Erkek Tarafının Alması Gereken Çeyizler?

Erkek Tarafının Alması Gereken Çeyizler?
12.11.2022 18:28
Evlenecek olan yeni çiftlerin alması gereken çeyizler vardır. Erkek ve kız tarafı olarak bu sorumlulukları yerine getirmesi ve bunların neler olduğuna dair bir araştırma gerçekleştirdik. Erkek tarafının alması gereken çeyizler, aldığı beyaz eşyalar, bohçaya ne koyar? Bebeğe ne alır, bohça yapar mı, bayramda kız ne alır?

Evlilik arifesinde çiftlerin ve ailelerin alması gereken çeyizler vardır. Erkek tarafının ve kız tarafının karşılıklı olarak gelenek ve görenekleri ne ise ona uygun çeyizler hazırlar. Erkek tarafı nişan bohçası adı altında bir çeyiz hazırlar. Nişan kız tarafının evinde ya da onlar tarafında salonda yapılır. Erkek tarafı nişan bohçası ile nişana katılır.

Nişan bohçasının içinde yazma, battaniye, pijama takımı terlik vs. kıza çeyizler getirir. Evlendiği zaman da kız tarafı erkek tarafına düğüne başlamadan önce çeyiz götürür. Gelinin kayınvalidesi ve kayınbabasına çeyiz yapılır. Ayrıca damat bohçası ile damada da çeyiz götürülür. Bu şekilde gerçekleşen bir durumdur.

Erkek Tarafının Aldığı Beyaz Eşyalar?

Erkek tarafı düğünde beyaz eşyalarının bir kısmını alır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ocağı ve davlumbazı gibi beyaz eşyaları alır. Kız tarafı ise sadece bulaşık makinesini alarak bu aşamayı tamamlar. Bazı yörelerde evin bütün ihtiyaçlarını erkek tarafının aldığı görülmektedir. Bu her yörenin kendine ait bir kültürü olduğu için değişme özelliğine sahiptir. Ama genel olarak kız tarafı sadece bulaşık makinesini alır. Diğer beyaz eşya alımı erkek tarafına aittir. Bu şekilde iki tarafın beyaz eşya alma sorumluluğu tamamlanır.

Erkek Tarafı Bohçaya Ne Koyar?

Erkek tarafı kız tarafına ve geline yaptığı çeyizlerde birbirinden çeşit bohçalar vardır. Genelde gelin ağırlıklı bir bohça hazırlanır. Bohçanın içinde annelerin yaptığı oyalı yazmalar, elbiseler, el örgüsü halı ve çoraplar, yelekler, batikler gibi birçok ürün bulunur. Ailedeki diğer bireylere de pijama takımı, çorap vs. parçalardan bir bohça hazırlanır.

Böylelikle bohça hazırlanmış olur. Bazı kültürlerde koç ile beraber gidilir. Kızı alırken koç kesilir ve kurban edilmesinden sonra dua okunur. Bu bir gelenektir. Eğer ailelerin maddi açıdan durumu varsa bunu tüm Türkiye’de yapıldığı bilinir. Evliliğin daha huzurlu ve dualı geçmesine de vesile olur.

Erkek Tarafı Bebeğe Ne Alır?

Yeni evlenen çiftlerin evlendikten sonra telaşları bitmez. Bu sefer bebek telaşı başlar. Yine bu olayda ailelerin üzerine düşen görevleri vardır. İlk torunun olması ile kız tarafı bebeğin beşiğini alması gerekir. Tabi bu her aileye göre değişir. Fakat gelenek ve göreneklerde kız annesi bebeğinin beşiğini alması gerekir. Erkek tarafı ise bebeğe altın değerinde bir takı takması gerekir. Bu durum her ailenin kendi bütçesine göre değişiklik göstermekle beraber artık anne ve babanın kendi başına aldığı da bilinmektedir.

Erkek Tarafı Bohça Yapar Mı?

Erkek tarafı bohça yapar. Düğün öncesi söz veya nişan bohçası yapmaktadır. Her ailenin kendi bütçesine göre bu bohçanı dolması düzenlenir. Kız tarafına annesi, babası ve kardeşlerine ayrı bohçalar yapmaktadır. Bohçanın genel ağırlığı ise geline yapılmaktadır.

Bayramda Erkek Tarafı Kıza Ne Alır?

Eski adetlere göre bayram erkek tarafı kıza koç götürerek bayram hediyesi vermesi gerekir. Bu eski örf ve adetlerden biri olmaktadır. Fakat bu adet artık geri planda kalmıştır. Artık gelin adayları hediyelerini kendileri seçerek hediyelerini almaktadırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir