Evden Parfüm Kokusu Nasıl Çıkar?

Evden Parfüm Kokusu Nasıl Çıkar?
11.11.2022 19:15
Evimize sinen kötü kokular, kaynağı bulunup giderilmediği taktirde zamanla ağırlaşan kokulara dönüşebilirler. Sarımsak, soğan, tiner kokusu evden nasıl çıkar? Parfüm, yanmış süt, yumurta kokusu evden nasıl çıkar? Cevaplarını sizin için paylaşıyoruz.

Parfüm her ne kadar güzel kokan bir ürün olsa da, içerdiği kimyasallar sebebiyle başta astım hastaları olmak üzere, solunum rahatsızlığı olan kişileri, akut ya da kronik sinüzit, ve alerjileri de etkileyebilir.

Evden parfüm kokusunu çıkartmanın doğal ve basit yöntemleri bulunmaktadır. Evinizdeki boş bir sprey kutusunun ya da fıs fısın içine 1 kaşık limon suyu, bir bardak kadar da su ekleyin, çalkalayın ve evinize sıkın. Kokunun hafiflediğini hissedeceksiniz.

Kahve: Kahve kokusunu nötralize etmesiyle, bilinen kahve çekirdeği veya kahve taneciklerini küçük, üstü açık bir kabın içerisine koyarak kokusunu etrafa yaymasını beklemelisiniz. Zamanla odadaki parfüm kokusu yok olacaktır.

Sarımsak Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Neredeyse bütün yemeklerimizde kullandığımız yemeklere tat veren en güzel lezzetlerden biri olan sarımsağın kokusu, ağır ve rahatsız edici olabiliyor.

Sarımsağın kokusunun kaynağı allicin adı verilen bir etken maddedir. Bu etken madde diğer bileşenlerle bir araya gelerek sarımsağın hem lezzetli hem de kokulu bir ürün olmasını sağlarlar. Öncelikle sarımsak kokusu evinizin her yerine sinecektir

Bunun için, cezveye veya küçük bir tencereye 1 bardak suya, 2 kaşık limon suyu, 2 kaşık beyaz sirke ekleyerek kaynatın. Açığa çıkan koku, sarımsak kokusunu emecektir.

Sarımsak kokusu evin diğer bölgelerine de sineceği için, mutfak tezgahınızı ve dolaplarınızı da karbonatlı, ılık, temiz bir su ile temizleyebilirsiniz.

Soğan Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Mutfaklarımızda olmayı ve yemek pişirmeyi çok seviyoruz. Özellikle Türk mutfaklarında salçasız ve soğansız yemek yapmak neredeyse imkansız.

Soğan, yemeklere hem inanılmaz bir lezzet katar hem de içerisindeki vitaminler sayesinde hastalıklara karşı koruyarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat eve sinerse kötü bir koku oluşturur. Bu kötü kokuyu yok edebilmek ise hiç zor değil.

Sirke ve limonlu su bilinen en yaygın doğal koku giderici ve temizleyicidir. Fakat biz size başka bir yöntem daha önermek istiyoruz. 

Siyah Çay: Bir miktar siyah çayı, tavada ya da cezvede kavurun. Çaydan çıkan duman evdeki bütün kötü kokuları bastıracak ve daha sonrasında yok olacaktır.

Tiner Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Tinerin çok fazla koklanması akciğere zarar verebilir. Tineri derin derin solumakta zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Bunun için kokunun hemen tahliye edilmesi gerekmektedir. Tahliye edilmeyen tiner kokusu yaklaşık olarak 7 gün kadar evinizde kalacaktır.

Tiner kokusunu boşaltmanın en bilinen yöntemi havalandırmaktadır. Ama sadece evinizi değil apartmanı da havalandırmanız gerekmektedir. Uçucu bir madde olduğu için yerlere, tavanlara, duvarlara kadar sinecektir.

Sirke, Deterjan Ve Su: yarım LT kadar suyun içerisine 1 bardak beyaz sirke ve yarım çay bardağı deterjan ekleyin. Kaynayan ve ılıklaşan karışımı tiner sürülen odaya koyun bekletin. 2-3 saatte bir yenileyebilirsiniz. Unutmayın tine kokusu hemen çıkmayacaktır.

Yanmış Süt Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Dalgınlık ve dikkatsizlik sebebiyle ocağın üstünde unuttuğumuz yemeklerin dibi tutabiliyor hatta tamamen de yanabiliyor. Bu gibi durumlarda panik yapmadan hemen yanan tencereyi balkona çıkarmalısınız.

Yanan ürün eve sinmeden açık havaya çıkarırsanız orada hem soğuyacak hem de kokusunu eve vermeyecektir.

Vanilya: Yanmış süt kokusu eve sinmişse, küçük bir cezve ya da tavanın içerisinde 1 paket hazır vanilya kavurabilirsiniz. Vanilyanın baskın ve şekerli kokusu süt yanığı kokusunu emerek yok edecektir.

Yumurta Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Yumurta günlük protein ihtiyacımızı karşılayan en önemli besinlerden biridir. Kokusu genellikle yemeklerin içinde fark edilir. Bazen pişirme tekniklerinden dolayı da koku açığa çıkartabilir.

Karbonat: Öncelikle yumurta kokusunu tahliye edebilmek için camlarınızı ve kapınızı açmalısınız. Hava sirkülasyonu sayesinde koku dışarı çıkacaktır. Kokuyu evden uzaklaştırabilmek için 1 bardak suyun içerisine karbonat ekleyerek karıştırın. Yumurta kokusu evden uzaklaşacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir