Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar?

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar?
05.11.2022 00:11
Hamile ya da emziren kadınların en büyük kurtarıcılarından biri olan gümüş kapak hakkında merak ettikleriniz mi var? Göğüs ucu gümüş kapak ne işe yarar, nerede satılır, nasıl kullanılır? Göğüs ucu gümüş kapak ne zaman kullanılır, temizliği nasıl yapılır? Merak ettikleriniz için yazımıza davetlisiniz.

Yeni anne olmuş veya anne olmaya hazırlanan anneler için özel olarak üretilen bir aparattır. Saf gümüşten ithal edilmektedir. Emzirme döneminde, hassaslaşan göğüs uçları için rahatlatan bir formüldür.

Gümüş, eski çağlardan beri yara iyileştirici olduğu için, bu özelliğinden faydalanılan bir metaryaldir. Göğüs ucu aparatı olarak da özellikle doğum sonrasında, emzirme döneminde annelerin meme ucunu iyileştirip enfeksiyon kapmasına engel olduğu için kullanılmaktadır.

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Nerelerde satılır?

Gümüş kapaklar, Antik Yunan’da ve Roma’da, doğal yapısında yara iyileştirici maddeler bulunduğu için dezenfektan olarak kullanılmıştır. Günümüzde çeşitli markalara ait göğüs ucu gümüş kapak bulabilirsiniz. En yaygın ve kolay ulaşılabilir şekliyle, N11 ve Hepsiburada da gümüş kapaklara sahip olabilirsiniz.

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Nasıl Kullanılır?

Doğum yapmaya yakın, hemen sonra veya birkaç gün içinde göğüsleriniz süt dolmaya başlayacaktır. Bu süreç fizyolojik, doğal bir süreçtir. Bedeniniz bu sürece ayak uydurmaya çalışırken, bebeğinizi beslemek zorundasınızdır. Devamlı olarak bir temasa maruz kalan meme ucunda, bebeğin emmesine bağlı olarak hassasiyet hatta yara oluşumu olabilir.

Bu durum bütün annelerin başına gelebilecek sürece bağlı doğal bir hadisedir. Göğüs ucu gümüş kapaklarda bu süreçlerin doğurduğu bir onarma yöntemi olarak bilinmektedir.

Öncelikle bu kapakları kullanırken birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Göğüs ucu gümüş kapaklar uzun ömürlü ürünlerdir. Bebeğiniz sütten kesilince başka bir bebek için kullanabilirsiniz. Atmanıza gerek yoktur.

Doğum sonrasında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Oldukça konforlu bir kullanım şekli vardır. Paketinden veya kutusundan çıkardığınız, kapakları meme ucunuza sabitleyerek iç çamaşırınızı giyebilirsiniz. İç çamaşırının baskısıyla daha da sabitlenecektir.

Doğumunuza 1-2 hafta kala, 1 saatle başlayarak, günden güne artırarak kullanabilirsiniz.

Eğer doğum yaptıktan sonra kullanıyorsanız, bebeğinizi emzirdikten sonra kapakları göğüs uçlarınıza yerleştirin, emzirme aralarında da, bir sonraki emzirmenize kadar kapağı kapalı tutmaya çalışarak, sizi onarmasına müsaade etmelisiniz.

Bu kapakları kullanırken, başka bir onarıcı madde, jel ya da krem kullanmanıza gerek yoktur. Hatta kullanmasanız çok daha iyi olur. Bu ürünün direkt bedeninizle temas ederse onarma etkisi daha çok olacaktır.

Göğüs pedleriyle birlikte kullanmanız uygundur. Kapakları göğüs uçlarınıza yerleştirişiniz ve üzerine ped takarsınız bu şekilde sabitlemiş ve kapakların düşmesine engel olmuş olursunuz.

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne Zaman Kullanılır?

Doğum öncesi ve sonrası annenin enfeksiyon kapmaya en açık olduğu zamanlardan biridir. Değişen hormonlar duygu durumunu etkileyebileceği gibi fiziksel birçok reaksiyona da sebep olabilir.

Göğüs ucu gümüş kapaklarda bu enfeksiyonların ortadan kaldırılması ya da hiç oluşmaması için bir bariyer görevi görürler. Kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası kullanmaları önerilmektedir.

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kapakların temizlenmesi de sürecin bir parçasıdır. Gümüş kendisinde doğal olarak bulunan bileşenlerden dolayı sık sık suyun altına tutulması gereken bir madde değildir. Kendi kendini dezenfekte edebilir.

İlk kez kullanacağınız, göğüs ucu gümüş kapaklarınızı temizlemenize gerek yoktur. Eğer kapaklarınızın içinde emzirme sonrası süt kalıntıları kalırsa suyun altından geçirebilirsiniz. Detaylı bir temizlik yapmanıza ihtiyaç bulunmuyor.

Herhangi bir şekilde kaynatma ya da bulaşık makinasına atmak gibi bir işlemde bulunmayın. Ayda bir kez karbonat ve suyu ile temizleyip kurutabilirsiniz. Çamaşır suyu, deterjan gibi malzemelere değdirmeyiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir