Güne Kahve İçmeden Başlayamayanlar İçin: Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Güne Kahve İçmeden Başlayamayanlar İçin: Kahvenin Faydaları Nelerdir?
23.07.2022 12:45
Günümüzde pek çok insan gün içerisinde birden fazla kez kahve içmektedir. Kahve içmenin faydaları nelerdir? Kahve içmek depresyon riskini azaltır mı? Kahve içmek beyin sağlığına yararlı mı? Türkiye’de kahve içme istatistikleri 2022 nasıldır? Kahve baş ağrısına iyi gelir mi? İşte detaylar…

Aşırı dozda alındığında mide rahatsızlığına, yüksek tansiyona ve kalp hastalığına neden olabilen kahve, yakın zamana kadar her zaman aşırı doza karşı bir uyarıya neden olmuştur. Bununla birlikte, son araştırmalar, kahvenin mütevazı miktarlarda tüketildiğinde hafife alınmayacak avantajlara sahip olduğunu göstermiştir.

Kahve Kadınlarda Depresyon Riskini Azaltır

Günde bir veya iki fincan kafeinli kahve içen kadınların, hiç içmemiş kadınlara göre depresyon geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğu bulundu. Araştırmalar, günde 2-3 fincan kahve içen kadınların depresyona girme olasılığının %15, 4 veya daha fazla fincan kahve içme olasılığının ise %20 daha az olduğunu gösteriyor.

Kahve Beyni Korur

Son araştırmalar, kahvenin Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Günde 4-5 fincan kahve içmenin, amiloid beta birikimini azalttığı ve hastalığa neden olduğu için bizi Alzheimer hastalığından koruyabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca beyin hücre bağlantılarının oluşumunda ve yeni beyin nöronlarının oluşumunda rol oynar. Aynı zamanda kahve dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu artırır. Kafein ve glikozu birlikte içtiğiniz için kahveyi şekerli içmek beyninizin belirli kısımlarını harekete geçirir ve beyninizi daha aktif hale getirir. Ancak kahveyi aç karnına içerseniz bu etkilerin tam tersini görebilirsiniz.

Kahve Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Günde altı fincan kahve, prostat kanserinin en tehlikeli formu olan prostat kanserine yakalanma riskini yüzde 60'a kadar azaltıyor. Araştırmacılara göre kahve, diğer prostat kanseri türlerinin riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

Kahve En Yaygın Cilt Kanserini Önler

Kahvenin dünyadaki en yaygın cilt kanseri türü olan bazal hücreli karsinomu önlemede etkili olduğu söyleniyor. Çalışmalar, günde üç veya daha fazla kafeinli kahve içen kadınlarda hastalığa yakalanma riskinin %20, erkeklerde ise %9 oranında azaldığını göstermektedir.

Kahve Tip 2 Diyabetten Korur

Uzmanlar kahve tüketimini tip 2 diyabetle ilişkilendiriyor ve kahvenin hastalığa yakalanma riskini de azalttığına dikkat çekiyor. 450.000'den fazla denek üzerinde yapılan bir araştırma, günde her bir ilave kahvenin tip 2 diyabet riskini %7 oranında azalttığını buldu.

Kahve Parkinson Riskini Azaltır

Kahve ile ilgili bir başka olumlu iddia da günde birkaç fincan kahve içmenin Parkinson hastalığının görülme sıklığını yüzde 25 oranında azaltabileceğidir. 125.000 kişilik bir araştırmaya göre, optimal sonuçlar için günde 2-3 fincan kahve içmek ideal görünüyor.

Kahve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Araştırmalar kahve tüketiminin erken ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Bu nedenle, ne kadar çok kahve içerseniz, risk o kadar düşük olur. Çünkü kahve bağışıklık sisteminizi harekete geçirerek daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Kahve ayrıca karaciğer, kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Hazır kahvenin sindirim sisteminize zarar verdiğini ve daha fazla kimyasal içerdiğini unutmayın, bu nedenle doğal olarak taze çekilmiş kahve içmek daha sağlıklı!

Kahve Baş Ağrısına İyi Gelir

Doğal kahvedeki kafein, baş ağrılarına iyi gelebilir. Ancak ağrı kesicilerin kahve tüketiminden çok daha fazla etkili olduğu da bu noktada bilinenler arasındadır.

Kahve Hafızayı Güçlendirir

Kahveden sağlanan uyarıcılar sadece ruh halini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaratıcılığı ve kısa süreli hafızayı da geliştirir. Kahvenin faydaları yadsınamaz çünkü öğrendiğimiz tüm bilgiler önce kısa süreli bellekte depolanıyor ve yaklaşık bir saat sonra uzun süreli belleğe aktarılıyor.

Kahve Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Vücudunuzdaki leptin hormonu seviyesi düşük olduğunda, vücudunuz yağ depolamaya başlar ve bu da kilo almanıza neden olur. Bununla birlikte, kahve vücudunuzdaki hormon seviyelerini arttırır. Bu nedenle kahve bağımlılarının kilo almaları çok uzun sürer ve yaptıkları egzersizin hızlı sonuçları olur.

Kahve Kabızlığı Önler

Laktasif ve diüretik özelliğinden dolayı kahvenin kabızlık sorununa iyi geldiği ve kabızlık sorununu daha başlamadan önce önleyici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Kahve bağırsakları çalıştırır ve sık tuvalete çıkmayı da sağlar.

Kafein Enerji Verir

Kahve merkezi sinir sisteminizi uyarır, sizi enerjik hissettirir. Ama aniden kahve tüketimini kesmek baş ağrısı ve sinirlilik gibi farklı yan etkilere sebep olabilir.

2022 Yılı Kahve Tüketiminde Son Durum Nedir?

Yapılan araştırmalar 2022 yılında Türkiye’de her 3 kişiden birinin günde 1 fincan, her 10 kişiden birinin günde 5 fincandan fazla olacak şekilde kahve tüketimi yaptığını açıklamaktadır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

MUTFAK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir