Hamam Otu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamam Otu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
20.12.2021 16:30
Bitki türlerinin hepsi hakkında bilgi vermek istesek sanırım ömrümüz yetmez. Bitki türlerinin inanılmaz geniş yelpazesinin yanı sıra birçok faydası ile de karşımıza çıkmaktadır. Bu bitkilerden biri de hamam otudur. Hamam otu tarihin tozlu sayfalarında dahi okuduğumuz aktif olarak kullanılan ve geçmişten günümüze ilgiyi hiç kaybetmeyen bir bitki türüdür. Hamam otu bikini bölgesine sürülür mü, dövmeye zarar verir mi, gebelikte kullanımı nasıldır, hamam otu zehirler mi konularını sizler için derledik.

Hamam otu halk arasında Zırnık otu ya da Hürrem otu olarak adlandırılan bitkidir. Bilinen geçmişi Osmanlı dönemine dayanan tüy dökmek amacıyla kullanılan bir ottur. Hürrem otu denmesinin sebebi Hürrem sultan döneminde hamamlarda kadınlar tarafından tüy dökmek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda Hürrem sultanın da kullandığı bilinmektedir. Hamam otu tüy dökülmesine fayda sağladığı gibi içinde barındırdığı kimyasallar sebebiyle de zararlı bir ottur. Toz halinde satılmaktadır.

Hamam Otu Bikini Bölgesine Sürülür Mü?

Hamam otunu istenmeyen tüylerin olduğu her bölgede kullanmak mümkündür. Hamam otu tüy dökücü kremler gibi etki gösterdiğinden ve hızlı bir şekilde tüy döktüğünden çok tercih edilen bir ottur. Su ile karıştırıp hafif balçık kıvamına getirilen toz hamam otu istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye sürülüp 3-4 dakika bekledikten sonra spatula ya da kuru bir bez yardımı ile sürterek bölgeden temizlenir. Kullanım kolaylığı sebebiyle tercih sebebi olmaktadır. Özellikle de Osmanlı döneminde lazer epilasyonların ve sir ağdaların olmadığı bir dönemden bahsedeceksek hamam otunun tercih edilmemesi hiçbir sebep bulunmamaktadır. Bu yöntem acısız ve ağrısız bir yöntemde istenmeyen tüylerden kurtulma şeklidir. 

Hamam Otu Dövmeye Zarar Verir Mi?

Hamam otu içerisinde bulundurduğu kimyasallar sebebi ile cildi tahriş etme etkisi de bulunmaktadır. Dövme yapılan bölge cildin diğer kısımlarına göre daha hassas bir bölgedir. Cilt dövme işlemi ile zaten bir hassasiyet kazanmıştır. Dövme yapılan cildin hamam otuna temas etmesi sonucu şişme ya da kızarıklık gibi alerjik bir reaksiyon göstermesi yüksek ihtimalle olacaktır. Bu durumda risk almayarak dövme olan bölgeye hamam otunu sürmemek mantıklı bir seçenek olacaktır. Dövme yapılan bölgeye bölgenin hassasiyetini artırmayacak çok daha doğal içerikli yöntemler veya jilet yardımı ile istenmeyen tüyleri kökünden almadan temizlenmelidir. Evde hazırladığınız doğal ağda bile dövme bulunan bölge için risk taşır. Deriyi tahriş eden çekerek tüylerin kopmasını sağlayan ağda dövmenin üzerinde yer alan deriyi tahriş edecektir.

Hamam Otunun Gebelikte Kullanımı Nasıldır?

Hamam otu her ne kadar bitki olsa da yapısı itibari ile alerjik durumlara sebebiyet verme olasılığı yüksektir. Özellikle ince ciltlerde ve hassas ciltlerde yüksek seviyede alerjik reaksiyon gösterebilir. Hamilelik dönemleri kişinin vücudunun normalden farklı tepkiler verdiği bir dönemdir. Bu dönemde hamile kişilerin vücutlarını maruz bıraktıkları her şeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamam otu barındırdığı kimyasallar sebebiyle kullanılan bölgeyi tahriş etme, kızarıklık ve yara oluşması gibi durumlara sebebiyet verdiğinden hamile hanımların kullanması önerilmez. Hamilelik döneminde daha doğal içerikli ürünlerle istenmeyen tüylerin temizlenmesi sağlanmaktadır.

Hamam Otu Zehirler Mi?

Hamam otu içerdiği As2S3 sebebiyle bünyesinde yüksek seviyede kimyasal madde bulundurmaktadır. Hamam otu uygulanan bölgeyi tahriş etmesinin yanı sıra zehirlenme ya da ölümle sonuçlanacak durumları ortaya çıkartabilir. Hamam otu kullanırken bu otun cildinizde ne kadar kalması gerektiğini ve ne şekilde hazırlamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Normalden fazla kalan ciltlerde tahriş olması tesadüf olmayacaktır. Ciltte maksimum 2-3 dakika tutulması gerekir. Kullanmadan önce cildinizin küçük bir noktasında ürünü test edip ürünü bölgede 2-3 dakika beklettikten sonra temizleyip 24 saat içerisinde ciltte vereceği tepkiyi görmeden kullanmak ciltte geri dönülmez tahribatlara sebebiyet vermesine neden olabilir. Kullandıktan sonra ilk 24 saat içerisinde ciltte kaşınma, yanma ya da kızarıklık varsa ürünü kullanmayınız. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir