Göz Batması Nasıl Geçer?

Göz Batması Nasıl Geçer?
20.12.2022 21:00
Pek çok insan göz batması problemi yaşamaktadır. Göz batması nasıl geçer, ağrısı neden olur? Buz iyi gelir mi? Göz batması için hangi damla kullanılır, göz batmasına elma sirkesi nasıl yapılır? Konularını siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

Göz batmasının sebepleri arasında gözünüzü sürekli açık tutmanız bulunmaktadır. Gözün çok fazla açık kalması gözlerin yorulmasına ve sizi rahatsız şekilde batmalara neden olabilir. Göz batması günlük hayatta birçok insanın başına gelen bir durumdur. Bu durum genellikle göze bir cisim ya da toz kaçmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer göz batması şikayetiniz gözünüzü uzun süre yormanızdan kaynaklı ise bu durumda yapmanız gereken şey gözünüzü dinlendirmeniz olacaktır. Göz batma problemleri gözü uzun süre yormaktan kaynaklandığında uzmanlar bunun tedavisini gözü uzun süre yoran şeylerden bir süre uzaklaşmanız olarak söylemektedir.

Göz Batması Ağrısı Neden Olur?

Gözünüzün yüzeyindeki göz ağrısı kaşıntı, yanma veya zonklayan ağrı olarak tanımlanabilir. Yüzeysel göz ağrısı genellikle gözünüzdeki yabancı bir cisim, göz enfeksiyonu veya gözünüzün yüzeyini kaplayan zarı tahriş eden veya alevlendiren herhangi bir şeyle ilişkilidir. Göz batmasının en bilindik nedenlerinden biri çevreden yayılan tozların veya mikropların gözünüze kaçmasından kaynaklanır. Aynı zamanda bunun nedenleri arasında bahar tozları alerjik sebepler de olabilir. Bu durumda bir uzmana görünmenizde fayda var.

Göz Batmasına Buz İyi Gelir Mi?

Soğuk kompresler kuru göz, pembe göz, göz ağrısı ve koyu halkalar ve göz torbalarının semptomlarını hafifletmek için güvenli ve etkili bir yol olabilir. İnsanlar evde bulaşık bezi, buz veya donmuş sebzeler kullanarak kolayca soğuk kompres yapabilirler.

Göz Batması İçin Hangi Damla Kullanılır?

Göz batması bir şey kaçması sonucu oldu ise öncelikle gözünüzü bol su ile yıkamanız önerilmektedir. Şayet göz batma şikayetiniz kendiliğinden ya da sebebini bilmediğiniz bir durumdan kaynaklandıysa Tobrased göz batması için önerilen damlalar arasındadır. Genellikle bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bu damlanın göz batmasına da iyi geldiği bilinmektedir.

Göz Batmasına Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi göz batması tedavisi için çok iyi bir çözüm önerisidir. Çoğu göz batması şikayeti bulunan hastanın elma sirkesi sayesinde bu şikayetten kurtulduğu bilgisi bulunmaktadır. Peki bu tedavi nasıl yapılır? Bunun için bir bardağın içerisine biraz su koyun ve bir tatlı kaşığı da elma sirkesi ilave edin. Ancak elma sirkesinin organik olmasına özen göstermelisiniz şayet bazı elma sirkelerinde farklı içerikli maddeler kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı pamuk veya pamuğunuz yoksa bir peçete yardımı ile göz kapağınıza sürmelisiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri elma sirkesini gözünüze kaçırmamalısınız. Eğer gözünüze kaçarsa gözünüzde yanmaya sebep olabilir. Kısaca elma sirkesinin göz batması tedavisinde nasıl kullanıldığını sizlere açıkladık. Umarım bu yöntem sayesinde göz batması şikayetiniz sona erer. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir