Fala İnanmak Günah Mı?

Fala İnanmak Günah Mı?
23.11.2022 21:58
Fala inanmak günah mı, Feminist olmak günah mı? Gerdek gecesi yapmamak, güvercin beslemek günah mı? Gece sakız çiğnemek günah mı? Gitar çalmak günah mı? Gusül abdesti alınmazsa günah mı? Göbeği açık giyinmek günah mı? En çok merak edilen soruların cevaplarını bir araya bu yazımızda topladık. Sizin için tüm detayları bu yazımızda derledik...

İslamiyet'te kesinlikle yasaklanmış bir davranış olan fal baktırma hurafesi, geçmiş zamanlardaki Cahiliye Dönemi Araplarından bu yana günümüze kadar uzanan en saçma ve yanlış batıl inanışlardan biri olarak bilinmektedir ve ne yazık ki günümüze kadar da gelmiştir. Tarot, iskambil, katina, yıldız haritası, su falı gibi çeşitleri olan fal türlerinin aslı; gelecekte olacakları bilmeyi iddia etme gibi batıl inançlara dayanmaktadır. Halbuki, insanın değil geleceği bir an sonrasında bile ne olacağını bilemeyeceği Kuran-ı Kerim'de net bir şekilde belli edilmiştir. Fal gibi diğer tüm gelecek bildirdiği hayal edilen nesneleri kullanmak günahtır.

Feminist Olmak Günah Mı?

 İnsanlık bir erkek ve bir kadın ile ve bu ikisi arasındaki ilişkinin kontrolü ile bir araya gelmiştir. Böylece de devam edeceği bilinmektedir. Bütün mesele bu ilişkinin insan doğasına uygun ve taraflardan birine gadredilmeden yani, adalet ve hakkaniyetle sürdürülmesi meselesi olarak bilinmektedir. Feminist olmak günah değildir ama çok doğru bir kavram olduğu söylenemez.

Gerdek Gecesi Yapmamak Günah Mı?

İlk cinsel ilişkinin mutlaka ilk gece olması gibi bir zorunluluk bulunmaz. Çiftin kendilerini en hazır ve uyumlu hissettikleri bir zamanda ertelenebilmesi doğru olacaktır.

Evlilik ile yeni bir hayata başlangıçta, karşıdaki insan bütün özellikleri ile tanınmak durumunda olduğu bilinmektedir. İslami mahremiyetin olmadığı durumlarda ve günümüz gibi kadın-erkeğin birbiriyle ölçüsüz ve gayri ciddi bir araya gelmesi hali, gerdek olayına gerek kalmamasına sebep olmaktadır.

Gerdek gecesini gerçekleştirmemek günah değildir.

Güvercin Beslemek Günah Mı?

Güvercin beslemek malayani ve kaidesiz olduğu için Peygamber Efendimiz (as) tarafından yasaklanan eylemler arasında yer almaktadır.

Bazı hayvanları tahrik edip dövüştürmek şeklinde olduğu gibi, yarıştırma şeklinde de olması mümkündür. Birinciye misal, horozların dövüştürülmesi; ikinciye misal güvercin peşinde koşmak örnek verilebilir. Hadislerde her iki çeşit oyun da yasaklandığı bilinmektedir.

Gece Sakız Çiğnemek Günah Mı?

Sakız içerisinde yer alan maddeler içerisinde İslam dininde haram olan besinlerden içermedikçe tabi olarak helaldir ve çiğnenmesinde hiçbir sakınca bulunmaz. Geleneksel olan ve daha çok eski büyüklerden duyulan geceleri veya akşamları sakız çiğnenmez sözünün İslam dininde bir dayanağı bulunmamaktadır.

Gitar Çalmak Günah Mı?

Gitar ve benzeri çalgılar, kendi başlarına mubahtırlar. Fakat çalgı aletlerini içkili oyunlar için ve ahlak dışı sözlerin müziği olarak harama vesile olacaktır. Ahlaksız eğlencelerin aleti olacak biçimde kullanmak şüphesiz haram ve günah bir davranıştır.

Gusül Abdesti Alınmazsa Günah Mı?

Yatsı namazını kıldıktan sonra cünüp olanın sabah namazına kadar guslünü tehir etmesi caizse de hemen yıkanması elbette çok daha iyi olacaktır. Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene, ateşten gömlek giydirileceği söylenmiştir. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap göreceğine rivayet edilmektedir.

Göbeği Açık Giyinmek Günah Mı?

Farzlara uymaya, haramlardan sakınmaya teklif olarak adlandırılmaktadır. Tekliflere yani emirlerin yapılmasına ve yasaklardan sakınmak gerektiğine inanmak, imanın şartı olarak bilinmektedir. Tekliflerin çoğuna inanıp da yalnız birine inanmayan, buna uymak istemeyen, Muhammed Aleyhisselam'a inanmamış kabul edilmektedir. Bir Müslüman, tekliflere inandığı halde, bunlara uymazsa, mesela, kötü arkadaşa ve nefsine uyarak, içki içerse, tesettüre riayet etmezse, imanı gitmez fakat çok büyük günaha girecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir