Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?
30.07.2022 15:47
Göz altı morlukları; kadın, erkek, yaşlı, genç fark etmeksizin pek çok insanın yaşadığı sorunlar arasında bulunur. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer, göz altı morluklarını gidermek için ne yapılabilir? Göz altı morlukları için doğal çözümler nelerdir? İşte detaylar…

Alt göz kapağının altındaki morluk olarak da bilinen bu durum hem erkek hem de kadınlarda ortaktır. Genellikle göz altı torbalarının da eşlik ettiği göz altı morlukları, kişilerin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Morlukların tedavisi bazı nedenlere bağlıdır. Bununla birlikte, bu durumu yönetmeye yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Gözlerinizin altındaki koyu halkalarla başa çıkmak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz: Soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompresler şişliği azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur. Bu, göz altındaki şişkinliği azaltacak ve morluğu azaltabilir. Birkaç parça buz küpünü temiz bir havluya sarın ve gözlerinize koyun. Aynı etki, soğuk suyla nemlendirilmiş bir bezle göz altlarına 20 dakika süreyle sürülerek de elde edilebilir. Uyku sürenizi artırın. Yeterince uyumak morlukların görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir, çünkü uyku eksikliği cildinizi daha solgun ve daha belirgin hale getirebilir. Koyu halkaların oluşmasını önlemek için günde en az 7-8 saat uykuya ihtiyacınız olabilir. Uyurken başınızı kaldırın. Göz altı morlukları ve sarkmaların oluşmasında uykusuzluk rol oynayabilir ancak kişinin uyuma şekli de etkilidir. Uyku sırasında göz altında sıvı birikmesini ve şişmeyi önlemek için bazı yastıklar kullanılır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Her gün yeterince uyumak, uyku sırasında başınızı dik tutmak, bol sıvı tüketmek ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri morlukları azaltmak için önemlidir. Ayrıca alerjisi olan kişilerin de morluklardan kurtulmak için tedaviye ihtiyacı vardır. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz aşağıdaki doğal yöntemler de yardımcı olabilir. 

Çay poşeti: Gözlerinize soğuk bir çay poşeti uygulamak, çürüğün görünümünü iyileştirebilir. Çay, kan akışını uyarmaya, kan damarlarını daraltmaya ve cilt altında sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar ve kafein içerir. Bunun için siyah çay veya yeşil çay kullanabilirsiniz. 2 poşet siyah çayı veya yeşil çayı 5 dakika kaynar suda bekletin. Ardından poşet çayı buzdolabında 15-20 dakika soğutun. Gözlerinizi kapatın ve 10-20 dakika boyunca soğuk bir çay poşeti uygulayın. İşlemden sonra gözlerinizi soğuk suyla yıkayın.

Hindistancevizi yağı: Koyu halkaları azaltmak için her gece hindistancevizi yağı ile göz çevresine masaj yapın Hindistan cevizi yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır ve hasarlı cilt hücrelerini onarabilir.

Salatalık: morlukların etkilerini azaltmak için iki dilim salatalığı 5 dakika limon suyuna batırın ve gözünüze koyun. Ancak kullanım sırasında limon suyunu gözünüze kaçırmamaya dikkat edin.

Gül suyu: Bir pamuğu gül suyuna batırın ve kapalı göz kapağında 15 dakika bekletin.

Süt: İki adet pamuğu soğuk süte batırın ve gözlerinizin altına koyun.

Göz Altı Morlukları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz altındaki koyu halkalar genellikle geçicidir ve genellikle yaşlanma veya uyku eksikliği belirtisidir. Gözlerinizin görünümünü iyileştirmek için birçok etkili ev ilaçları vardır. Bununla birlikte, zamanla renk değişikliği ve şişlik daha da kötüleşirse, sorunu doğru bir şekilde teşhis etmek ve uygun tedaviyi planlamak için bir dermatoloğa görmeniz önerilir. Bunu azaltmak için kullanılabilecek birkaç tedavi vardır. En sık kullanılan tedavi seçenekleri şunlardır:

 Pigmentasyonu azaltmak için kimyasal peeling

Cilt gençleştirme ve sıkılaştırma için lazer tedavileri

Göz altındaki incelme bölgesine pigment enjekte edilerek medikal dövme yapılması

Göz altı derisinde renk değişikliğine neden olan kan damarlarını ve melanini gizlemek için doku dolgu enjeksiyonları

Göz altı torbalarına neden olan fazla sebum ve sebumu gidermek için estetik bir göz kapağı tedavisi.

Gözlerin altına yağ veya plastik implantların cerrahi olarak yerleştirilmesi

 Estetik bir işleme karar vermeden önce, tedavi seçeneklerini doktorunuzla detaylı olarak görüşmelisiniz.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir