Fren Pedalına Basınca Gelen Ses Neden Olur?

Fren Pedalına Basınca Gelen Ses Neden Olur?
21.11.2022 22:09
Araçlarda yavaşlamaya ve durmaya yarayan fren birçok sürücünün dikkat ettiği hususlardandır. Fren pedalına basınca gelen ses neden olur? Fren pedalı neden boşlar, neden dibe iniyor, fren pedalı neden düşer, geri gelmiyor ne yapılmalı? Fren pedalı neden takılı kalır gibi frenle ilgili yaşayabileceğiniz problemlerin nedenlerini sizler için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

Frene basıldığında gelen seslerin geneli balatadan kaynaklanmaktadır. Eğer aracınızın balataları bittiyse balatalardan ıslık benzeri sesler gelir. Sesten kurtulmak için balata değişimi yaptırabilirsiniz. Peki fren balatası ne işe yarar araçların yavaşlaması ve durması adına sürtünme kuvveti uygulayan bir sistemin parçasıdır.

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Araçların en önemli sistemlerinden olan fren sistemlerinin bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Fren pedalı boşalması bazı durumlarda başımıza gelebilecek olaylardandır. Peki fren pedalı neden boşalır? En önemli nedenlerin başında fren hidrolik sıvısı gelmektedir. Fren hidrolik sıvısı frenleme yapılmasındaki en önemli şeylerden biridir. Fren pedalına basıldığında uygulanan kuvvettin basınca dönüşüp aracın yavaşlama ve durmasını sağlar. Genellikle fren pedalının boşalma nedeni fren hidrolik sıvısının azalmasıdır, fren hidrolik sıvısı azalan araçlarda fren pedalı boşalır ve araçlar durma işlevlerini yitirirler.

Fren Pedalı Neden Dibe İniyor?

Fren pedalının dibe inmesinin iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki frende sızıntı olması ve fren hidrolik sıvısının sızıntı oluşturmasıdır. Eğer fren pedalınız dibe iniyorsa ilk olarak fren hattınızı ya da fren kaliperlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Sorun buradan kaynaklanmıyorsa dibe inmenin nedeni ana silindirinizdeki arızadan kaynaklı olabilir. Fren hidroliğinin basıncını arttırdığı yer olarak tanımlanan ana silindir işlevini yerine getiremiyorsa fren pedalı dibe inebilir ve frenleriniz normale göre daha az etkiyle çalışır ya da frenler hiç çalışmaz. Bu tarz bir problemle karşılaşırsanız fren ana silindirinizi bir ustaya göstermenizi öneririz.

Fren Pedalı Neden Düşer?

Fren pedalı düşmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Fren pedalı düşme nedenleri genellikle fren hidroliği sıvısının sızıntı yapması, fren ana silindir arızası, fren servosu arızası, fren sisteminin hava yapması, fren hidroliği sıvı seviyesinin az olmasından kaynaklanmaktadır.

Fren Pedalı Geri Gelmiyor?

Fren pedalınız aşağıya düştüyse ve geri gelmiyorsa freninizi etkili bir biçimde kullanamazsınız. Bunun çözümü için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki fren hidroliği sıvınızın seviyesini kontrol ettirmeniz. Eğer fren hidroliği sıvınız eksikse onu tamamladığınızda bu problem çözülecektir. Ancak sorun devam ediyorsa fren ana silindir arızanız bulunmaktadır. Bunun için bir ustaya başvurmanız gerekebilir.

Fren Pedalı Neden Takılı Kalır?

Fren mekanizmasındaki ana merkez silindirdeki geri dönüş deliğinin tıkanması fren pedalının takılmasına neden olur. Deliğin tıkanması sistemde sürekli yüksek basınç oluşmasına ve frenin boşalmasına mâni olmaktadır. Bu durumda fren ana merkezinin bir usta tarafından değiştirilmesi önerilmektedir. Bu önemli bir durumdur ve kazaların önlenmesi nedeniyle tamir edilmesi önem arz etmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir