Erkekte Sol Memede Büyüme Ve Ağrı Sebepleri Nelerdir?

Erkekte Sol Memede Büyüme Ve Ağrı Sebepleri Nelerdir?
06.01.2022 17:00
Hem kadınlarda hem de erkeklerde meme bezleri vardır. Fakat erkeklerin memesi küçüktür ve şişmezler. Bazı erkeklerin memesi şişer ve bu durum bir problemin olduğuna işaret eder.

Erkeklerde meme şişmesi problemi çok rahatsızlık vericidir. Genelde erkeklerin memesi gelişmez ve küçüktür. Ancak bazı durumlarda memede şişkinlik ve büyüme olur. Özellikle sadece sol meme şiştiği zaman çok tedirgin eder. Erkekte meme şişmesinin ve memede ağrı olmasının nedeni jinekomastidir. Jinekomasti erkeklerin meme ucunun altında sert bir kütle olmasıdır. Bu sert kütle genel olarak her iki memede de bulunur. Bu da memelerin genişlemesine ve şişmesine yol açar. Jinekomasti erkekte hormon dengesizliğinden ve dolayı ortaya çıkar. Ergenlik döneminde ve yaşlılık döneminde meme büyümesi ortaya çıkabilir. Ayrıca şişmanlık ve obezite de meme büyümesine yol açabilir. Erkekte meme büyümesinin diğer nedenleri ise çok fazla alkol almak, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, testislerde enfeksiyon ve bazı ilaçların yan etkileridir. Erkekte meme büyümesinin nedenleri ve tedavisini öğrenmek için yazımızın devamını okumalısınız.

Erkeklerde Memede Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesi şikâyeti özellikle son zamanlarda çok sık karşılaşılan bir sorundur. Erkeklerde meme büyümesi beklenmeyen bir şeydir. Aslında kadınlarda da, erkeklerde de meme bezleri vardır. Ancak kadınlardaki meme bezleri büyümeye meyilliyken, erkeklerdeki meme bezleri küçüktür ve gelişmez. Eğer erkekte meme büyüyor ve şişiyorsa bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Erkekte meme büyümesinin nedeni jinekomastidir. Jinekomasti meme ucunun altında ortaya çıkan sert bir kütledir. Jinekomasti genellikle her iki memede şişkinliğe neden olsa da bazı zamanlar sadece tek bir memenin şişmesine neden olabilir. Erkekte meme büyümesinin diğer nedenleri de hormon dengesizliği ve obezitedir.

Erkeklerde Memede Yağlanma Sebepleri Nelerdir?

Erkekte meme büyümesi ve memede yağlanması problemi çok sık rastlanan bir problemdir. Özellikle spor yapan ve atletik vücuda sahip olan erkeklerin daha sonradan çok kilo almasından dolayı memelerde yağlanma olabilmektedir. Bunun nedeni de vücuttaki kas kütlesinin azalması ve yerine yağ kütlesinin artmasıdır. Ayrıca jinekomasti de erkeklerde yağlanmaya neden olan bir problemdir. Jinekomasti genellikle hormon dengesizliğinden dolayı kaynaklanır. Testosteronu hormonunun azalması ve östrojen hormonunun artmasından dolayı memeler yağlanır ve şişer. Erkekte meme yağlanması problemi düzenli egzersiz ve sporla halledilebilir. Ancak ilerlediği zaman kişi kesinlikle kurtulamaz ve cerrahi operasyon gerekebilir.

Erkeklerde Meme Ucu Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde meme ucu ağrısı şikâyeti olmaktadır. Meme ucu ağrısı genellikle meme dokusundan dolayı ortaya çıkar. Meme ucunda ağrı olmasının nedeni kas gerilmesi, kist ya da kanser olabilir. Ayrıca Jinekomasti de meme ucu ağrısına yol açmaktadır. Jinekomasti erkeklerin meme ucunun altında sert bir kütle oluşmasıdır. Bu kütle memelerin şişkin ve büyük görünmesine yol açar. Ayrıca meme ucunda ağrı ve hassasiyete de neden olur. Ayrıca meme ucu ağrısı erkeklerde kanser olabilirler. Kanser genellikle kadınlarda olsa da erkeklerde de olabilmektedir. Bu nedenle meme ucu ağrısı olduğunda doktora danışmak gereklidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir