Gülriz Sururi Kimdir?

Gülriz Sururi Kimdir?
09.04.2022 13:30
Türk tiyatrosunun efsane isimlerinden Gülriz Sururi yazar kimliği ile de zamanına damga vurmuş bir isim. Aramızdan ayrılan Gülriz Sururi hakkında bilinmeyen birçok bilgi bulunuyor. Gülriz Sururi kim olduğu ve hayatının bilinmeyenleri merak konusu oldu.

Tiyatronun efsane isimlerinden Gülriz Sururi Cezzar; 24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1942 yılında ilk kez İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümünde sahnelere çıktı. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro ve Şan bölümlerinde eğitim aldı. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklar altında çalışmaya başladı. 1955 senesinde Muammer Karaca Topluluğu altında profesyonel anlamda sanat kariyerine başladı. 1960 yılında ise Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961 yılında söz konusu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma rolü ile ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı. 1962 yılında kendisi gibi tiyatrocu Engin Cezzar ile dünya evine girdi. Aynı yıl eşi ile beraber Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosunu kurdu. Kariyerinde sayısız tiyatro eserinde rol aldı. Pek çok başarılı kitabın altına imzasını attı. Aldığı ödüller ile başarılarını taçlandırdı.

Gülriz Sururi Kaç Yaşında Öldü?

Gülriz Sururi rol aldığı tiyatro eserleri ile dikkatleri üzerine çekerken, kariyerinde sayısız başarının altına imzasını atmayı başardı. Kısa bir zaman önce aramız ayrılan Gülriz Sururi’nin kaç yaşında öldüğü merak konusu oldu. Gülriz Sururi tarihler 31 Aralık 2018’i gösterdiğinde 89 yaşında iken öldü.

Gülriz Sururi Mezarı Nerede?

Gülriz Sururi 31 Aralık 2018 tarihinde 89 yaşında iken hayatını kaybetti. Gülriz Sururi mezarı nerede olduğu kendisini tiyatro oyunlarından tanıyanlar tarafından araştırılıyor. Gülriz Sururi mezarı İstanbul Çatalca’da bulunuyor.

Gülriz Sururi Aslen Nereli?

Gülriz Sururi, sayısız başarıları ile tarihe adını yazdırmış başarılı tiyatrocular arasında yer alıyor. Gülriz Sururi, 24 Temmuz 1929’da İstanbul’da doğdu. Gülriz Sururi’nin aslen de İstanbullu olduğu belirtiliyor.

Gülriz Sururi Çocuğu Var Mı?

Gülriz Sururi’nin çocuğu olup olmadığına dair de sorular da sorgulanan konular arasında dâhil olmuş durumda. Gülriz Sururi’nin bilinen anlamda manevi bir kızı olduğu söyleniyor. Gülriz Sururi’nin manevi kızının Zeynep Miraç Özkartal olduğu belirtiliyor.

Gülriz Sururi Ermeni Mi?

Gülriz Sururi hakkında bilinmeyen pek çok detay bulunuyor. Gülriz Sururi’nin Ermeni olup olmadığını kendisini yakından takip edenler tarafından araştırılıyor. Gülriz Sururi’nin Ermeni olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Gülriz Sururi Mal Varlığı Nedir?

Gülriz Sururi aramızdan ayrılmış olsa da hakkında merak edilenler hala merak konusu olmuş durumda. Gülriz Sururi mal varlığı ne olduğu araştırılıyor. Gülriz Sururi mal varlığı hakkında net bilgiler bulunmuyor. Bu bakımdan Gülriz Sururi mal varlığı bilinmiyor diyebiliyoruz. Ancak Gülriz Sururi mal varlığının büyük bölümünün gayrimenkullerden oluştuğu da söyleniyor.

Gülriz Sururi Cenaze Namazı Kılındı Mı?

Gülriz Sururi cenazesi ünlü sanatçının ölümünden sonra bir hayli konuşulmuştu. Gülriz Sururi cenazesinin sessiz sedasız kılındığı belirtiliyor. Gülriz Sururi için vasiyeti üzerine bir cenaze töreni düzenlenmedi. Gülriz Sururi cenaze namazı kılınmadığı söyleniyor ancak bu konu ile ilgili net bilgilere de sahip değiliz.

Gülriz Sururi Vasiyeti Neydi?

Gülriz Sururi vasiyeti öncelikle kendisine cenaze töreni düzenlenmemesi üzerineydi. Gülriz Sururi vasiyetinde mal varlığının bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlarken bir kısmını ise Aziz Nesin Matematik Köyüne bırakmıştı. Gülriz Sururi ayrıca tiyatro ile ilgili bir fon oluşturacağını da açıklamıştı.

Gülriz Sururi Neden Öldü?

Gülriz Sururi 31 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Gülriz Sururi için vasiyeti üzerine bir cenaze töreni düzenlenmezken kendisinin cenazesi İstanbul Çamlıca’da bulunan bir mezarlığa eşinin yanına defnedildi. Gülriz Sururi Gastrointestinal Sistem Hastalıkları sebebi ile hayatını kaybetti. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir