morluklar birçok sebebe bağlı olabilir. Deri travması olabileceği gibi vücudun oksijen seviyesindeki azalmadan kaynaklı da olabilir. Bu gibi durumlarda doğal kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Tuzlu su bu konuda oldukça etkili bir yöntem olacaktır. 15-20 dakika boyunca ayak ve el tırnaklarınızı tuzlu suda bekletebilirsiniz. Günde 1 kez, tuzlu su terapisini uyguladığınız tırnaklarınızdaki morluğun yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

Uyuz Morluk Yapar Mı?

Uyuz, bulaşıcı bir hastalıktır. Gözle görülmesi mümkün olmayan, halk arasında uyuz böceği olarak bilinen böcekten bulaşan akarın, deri yoluyla vücuda girmesiyle başlar. Akarların, vücut derisi üzerinde ilerleyip açtığı kanallara yumurta bırakması sonucu üreyip artar. Bununla birlikte deride rahatsızlık verici kaşıntılar ortaya çıkarır.

Cilt yüzeyinde beyaz, gri renkte görülen ince çizgiler, gece artan kaşıntı, deride döküntü, kızarıklık oluşturabilir. Fakat uyuz rahatsızlığı morluğa direkt sebep olmaz.

Zoretanin Morluk Yapar Mı?

Zoretanin, ergenlik dönemiyle birlikte baş gösteren ve süreklilik sağlayarak kaybolmayan akne ve akne izi tedavilerinde kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Vücuda gerekli olan A vitaminini vererek akne ve sivilce üzerinde etki eder. Piyasadaki kendi alanındaki ilaçların arasında en iyisi olarak adlandırılmaktadır. Zoretanin kullanan kişilerde akne oluşumu tekrar etmez. Ya da çok az şekilde tekrar edebilir.

Fakat zoretanin lacının çok fazla yan etkisi bulunmaktadır. Kullanıma başlanması ile birlikte her ay mutlaka kan tahlili yapılmalıdır. Vücutta deri döküntüsü, görme-duyma bozukluğu, ödem ve ödem kaynaklı morluklara sebep olabilir, fakat direkt yan etki olarak morlukla ortaya çıkmaz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir