Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Diş Çürüğü Nasıl Geçer?
30.01.2022 07:30
Diş çürüğü oldukça zor geçen bir serüvendir. Diş çürüğünün birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Diş çürüğünü kapatmak için dolgu yapılmaktadır. Diş çürüğü nasıl oluşur, neden olur, ağrısına ne iyi gelir, diş çürüğü büyür mü, önlenebilir mi, konularını sizler için derledik.

Birçok insanda diş çürüğü görülmektedir. Diş çürüğü, çoğunlukla dişin sert dokusu olan Mine, onun altındaki dentin ve kimi zaman da kök yüzeyini örten bir sert yapıdaki dokunun yıkılması olayına denmektedir. Diş çürüğü birçok insan için oldukça Can sıkıntısı haline gelmektedir. Diş çürükleri iyileşmek için uzun bir serüven gerektirmenin yanı sıra, insanı bunaltan rahatsızlıklardan bir tanesi olarak örnek verilebilir. Diş çürüğü birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilen bir durumdur. Diş çürüğü birçok yöntemleri deneyerek geçirilmesi olası bir durumdur. Öncelikli olarak yapılması gereken, şekerli gıdaları çok tüketmemeye ve öğün aralarında ki atıştırmalıkları azaltmaya dikkat etmek olacaktır. Böylece dişlerde biriken plaklar daha az miktarda asit üreteceklerdir.

İlaç kullandığınızda mutlaka bol su içmek yan eski olarak salgılanan tükürük miktarını azaltabilir ve bu durum da diş çürük konusunda oldukça tehlikeli bir durum olabilmektedir. Florür, diş yüzeyinin sal anlaşmasına ve sertleşmesine destek olacağından içeriğindeki florür olan diş macununu veya ağız yıkama suyu kullanılması faydalıdır. Diş hekiminiz dişlerimizi temizleyip diş çürüğü konusunda erken teşhiste bulunabileceği için 6 ayda bir ziyaret etmeye sık sık önem gösterin.

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur? 

Birçok insanda diş çürüğü görülmesi bir olası durumdur. Ağızda bulunan bakteriler den oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklardan Asit oluştururlar. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olarak gösterilmektedir.

Diş Çürüğü Neden Olur?

Diş çürüğünün oluşumu birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Ağızda oluşan bakteri plağı, şekerli yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit meydana getirecektir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu eriterek direkt olarak dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ve diş çürüğüne birçok iyi gelen yöntem bulunmaktadır. Tuzlu su ile ağzı çalkalamak çürüğün içindeki yiyecek artıklarını temizler ve iltihabı önlemektedir. Ağzınızı sıcak veya soğuk su ile çalkalamamak oldukça faydalı olacaktır. Bu durum çürüğü azdıracaktır.

Diş Çürüğü Büyür Mü? 

Tedavi edilemeyen çürükler ağrı yapar. Bir diş, çürüme gösterdiğinde bunu yalnızca diş hekim korkusu olamdan tedavi edebilmektedir. Şayet tedavi edilmediği takdirde çürük büyür ve daha ciddi diş problemleri neden olabilir. 

Diş Çürüğü Önlenebilir Mi?

Diş çürüğünü geriye döndürmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak sağlıklı bir şekilde yapılan ağız bakımları ile çürüğü önlemenin mümkün olacaktır. Diş fırçalamak ağız bakımlarının başında gelir. Bu yüzden her gün düzenli olarak diş fırçalamaya oldukça önem göstermeliyiz.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir