Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Fren balataları aşırı fren yapıldığı zaman ısınma gösterebilmektedir. Kolay bir şekilde ısınmaya meyillidirler. Bu durum da disklerin ısınmasını sağlar ve diskler ısındıkları zaman eğilim gösterebilirler.

Aracın sürüş güvenliği için en önemli şeylerden bir tanesi de fren balatalarıdır. Fren balatalarına yapılacak olan bakım aksamış veya yapılamamış, fren balatalarında eskime yaşanmış ise aracınızın fren mesafesi oldukça uzayacaktır. Araçların fren mesafelerinin uzaması pek çok kazaya sebebiyet verebilmektedir. Büyük kaza riskleri oluşturmaktadır eskimiş fren balataları. Herhangi bir kaza yaşanmaması için fren balatalarının bakımları ihmal edilmemelidir. Yaklaşık olarak her 40 bin kilometrede bir fren balatası bakımı yaptırılmalıdır. Bu, araca büyük fayda sağlayacaktır. Düzenli olarak bakım yaptırılmakta ise tüm kontroller zaten sağlanmış olacaktır. Fren balatasının değişime ihtiyaç duyduğu almış olduğunuz kilometreden rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Özellikle uzun yola çıkılmadan önce dikkat edilmelidir.

Fren Balatası Garantiye Girer Mi?

Fren balataları gibi araçlar ve sürücüleri için hayati olan araç kısımlarının garanti kapsamına girip girmedikleri merak edilmektedir. Gaz, debriyaj, jikle, km teli gibi unsurlar sarf malzemelerdir. Sarf malzemeler araçta garanti kapsamına girmemektedir. Frenler de sarf malzemeler olduklarından garanti dışında yer almaktadırlar.

Fren Balatası Hangi Malzemeden Yapılır?

Fren balataları kompozit bir yapıya sahiptirler. İçlerinde pek çok malzemeye rastlanabilmektedir. Bu malzemelerle amaçlanan şey sürtünme direncinin yükseltilip fren performansının artırılmasıdır. Böylelikle daha verimli bir hale geleceklerdir. Fren balatası malzemeleri tabii markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte çoğunlukla; grafit, reçine, alüminyum oksit, baryum sülfat, bakır gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Fren Balatası Islanırsa Ne Olur?

Fren balataları ıslanır ise araçta sesler meydana gelir. Bu çok mühim bir durum da değildir. Araçta ıslık benzeri sesler çıkmaya başlayacaktır.

Fren Balatası Isınırsa Ne Olur?

Fren balataları aşırı fren yapıldığı zaman ısınma gösterebilmektedir. Kolay bir şekilde ısınmaya meyillidirler. Bu durum da disklerin ısınmasını sağlar ve diskler ısındıkları zaman eğilim gösterebilirler.

Fren Balatası Neden Isınır?

Fren balataları pek çok nedenle ısınabilmektedir. En bilinen sebep ise aşırı fren kullanımı durumudur. Frene yüklenildiği zaman balatalar ve diskler ısınabilir.

Fren Balatası Sesi Nasıl Kesilir?

Fren balatasından ses gelmesi araç sürücüleri tarafından sık sık karşılaşılmakta olan bir konudur. Fren balatası sesinin nasıl kısılabileceği ise merak edilmektedir. Fren balatanızın ve disklerinizin sağlamlığından emin olduğunuz durumlarda balata spreyi ile aralara sıkışma ihtimalleri olan parçaları rahat bir şekilde temizlemeniz mümkündür. Bahsettiğimiz balata spreyi, herhangi bir benzin istasyonundan kolay bir şekilde elde edilebilir. Sprey kullanıldığı halde ses azalmamış ise balatalara ve disklere zarar vermeden araç ustalarına gitmekte büyük fayda vardır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir