Fabrika İlk Yardım Dolabında Olması Gerekenler Nelerdir?

Fabrika İlk Yardım Dolabında Olması Gerekenler Nelerdir?
11.02.2023 20:32
İlk yardım hayat kurtaran bir müdahale biçimidir. İlk yardım ile ilgili merak edilenler var. İlk yardım gerektiren durumlar nelerdir, ısı yanıklarında nasıl olmalıdır, fabrika dolabında bulunması gerekenler nelerdir? Halk eğitim ilk yardım sertifikası ne işe yarar, kursu kaç saattir, hangi araçlarda ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur? Cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

İş yerlerinin ilk yardım dolaplarında işçi sayısına göre malzeme bulunması gerekmektedir. Buna göre fabrikalarda (50 ve üzerinde işçi çalıştıran iş yerlerinde) bulunması gereken ilk yardım dolabı malzemeleri şu şekildedir.

. Tansiyon aleti

. Suni teneffüs cihazı

. İlk yardım broşürü

. Foşer tüpü

. 2 adet nelaton sondası

. 6 adet atel

. Tentürdiyot( 100 gr yarı yarıya alkol karıştırılmış)

. 25 gr amonyak

. 1 kg saf alkol

. 900 gr oksijenli su

. 15 paket idrofil pamuk

 10 paket gaz idrofil

. 10 adet farklı boylarda sargı bezi

. 10 tane üçgen sargı

. Çengelli iğne (2 düzine)

. Makas

. Pens

. Küvet ya da çukur tabak (3 tane)

.20 tane enjeksiyon

. Elektrikli sterilizatör

. 10 adet kafein, egotin, morfin, eter, adrenalin, apomorphine

. 4 şişe tetanos serum

İlk Yardım Gerektiren Durumlar Nelerdir?

İlk yardım sadece hastaya fiziksel müdahale sağlamak için değil ayrıca yaşanan olayın travmatik izlerinin silinmesine yardımcı olmak için de uygulanmaktadır. Hastanın korku ve endişelerini konuşarak onunla iletişim psikolojik destek sağlamak ve fiziksel durumunun da organize edilmesine yardımcı olmaktadır. İlk yardım gerektiren durumlar ise kırık, burkulma, çıkık ve kanama gibi yerinde müdahale edilmesi gereken durumlardır.

Halk Eğitim İlk Yardım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Halk eğitim kurslarında ilk yardım ile ilgili temel eğitim alabilirsiniz. Bu temel eğitimin sonunda yapılacak olan sınavdan başarı ile geçerseniz “ilk yardım sertifikası” almaya hak kazanırsınız. Yaşamın her alanında ortaya çıkabilecek olan ilk yardıma ihtiyaç duyan vakalara müdahale edebilir, ilk yardım bilmesi zorunlu olan iş yerlerinde rakiplerinizden öne geçerek kolayca istihdam edilirsiniz.

Halk Eğitim İlk Yardım Kursu Kaç Saattir?

İlk yardım kursu boyunca halk eğitim merkezlerinde hem teorik hem de uygulamalı dersler verilmektedir. Kursiyerin bu eğitimlerin ardından yapılacak olan sınavda yüksek bir başarı göstermesi beklenmektedir. Kurs süresi 2 gün sürmektedir. Günlük 8 saat eğitim ile 2günün sonunda toplamda 16 saat ilk yardım kursu almalısınız.

Hangi Araçlarda İlk Yardım Çantası Bulundurmak Zorunludur?

Araçlarda ilk yardım çantası bulundurma zorunluluğu vardır. Motorlu bisiklet, motosiklet, traktörler bu zorunluluktan muaftır. Bunun dışında kala tüm araçlarda 1 adet ilk yardım çantası bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır.

Isı Yanıklarında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Isı yanıklarında da diğer vakalarda olduğu gibi öncelikle sakin kalınmalı ve uygulanması gereken adımlar sırasıyla uygulanmalıdır. Öncelikle bölge temiz ve bol tazyikli su ile iyice temizlenmelidir. 15-20 dakika boyunca çok yumuşak bir şekilde çok bastırmadan yıkanıp temizlenmelidir. Kişinin giysileri çıkarılmalı, vaka/kişi/hasta kesinlikle örtülmemeli ve tıbbi yardım beklenmelidir. (112 aranmalıdır)

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir