Fren Pedalı Nasıl Yumuşatılır?

Fren Pedalı Nasıl Yumuşatılır?
25.11.2022 20:13
Araçlarda fren pedalı problemleri zaman zaman baş gösterebilmektedir. Fren pedalı nasıl yumuşatılır, neden titrer, yükseklik ayarı nasıl yapılır? Fren pedalı boşluğu nasıl alınır, basarken hava sesi neden gelir? Park halinde fren pedalı neden sertleşir? Fren pedalı ile ilgili merak edilen sorularınızı sizler için cevapladık.

Aracın freninin sertleşmesinin birden fazla sebebi olabilmektedir.

·        Aracın fren servosu bozulmuş olabilir

·        Fren hidroliği sıvısı fren sistemine etki etmeyebilir

·        Fren balataları eskimiş olabilir

·        Fren hidroliği hortumlarında sorun olabilir

·        Fren hidroliği azalmış olabilir

Eğer fren sertleşmesi problemi yaşıyorsanız fren hidroliği azalmış olabilir. Fren hidrolik sıvısı alıp eklerseniz freninizi yumuşatabilirsiniz.

Park Halinde Fren Pedalı Neden Sertleşir?

Aracınız park halindeyken fren pedalınız sertleşiyorsa bunun birçok sebebi olabilmektedir. Park halinde fren sertleşmesinin bazı sebepleri şunlardır;

·        Vakum hortumu hasarı

·        Hidrofor basıncının düşmesi

·        Yanlış vakum hortumu kullanımı

·        Ana silindirin zarar görmesi

·        Yetersiz vakum basıncı

Eğer fren pedalınız sertleşiyorsa bu bölümlerinizi kontrol etmelisiniz.

Fren Pedalı Neden Titrer?

Araçta fren pedalının titremesi zaman zaman yaşanılan bir problemdir. Fren pedalının titremesinin sebebi kötü takılmış olan fren diskinin poyra ya da kaliperle olan hizasının bozulması sebebiyle olabilmektedir. Ancak fren pedalının titremesinin sebebi ABS veya disk eğilmesi de olabilir.

Fren Pedalı Yükseklik Ayarı Nasıl Yapılır?

Kullandığınız araçlarda fren pedalı çok yüksekte olabilir ve bu durum sizi trafikte zorlayabilir. Fren pedalının yüksekliğini rahat edeceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Fren pedalınızın yüksekliğini ayarlamak için yapmanız gerek işlemler şu şekildedir. İlk olarak servis freni ışığının şalterini, fren pedalının koluna değene kadar çıkartın, gevşek somunu gevşeterek pedalın uzunluğunu değiştirmek için valf gövdesinin kontrolü için vakum yükselticiyi döndürün. Ardından pedalın yüksekliğini isteğiniz doğrultusunda ayarlayın ve gevşettiğiniz somunu sıkılayın. Fren lambası şalterinin kilit somununu sıkarken bu şalteri 0,5-5 mili metre boşluk olacak şekilde bir daha ayarlayın.

Ancak fren pedalı yüksekliğinin yeterli olmamasının nedenleri; fren borusunun hava alıyor olması, fren hidroliğinde bir sızıntı olması ya da yükseltici itme çubuğu ile ana silindir pistonu arasındaki boşluğun uygun düzeyde olmaması olabilir.

Fren Pedalı Boşluğu Nasıl Alınır?

Fren pedalındaki boşluğun sebebi fren sistemine hava kaçmış olmasıdır. Bu boşluğu almak için dot 4 ya da dot 5.1 sıvı almanız gerekmektedir. Bir lastikçide aracın lastiklerini söktürüp akvaryum hortumunu hava tapasına bağlayıp motor açıkken freni pompalayın, içindeki sıvının değişip hava kabarcıkları kesildiği zaman vidayı iyice sıkın.

Fren Pedalı Basarken Hava Sesi Neden Gelir?

Frene basarken hava sesi gelmesinin iki farklı sebebi olabilir. İlk olarak en çok görülen sebebi, balata ayarından kaynaklı olmaktadır. Bir diğer hava sesi gelmesi sebebi de fren hidroliğinin seviyesidir. Eğer frenden ciddi bir şekilde ses geliyorsa en kısa sürede yetkili bir servise başvurmalısınız.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir