Gazlar Akışkan Mıdır?

Gazlar Akışkan Mıdır?
06.09.2022 23:19
Maddenin ana hallerinden biri olan gaz hali hakkında araştırılan çeşitli konular mevcuttur. Peki gazlar akışkan mıdır, zehirli gazlar nelerdir, gazlar basınç etkisiyle sıvılaşabilir mi, gazlar daima homojen midir, gaz hali ne demek, gaz hali örnekleri nelerdir? Siz okuyucularımız için merak edilenleri cevapladık.

Sıvıların ortak özelliği, deforme olmalarının zor olması ve akışkanlıklarının olmasıdır. Akışkanların bu özellikleri,  paralel katmanlar arasındaki kesme kuvvetlerine karşı koyamamalarından kaynaklanmaktadır. Yani, bir akışkan pozitif basınç altında sıkışır ve negatif basınç altında genişler. Yay; sıkıştırmadan kaynaklanan pozitif basınca ve genleşmeden kaynaklanan negatif basınca direnir. Ancak kuvvetler paralel katmanlar arasında iletilemez. Sıvılarda ise, gerilmeler boyutlardaki orantılı değişikliklere değil, bu orantılı değişikliklerin zamana göre değişim hızına,  zamana göre türevine bağlıdır. Pascal yasası sıvıların bir "serbest yüzey" oluşturabilmelerine, yani sıvıyı içeren kap tarafından oluşturulmamasına, gazların oluşturmamasına dayanır. Bu durumda gaz, sıvı gibi bir akışkandır. Ancak hiçbir gaz herhangi bir sıvı kadar akışkan bir madde değildir.

Zehirli Gazlar Nelerdir?

Soluyabileceğimiz gazlar olduğu gibi soluduğumuzda bize zarar verecek gazlar da mevcuttur. Hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda karşılaştığımız gazın neden olduğu zehirli ortamı genel olarak dört gruba ayırabiliriz:

1- Yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ortamlar, metan (doğal gaz),propan-bütan (LPG),vb.

2- Toksik atmosferler - CO (karbon monoksit),H2S (hidrojen sülfür),vb.

3-Cl2 (klor),nitrojen dioksit (NO2) ve amonyak (NH3) gibi aşındırıcı atmosferler

4- Boğulma Atmosferi - N2 (Azot),CO2 (Karbon Dioksit)

Gazlar Basınç Etkisiyle Sıvılaşabilir Mi?

Gaz sıvılaştırma, bir gazın çeşitli işlemlerle sıvı hale dönüştürülmesidir. Bu yöntemler bilimsel, ticari veya endüstriyel amaçlarla kullanılabilir. Çoğu gaz, normal atmosfer basıncının altına soğutularak sıvılara dönüştürülebilir. Karbondioksit gibi bazı gazların da basınçlandırılması gerekir. Sıvılaştırılmış gaz moleküllerinin temel özelliklerinin analizi ve gaz depolama için kullanılır.

Gazlar Daima Homojen Midir?

Gazların daima homojen olup olmadığı bir araştırma konusu haline gelmiştir. Maddenin ana hallerinden biri olan gazlar daima homojenlerdir.

Gaz Hali Ne Demek?

Maddenin gaz hali atomların veya moleküller arasında neredeyse hiç mesafe olmadığında gerçekleşir. Gaz parçacıkları arasında çok fazla boşluk olması gazı sıkıştırabilir. Gaz parçacıkları rastgele hareket eder. Bu hareketler sırasında gaz molekülleri birbirleriyle homojen bir şekilde karışabilir.

Gaz Hali Örnekleri Nelerdir?

İnsanlarımız maddenin gaz haline örnekler aramaktadırlar. Parfüm, oksijen, su buharı, LGP, azot, helyum, hidrojen, sprey maddenin gaz haline verilebilecek örneklerdendir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir