Evlilik Cüzdanı Bilgilerine Nasıl Ulaşırım?

Evlilik Cüzdanı Bilgilerine Nasıl Ulaşırım?

Evlilik Cüzdanı Bilgilerine Nasıl Ulaşırım?

Evlilik cüzdanı bilgilerine ulaşmak için çeşitli platformlar mevcuttur. Bu platformlar kullanılarak bilgilere hızlıca ve kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm bu platformlar aşağıda yer almaktadır.
• Genel Müdürlük.
• T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
• Nüfusmatik Noktaları
• TCKK e-İmza İşlemleri.
• Nüfusmatik Hizmeti.
• e-İmza Hizmeti.
• Soyağacı Sorgulama Hizmeti.
• E-Hizmetler.
• e-İmza.

Aile Cüzdanı kayıp edenler veya değiştirmek isteyenler kendisi ve eşinin fotoğrafının yapıştırıldığı Aile Cüzdanı Kayıp ve Değiştirme belgesini ikamet ettiği yer muhtarlığına götürerek, kendisi ve eşine ait ikişer tane fotoğraf ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne müracaat ederek aile cüzdanı alabilmeleri mümkündür. Uluslararası Aile Cüzdanı bedeli 2022 itibariyle 200 ₺ olarak belirlenmiştir.

Evlilik Cüzdanı Nereden Alınır?

Evlilik cüzdanı, nikah işleminin gerçekleştiğine dair bir resmî belge olarak adlandırabilir. Resmi nikah işleminin gerçekleşmesinin ardından iki insanın bu evlilik töreniyle evlendiğinin resmen kayıt altına alındığını göstermek amacıyla düzenlenmektedir.

Uluslararası aile cüzdanı, genellikle nikah başvurusundan sonra düzenleniyor ve evlenme töreni sırasında nikah memuru tarafından evlenen çiftlere verilmektedir. Belgenin henüz hazırlanamamış olması durumunda ya da evlenme bildiriminin nüfus müdürlüğüne yapıldığı durumlarda müracaatlar nüfus müdürlükleri veya dış temsilciliklere yapılabilmektedir.

Evlilik Cüzdanı Neden Fransızca?

Türkiye, üye devletlerin nüfus idarelerindeki teknikleri uyumlu hale getirmek, geliştirip iyileştirmek amacıyla kurulan Milletlerarası Ahvali Şahsiye Komisyonu'nun bir üyesi olarak bilinmektedir.

 Bireylerin vatandaşlık ve nüfus kayıtlarını tutan bu komisyonun resmi dilinin Fransızca olması nedeniyle evlenme ehliyet belgesi, evlilik cüzdanı gibi belgeler Türkçe-Fransızca olarak düzenlenmektedir.

Evlilik Cüzdanı Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

·        1- Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin nüfus cüzdanlarının aslı gereklidir.

·        2- 6 şar adet fotoğraflar

·        3- Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin sağlık raporları gereklidir.

·        4- Nüfus Müdürlüğünden çıkartılacak nüfus kayıt örnekleri gereklidir.

Evlilik Cüzdanı Aldıktan Sonra Ne Yapılır?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme nüfus müdürlüğüne başvurular yapılmaktadır. Daha sonra nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Randevuyu 'Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi üzerinden de oluşturabilmeniz mümkündür.

Nüfus ve aile cüzdanını kaybetmenin para cezası 67 TL olarak belirlenmiştir. Ancak her türlü doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör nedeniyle nüfus ve aile cüzdanlarının kaybedilmesi ve bu hallerin belgelenmesi durumunda bu para cezası uygulanmamaktadır.

Evlilik Cüzdanı Almanya'da Geçerli Mi?

Geçerli bir evliliğin olması gerekir: İki kişi eğer evlenmiş ise ve evlilik cüzdanı ibraz ediyorlar ise evli kabul edilirler. Almanya'da evlenmek için vize de alınabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu'na göre yapılan evlilikler Almanya'da tanınmaktadır ancak aile/evlilik cüzdanları tanınmaz.

Evlilik Cüzdanı Bilgilerine Nasıl Ulaşırım?

Evlilik cüzdanı bilgilerine ulaşmak için çeşitli platformlar mevcuttur. Bu platformlar kullanılarak bilgilere hızlıca ve kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm bu platformlar aşağıda yer almaktadır.

·         Genel Müdürlük.

·         T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

·         Nüfusmatik Noktaları

·        TCKK e-İmza İşlemleri.

·        Nüfusmatik Hizmeti.

·        e-İmza Hizmeti.

·        Soyağacı Sorgulama Hizmeti.

·        E-Hizmetler.

·        e-İmza.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir