Gerdek Gecesi Acı Olur Mu?

Gerdek Gecesi Acı Olur Mu?
30.04.2022 22:00
Gerdek gecesi, evlenen bir çiftin yaşadığı ilk cinsel birliktelik zamanı olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte gerdek gecesi, iki tarafın da isteği ile gerçekleşen cinsel birliktelik anlamına gelir. Gerdek gecesi ilişkiye girilip girilmediği, gerdek gecesi acı olup olmadığı, gerdek gecesi hamile kalmamak için yapılması gerekenler, gerdek gecesi korunma yöntemleri hakkında tüm merak edilen bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Gerdek gecesi, siz ve eşiniz, tamamen uyarılmaya yetecek kadar uyarıldıysanız genellikle acı olmaz. Ancak, bazı durumlarda vücudunuz hazır gibi görünse bile cinsel ilişki sırasında acı veya ağrı olabilir. Bununla birlikte bu durum kişiden kişiye, deneyimden deneyime büyük ölçüde değişiklik gösterebilir.

Gerdek Gecesi Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı?

Gerdek gecesi hamile kalmamak için, size uygun doğum kontrol yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, doğum kontrolü söz konusu olduğunda bu seçeneklerin farkında olmak oldukça önemlidir. Doğum kontrol hapları ve erkek kondomu en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Doğum kontrol yöntemleri her yaşam tarzına ve her bedene uygun çeşitlilik sunmaktadır. Bu yöntemler hormonal olmayan ve hormonal olandan tek kullanımlık ve uzun süreli kullanıma kadar uzanır. Doğum kontrol hapları, maksimum etkinlik için her gün aynı saatte kullanılan haplardır. Bu haplar %99 oranında hamileliği önler. Bunun yanı sıra gerdek gecesi hamile kalmamak isteyenler yama yöntemini de kullanabilir. Yamalar, cildin herhangi bir yerine haftalık olarak uygulanır.

Gerdek Gecesi İlişkiye Girilir Mi?

Gerdek gecesi ilişkiye girmek kişilerin kararına bağlıdır. Çift gerdek gecesini seçtikleri zaman dilimine kadar erteleyebilmektedir. Çiftlerin gerdek gecesinde ilişkiye girmesi şart değildir. Bu süreç için eşlerin birbiriyle birkaç gün geçirmesi ve birbirlerinin duygularını, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri öğrenmeye çalışmaları gerekebilir. Bu sayede kadın ve erkek arasındaki panik azalabilir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki için iki tarafın da bunun için hazır ve istekli olması önemlidir.

Gerdek Gecesi Korunma Yöntemleri

Gerdek gecesi korunma yöntemleri, bebek sahibi olmayı planlamayan kişilerin hamilelik olasılığını azaltmak için doğum kontrol yöntemlerini kullanmasıdır. Prezervatif, diyafram veya kep gibi bariyer yöntemler gerdek gecesinde tercih edilebilir.  Bu yöntemler, spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Doğum kontrol hapı gibi diğer yöntemler ise bir yumurtanın salınmamasını sağlamak için hormonlarınızı değiştirir. Ancak hiçbir korunma yönteminin %100 etkili olmadığını dikkate almak gerekir. Gerdek gecinde korunma yöntemleri, seçtiğiniz doğum kontrolünün türüne bağlı olarak, hamileliği farklı şekillerde önlemeye çalışır. Doğum kontrol yöntemleri arasında rahim içi cihaz ve hormonal implantlar yer alır. Bu yöntem, yumurtalıkların yumurta bırakmasını önler. Aynı zamanda spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Hap, yama, aşı ve vajinal halka gibi kısa etkili hormonal yöntemler ise yumurtalıkların yumurta bırakmasını veya spermin yumurtaya ulaşmasını engeller. Prezervatif ve diyafram gibi bariyer yöntemleri ise spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen korunma yöntemleridir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir