Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Alınır Mı?

Evlendikten Sonra Çeyiz Parası Alınır Mı?
03.11.2022 21:43
İki aileyi bağlamakta olan en büyük bağlardan bir tanesi de evliliktir. Evlendikten sonra çeyiz parası alınır mı, kaç gün evden çıkılmaz? Evlendikten sonra gerdeğe girmek zorunlu mu, günahlar silinir mi? Evlendikten sonra pasaport yenilemek gerekir mi, şükür namazı ne zaman kılınır? Evliliğe ve sonrasına dair bilinmemekte olup merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve bu haberimizde detaylı bir şekilde sizlere sunduk.

Çeyiz parası pek çok insan tarafından bilinmemekte olan bir kavramdır. Yetim maaşı alan insanlara verilmekte olan bir yardımdır. Yetim maaşının 24 ya da 12 katı olarak kişiye ödenmektedir. Çeyiz parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan bu başvuru dilekçe ile yapılır. Çeyiz parası, yetim kadınların evlenmelerinin ardından alabilecekleri bir yardım türüdür. Yetim maaşı, 12 ya da 24 aylık olarak çeyiz parası altında peşin ödenebilmektedir. Bunun yanı sıra, boşanma ve eşlerin ölmeleri gibi durumlarda ölüm aylığı alımına devam da edilebilmektedir. Verilen bu yardım, çiftlere kolaylık sağlamak, yuvalarını kurmalarında yardımcı olmak, düğün ve ev gibi masraflarını hafifletmek amacı ile verilmektedir. Çeyiz parası bir defaya mahsus bir şekilde verilmektedir. Bu yardım, 2008 senesinde verilmeye başlanmıştır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği verilmekte olan bir yardımdır.

Evlendikten Sonra Kaç Gün Evden Çıkılmaz?       

Evliliğin ardından evden çıkılmaz diye bir şey yoktur. Bu, çiftlerin kararındadır. Çiftler, kendi istekleri doğrultusunda evden çıkmayabilirler.

Evlendikten Sonra Gerdeğe Girmek Zorunlu Mu?

İlk cinsel ilişkinin evliliğin hemen ardından gerçekleşmesi zorunlu değildir. Çiftlerin kendilerini hazır hissetmeleri oldukça mühimdir. İlişki o zaman rahatlıkla yaşanabilir.

Evlendikten Sonra Günahlar Silinir Mi?        

Nikah kıyan kişiler ibadet sevabı kazanacaklardır. Allah, aralarında nikah bulunan eşlerin bazı günahlarını da affedebilmektedir. Bunun yanı sıra, evliliğin ardından evlenmeden önceki tüm günahlar silinir diye bir ibare bulunmamaktadır.

Evlendikten Sonra Pasaport Yenilemek Gerekir Mi?       

Evliliğin ardından yapılması gereken şeylerden en önemlileri pasaport ve kimlik kartının değiştirilmesidir. Soyadı değişikli sebebi ile bu güncelle kesin bir hale gelmiştir. Evlendikten sonra bir an önce pasaportun yeniletilmesi şarttır.

Evlendikten Sonra Şükür Namazı Ne Zaman Kılınır?

Nikah işlemlerinin tamamlanmasının ardından çiftler ilk defa aynı ev içerisinde baş başa kalacaklardır. Aralarındaki maddi ve manevi mahremiyet de böylece kalkmış sayılmaktadır. Eşler, ilk defa gerdek gecesinde bir araya gelmektedirler. İslam dinini benimsemiş Müslümanlar inançlarına göre bu şekilde hareket etmektedirler. Dinin getirmiş olduğu kural ve önerileri Müslüman hak dinlemektedir. Gerdek gecesi ve eşlerin birbirlerini tanımaya başladıkları evre de bu sebeple oldukça mühimdir. Gerdek gecesi namazı diye bir kavramın olup olmadığı da sık sık araştırılmakta olan konulardan bir tanesidir. Şükür namazı farz olan bir namaz değildir fakat yapılması güzel karşılanmaktadır. İki rekat namaz kılmak evliliğin ardından hoş olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir