Epilasyondan Sonra Hamama Gidilir Mi?

Epilasyondan Sonra Hamama Gidilir Mi?
15.12.2022 23:18
Vücuttaki istenmeyen tüylerin birtakım işlemlerle vücuttan tamamen ya da geçici olarak uzaklaştırılmasına epilasyon denilmektedir. Epilasyon sonrası merak edilenler yazımızda. Epilasyondan sonra hamama gidilir mi, Hindistan cevizi yağı kullanılır mı, sivilce olmaması için ne yapılır? Epilasyondan sonra kaşıntıya ne iyi gelir, duş jeli kullanılır mı, kese yapılır mı? İşte detaylar.

Epilasyon işleminden sonra vücudunuz bir süre için tahriş olabilir. Bu genellikle cilt hassasiyetinden dolayı oluşan ve 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçecek bir cilt üstü problemidir. Epilasyon işleminden sonra işlem uygulanan bölgeye kesinlikle sıcak su değdirmemelisiniz. Bölgeyi yıkamak istiyorsanız minimum 8 saat bir süre beklenmesi gerekmektedir. Ayrıca ilk 3 gün içerisinde sauna, peeling hamam, kese gibi işlemler uygulanmamalıdır.

Epilasyondan Sonra Hindistan Cevizi Yağı Kullanılır Mı?

Epilasyondan sonra (lazer, ağda gibi) işlem yapılan bölgede kuruluk ya da leke meydana gelebilir.  Bu tahribatların giderilebilmesi için doğal yağlardan destek alabilirsiniz. Aloe vera, zeytinyağı, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar cildinizi tahriş etmeden onarılmasına yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağını epilasyon işleminden birkaç saat sonra, cildinize uygulayarak tahrişlerin önüne geçebilirsiniz.

Epilasyondan Sonra Sivilce Olmaması İçin Ne Yapılır?

Epilasyon işlemlerinden sonra gözenekleriniz açılacak ve bölge her zamankinden daha fazla hassas olacaktır. Gözeneklerinizin içine dolan kirli hava faktörlerinden kaynaklanan toksinler gözeneklere dolarak tıkayacak ve sivilce oluşumuna neden olacaktır. Ölü deri ve kirin gözeneklerinize dolması kıl köklerinin içe doğru uzamasına neden olarak “batık kıl“ problemine de neden olabilir.

İşlemden sonra 2-3 gün boyunca, gözenekleriniz tekrar küçülene kadar gözeneklerinizi temizlemeniz gerekmektedir.  Eğer tüylerinizi ağda ile gideriyorsanız ve çok sivilcelenme oluyorsa epilasyon yönteminizi lazer epilasyon yöntemi ile değiştirebilirsiniz.

Epilasyondan Sonra Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

İşlem sonrası görülen kabarma, ödem, kaşıntı gibi problemler genellikle epilasyon şekline bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ağda yönteminde gözenekler açıldığı ve daha fazla tahrişe neden olduğu için genellikle ağdadan sonra kaşınma problemi ortaya çıkacaktır.

Ancak nadiren de olsa işlemden birkaç saat sonrasında lazer epilasyon işleminde de kaşıntı problemi görülebilir. Yatıştırıcı ve kaşıntı önleyici kremleri bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca doğal nemlendirici yağlardan da destek alarak kurumaya bağlı kaşıntıyı da rahatlatabilirsiniz.

Epilasyondan Sonra Duş Jeli Kullanılır Mı?

Genel olarak epilasyondan sonra cildin tahriş olmaması için epilasyon yapılan bölgeye 1 gün boyunca su değdirmemek gerekmektedir. Özellikle bölgeye çok soğuk ya da çok sıcak su değmemesi, tahrişi, kaşıntıyı, kabarmayı ve ödeme büyük oranda engelleyecektir. 1 gün sonra duş alabilirsiniz fakat duş jeli kimyasal bir ürün olduğu için 3 gün sonra kullanmanız daha uygun olacaktır.

Epilasyondan Sonra Kese Yapılır Mı?

Cildin epilasyondan sonra ne kadar tahriş olacağına aslında kullanılan epilasyon yöntemi karar vermektedir. Tabi her insanın cilt tipi ve hassasiyeti farklıdır. Ama genel olarak epilasyon işleminden sonra 3-4 gün boyunca kese, hamam, peeling uygulaması yapılmamalıdır. Yapılan işlemler cildin hassasiyet düzeyini arttırdığı için tahrişlere neden olabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir